شرکت سنگ آهن گهرزمین با سرمایه ای معادل با 25 هزار میلیارد ریال در حال حاضر در بازار سرمایه به فعالیت مشغول است. سال مالی این شرکت به پایان آذرماه هر سال ختم می گردد.

به گزارش بورس امروز، شرکت سنگ آهن گهرزمین با سرمایه ای معادل با 25 هزار میلیارد ریال در حال حاضر در بازار سرمایه به فعالیت مشغول است. سال مالی این شرکت به پایان آذرماه هر سال ختم می گردد.

در سال جاری، این شرکت پس از گذراندن 8 ماه از فعالیت خود در پایان مرداد 1401، از تولید و فروش محصولات خود اعم از کلوخه سنگ آهن، کنسانتره سنگ آهن، سنگ آهن دانه بندی شده، کنسانتره بورس کالا، گندله و گندله بورس کالا  توانسته 175 هزار میلیارد و 755 میلیون و 867 هزار ریال درآمد کسب کند.

درآمدی که این شرکت در دوره مشابه سال گذشته از محل فروش محصولات خود کسب نمود، برابر با 127 هزار میلیارد و 490 میلیون و 622 هزار ریال بوده است.

در نتیجه این شرکت در 8 ماه فعالیت خود در سال جاری نسبت به سال گذشته با رشدی در حدود 38 درصد همراه شده است. در ایجاد این میزان درآمد در طول دوره مذکور 94.5 درصد از کل فروش این شرکت به فروش داخلی تعلق دارد. اصلی ترین محصول نیز کلوخه سنگ آهن می باشد که در طول این دوره 4 میلیون و 707 هزار و 198 تن از آن به فروش رفته است. نرخ این محصول در طول این دوره 8 ماهه در سال گذشته معادل با 10 میلیون و 754هزار و 528 ریال بوده که با رشد تقریبی 13 درصد، در سال جاری به 12 میلیون و 151 هزار و 316 ریال رسیده است. پس از محصول کلوخه سنگ آهن، فروش محصول گندله در بورس کالا بیشترین نقش را در ایجاد این میزان از درآمد در طول دوره مذکور را به همراه داشت. فروش محصول گندله در بورس کالا، 22 درصد از کل درآمد فروش را با تناژ یک میلیون و 136 هزار و 492 ریال و نرخی معادل با 34 میلیون و 375 هزار و 132 ریال به خود اختصاص داده است.

شرکت سنگ آهن گهر زمین در راستای تحقق شعار سال

(اقتصاد دانش بنیان و اشتغال آفرینی) با ایجاد ظرفیت های تولید به تولید و اشتغال کمک شایانی نموده است. این شرکت به زودی و با توجه به توده معدنی بزرگ جنوب، پرچم گهرزمین سوم را برافراشته می کند که این مسئله کمک شایانی به حل معظل بیکاری در کشور خواهد نمود.

شرکت گرزمین در بردسیر 4 ابر پروژه فولادی را در دست دارد که با تکمیل و ساخت این پروژه ها شهرستان بردسیر در جمع شهرهای بزرگ دارای صنعت فولاد قرار خواهد گرفت.

در همین راستا با اجرایی شدن و ساخت این پروژه ها، برای 5 هزار نفر بطور مستقیم و 13 هزار نفر به طور غیرمستقیم، زمینه اشتغال ایجاد خواهد شد. ساخت این طرح های بزرگ برای شرکت 2.5 میلیارد یورو، معادل چهارصد هزار میلیارد تومان هزینه خواهد داشت.

این ابر پروژه ها عبارتند از  احداث 2 واحد مگامدول آهن اسفنجی به ظرفیت به ظرفیت 3.4 میلیون تن در سال، احداث کارخانه ذوب و ریخته گری به ظرفیت 3 میلیون تن در سال، احداث کارخانه نورد گرم (فولاد آلیاژی) به ظرفیت 3 میلیون تن در سال، احداث 2 واحد نیروگاه سیکل ترکیبی به ظرفیت هر کدام 500 مگاوات.

این شرکت در بحث بومی سازی قطعات، مجموعه ها و ماشین آلات فناورانه خطوط تولید نقش بسزایی را ایفا کرد چراکه بر این باور است که کشور ما باید به خودکفایی حداکثری ساخت قطعات و تجهیزات مورد نیاز صنایع معدنی دست یابیم. در همین راستا اقداماتی به منظور اجرای پروژه دامپ تراک الکترومکانیکال 136 تن به عنوان اولین پروژه مهم، دبیر خانه بومی سازی در شرکت گهر زمین اقداماتی را انجام داد. هزینه پروژه خط 3 کنسانتره برای شرکت سنگ آهن گهر زمین به ظرفیت 2 میلیون تن در سال معادل 61 میلیون یورو، بعلاوه 1000 میلیارد ریال است، و این پروژه با بیش از 90 درصد پیشرفت فیزیکی همراه گردیده است.

  • منبع خبر : نشریه بورس امروز