باشگاه های فوتبال بسیار زیادی در سراسر دنیا وجود دارند که به طور خصوصی اداره می شوند، اما برخی از باشگاه های فوتبال در بورس های اوراق بهادار پذیرفته شده و سهام آن توسط عموم مردم مورد معامله قرار می گیرد.

به گزارش بورس امروز، باشگاه های فوتبال بسیار زیادی در سراسر دنیا وجود دارند که به طور خصوصی اداره می شوند، اما برخی از باشگاه های فوتبال در بورس های اوراق بهادار پذیرفته شده و سهام آن توسط عموم مردم مورد معامله قرار می گیرد. از جمله این باشگاه ها می توان به منچستر یونایتد و آرسنال از انگلیس، یوونتوس، رم و لاتزیو از ایتالیا، بورسیا دورتموند از آلمان، آژاکس از هلند، گالاتاسرای، بشیکتاش و فنرباغچه از ترکیه، سلتیک و رنجرز از اسکاتلند، بنفیکا، پورتو و اسپورتینگ از پرتغال و بالی یونایتد از اندونزی اشاره کرد. این باشگاه ها در بازارهای اصلی بورس کشورهای خود پذیرش شده اند.

از طرفی بورس ها الزامات پذیرش خاصی را برای این باشگاه ها در نظر نمی گیرند و این باشگاه ها همانند سایر شرکت ها باید الزامات پذیرش بازار مربوطه را رعایت کنند. از لحاظ افشای اطلاعات نیز این امر صادق است و باشگاه ها همانند سایر شرکت های حاضر در بازار مربوطه، ملزم به افشای اطلاعات از جمله گزارش های مالی دوره ای هستند. بررسی ساختار سهامداری باشگاه های فوتبال پذیرفته شده در بورس های اوراق بهادار نشان می دهد که برخی از باشگاه ها همچون یوونتوس، آژاکس و گالاتا سرای دارای سهامداران عمده بیش از 50 درصد هستند، اما در باشگاهی مانند دورتموند، درصد مالکیت سهامداران عمده آن زیر 10 درصد است.

وضعیت سودآوری این باشگاه ها نیز نشان می دهد که درآمد خالص این باشگاه ها طی سال های مالی 2019 و 2020 میلادی کاهش چشمگیری داشته و حتی در برخی موارد همچون باشگاه یوونتوس، درآمد خالص آنها منفی بوده و متحمل زیان شده اند. باشگاه آژاکس نیز با اینکه درآمد خالص آن مثبت است اما درسال مالی 2020 نسبت به سال مالی 2019

کاهش چشمگیری حدود 60درصد داشته است. لازم به ذکر است که شرایط کرونایی حاکم بر دنیا، دلیل اصلی افت درآمدهای باشگاه های فوتبال بوده است. به عنوان مثال یکی از منابع درآمدی اصلی باشگاه ها،

درآمد ناشی از فروش بلیط بازی ها است که به دلیل شرایط کرونا، تماشاگران از ورود به استادیوم ها منع شده و باشگاه ها از این منبع درآمدی محروم بوده اند. از دیگر منابع درآمدی اصلی باشگاه ها می توان به حق پخش تلویزیونی، تبلیغات و اسپانسرها و درآمد ناشی از انتقال بازیکنان اشاره کرد. به عنوان مثال باشگاه دورتموند و یوونتوس به ترتیب حدود 72 و 52 درصد از درآمد خود را از طریق حق پخش تلوزیونی و اسپاسنرها کسب می کند. همچنین باشگاه آژاکس بالغ بر 76 درصد از درآمدهای خود را از طریق فروش بلیط بازی ها و اسپانسرها به دست می آورند.

  • نویسنده : کامران سلیمانی
  • منبع خبر : نشریه بورس امروز