یک رسانه خبری از ادامه اختلاف نظر ایران و آمریکا بر سر جزییات کلیدی توافق احیای برجام خبر داده و تاکید می کند که حل و فصل اختلافات دو طرف ممکن است چند هفته به طول بینجامد.

به گزارش بورس امروز، رسانه آمریکایی «بلومبرگ» بامداد امروز (شنبه) به نقل از برخی مقام های آگاه که همه آنها خواستند نامشان فاش نشود، گزارش داد که ایران و آمریکا همچنان بر سر جزییات کلیدی توافق احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) با یکدیگر اختلاف نظر دارند و برای حل و فصل اختلافات دو طرف نیز ممکن است به چند هفته زمان نیاز باشد.

در حالی که با پاسخ واشنگتن و تهران به پیشنهاد «نهایی» اتحادیه اروپا که تحریم های علیه اقتصاد ایران از جمله صادرات نفت را کاهش می دهد، انتظارات برای پیشرفت قریب الوقوع در مذاکرات افزایش یافته، یک مقام بلندپایه اروپایی به بلومبرگ گفته که دو طرف هرگز به احیای توافقنامه سال 2015 میلادی میان ایران و قدرت های جهانی نزدیک نشده اند که این سخن نیز بازتاب دهنده اظهارات یکی از مشاوران ارشد دولت «جو بایدن»، رئیس جمهوری آمریکا می باشد.

بنا بر این گزارش، دو مقام دیگر آگاه از روند مذاکرات تاکید کردند که کشمکش بر سر تحقیقات ناظران بین المللی درباره فعالیت های هسته ای گذشته ایران و غرامت های اقتصادی مورد درخواست تهران در صورت خروج دوباره دولت آمریکا از توافق در آینده همانند کاری که «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری پیشین این کشور چهار سال پیش انجام داد، همچنان ادامه دارد.

بلومبرگ در ادامه گزارش خود همچنین از یک مقام اروپایی نقل کرد که حتی در صورت موافقت واشنگتن و تهران با احیای توافق هسته ای نیز، اجرای آن یک چالش خواهد بود و این بدان معنی است که بازگشت کامل ایران به بازارهای جهانی نفت چند ماه طول خواهد کشید.

  • منبع خبر : بلومبرگ