مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک پارسیان در 13 مرداد 1401 با حضور 78.64 درصد از سهامداران برگزار و صورت های مالی این بانک با رای اکثریت سهامداران به تصویب رسید.

به گزارش بورس امروز، مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک پارسیان در 13 مرداد 1401 با حضور 78.64 درصد از سهامداران برگزار و صورت های مالی این بانک با رای اکثریت سهامداران به تصویب رسید.

در این مجمع، بر اساس مفاد اساسنامه و تایید سهامداران، هیات رئیسه با ترکیب آقایان مصطفی ضرغامی عضو هیات مدیره بانک به عنوان رییس مجمع، احمد رویایی و محسن رحیمی ، نمایندگان سهامداران عمده به عنوان ناظرین و مسعود بیرمی به عنوان دبیر جلسه و نماینده سازمان بورس در جایگاه حضور یافتند. در ادامه با دعوت هیات رییسه، دکترکورش پرویزیان مدیرعامل بانک، گزارش مستدل و مبسوطی از عملکرد بانک در سال 1400 را برای حاضران به طور شفاف و کامل ارایه کرد و به سؤالات سهامداران نیز پاسخ داده‌شد. سپس مصطفی ضرغامی، رییس جلسه، مجوز بانک مرکزی مبنی بر برگزاری مجمع، ملاحظات، ضوابط و تکالیف بانک مرکزی در خصوص صورت های مالی بانک را برای سهامداران قرائت نمود. کورش پرویزیان مدیرعامل “بانک پارسیان در این مجمع” اظهار داشت: در سالی که گذشت و با وجود شرایط و تحریم های ظالمانه ای که با آن ها مواجه بودیم، و در صف اول مقابله با این جنگ نرم بانک های کشور وجود داشته اند، در همین راستا متأسفانه بانک پارسیان نیز در سال 1397، مورد تحریم آمریکا قرار گرفت اما تلاش های آن ها در قبال ما نتیجه نداشت و امروز توانستیم با تدابیر همکاران و مدیران بانک بسیاری از چالش ها را برطرف نماییم و عملیات بین المللی بانک را به روالی نسبتا مطلوبی برسانیم. تأسیس نهادها و ابزارهایی که در 3 سال گذشته انجام شده به گونه ای بوده است که بانک توانسته فعالیت های جاری و توسعه ای خود را به نحوی مطلوبی پیش ببرد.

وی ابراز داشت: با تغییر دولت در سال گذشته سیاست های مربوط به بازار پول در کشور دستخوش تغییراتی گشت و به دلیل تمرکز دولت بر تورم، سیاست های پولی انقباظی پیش گرفته شد، که این سیاست ها آثار مختلفی را بر نهادهای مالی و پولی کشور برجای گذاشت. مصوبات شورای پول و اعتبار در راستای همین سیاست بر کنترل ترازنامه بانک ها و عدم رشد ترازنامه تا بیش از 2 درصد، موضوعی است که برای بانک در حال توسعه ای چون بانک ما به عنوان یک چالش مطرح گردیده و با تدابیر و روش هایی که هیئت مدیره و مدیران بانک درباره این سیاست اتخاذ نموده اند، توانسته ایم شرایط را برای فعالیت های بانک فراهم کنیم و محدودیت های جدی ای در این خصوص برای بانک ما ایجاد نگردد.

تغییر در سیاست های انتظامی و قضایی مرتبط با شبکه های بانکی، آثار منفی ای را بر ترازنامه بانک ها بر جای گذاشت که در این زمینه بانک پارسیان تلاش های بی شمار موثری را انجام داد که این سیاست ها، آثار منفی ای را بر دارایی ها و اموال سپرده گذاران و سهامداران بر جای نگذارد.

یکی از مشکلات ما، مشکل سنواتی برای بانک پارسیان است که سبب منفی شدن کر بانک در سال های اخیر گردیده و با تدابیر هیئت مدیره و مدیران در سال 1401 و برای سال 1402، در یک برنامه 5 ساله خواهیم توانست شرایط را تغییر دهیم و کر بانک را به مثبت تبدیل کنیم.

مروری بر عملکرد مالی بانک پارسیان

مدیر عامل بانک پارسیان افزود: جمع درآمدهای بانک در پایان سال 1400، به 257,000میلیارد ریال  رسید و سود خالص نیز به 5,427 میلیار ریال افزایش یافت. مانده سپرده های این بانک نیز در یکسال 1400 نسبت به سال گذشته از 1,801,000 میلیارد ریال به 2,180,000میلیارد ریال افزایش یافته است.

وی گفت: در حوزه سپرده ها حرکتی جهشی نداشته ایم و دلیل آن هم بالا بودن هزینه های مربوط به تجهیز در حوزه سپرده بوده است. مانده تسهیلات اعطایی نیز با نسبتی متناسب با سپرده ها رشد کرده و به 1,698,000میلیارد ریال تبدیل گردیده و دارایی های بانک نیز به 2,873,000میلیارد ریال  افزایش یافته است. جمع حقوق صاحبان سهام نیز در سال 1400 به 103,000 میلیارد ریال رسیده است. سرمایه بانک نیز بعد از تجدید ارزیابی ای که در سال 1398 انجام شد، علی رغم پیگیری های بی شمار ما دیگر افزایش پیدا نکرد.

نسبت تسهیلات اعطایی به کل سپرده ها به 81 درصد رسیده است که نسبت بسیار معقولی در شبکه است. رشد سپرده های بانک در حدود 21 درصد و رشد تسهیلات اعطایی نیز 23 درصد بوده است. سرانه جذب سپرده نیز به 501 هزار، سرانه تسهیلات اعطایی به 406 هزار و سرانه دارایی هم به 661 هزار رسیده است.

وی ادامه داد: مجموع منابع ریالی بانک در سال 1400 نسبت به سال 1399، 27.9 درصد، مصارف و مانده تسهیلات نیز به 23 درصد رشد یافته است.

ما توانستیم نرخ تجهیز و ترکیب سپرده ها را به گونه ای تغییر دهیم که این نرخ کاهشی گردد و از سال 1398 تا سال 1400 تقریبا توانستیم نرخ تجهیز را از 16.2 درصد به 13.6 درصد کاهش دهیم و این نشان دهنده این است که سیاست های اتخاذ شده توسط بانک برای کنترل ترازنامه در راستای مصوبات شورای پول و اعتبار، موفق بوده است، هر چند در سال جاری این نرخ با توجه به نوع سیاست انقباظی که در پیش گرفته شده است بالا خواهد رفت. ترکیب سپرده های بانک نیز نشان دهنده این مهم است که روند ایجاد این ترکیب به گونه ای قرار گرفته است که سپرده های ارزان قیمت بانک به حدود 12.5 درصد افزایش یافته و این مسئله بسیار به بهبود شرایط بانک کمک خواهد نمود. همچنین بانک پارسیان در تعداد تراکنش ها با 24 درصد رشد همراه بوده است.

پروژه های بانک در حوزه اعتبارات و وصول

مدیر عامل بانک پارسیان عنوان کرد: در سال 1400، 72 پروژه در حوزه های توسعه بازار، ریسک بانک، رتبه بندی مشتریان، مبارزه با پولشویی و مسائل چابک سازی بانک انجام شده است. ما از تمامی منابع قابل دسترس در کشور برای توسعه فعالیت های بانک استفاده نمودیم و سهم بسیار خوبی را از صندوق توسعه ملی در فعالیت های بانک دریافت نمودیم، در دو جهت این کار صورت گرفت :1. کار در حوزه نفت و انرژی و 2. در حوزه معدن.

وی افزود: پروژه های مشارکتی و یا تسهیلاتی که بانک در آن ها دخیل است عبارتند از: تکمیل فازهای یازده تا 24 پارس جنوبی و خطوط انتقال گاز، در حدود 1 میلیارد دلار و در احداث پالایش سپهر پارسیان، که حدود 660 میلیون دلاراست و در پالایشگاه بید بلند و … می باشند.

مشارکت بانک در این پروژه ها به این دلیل صورت گرفته که بانک بتواند در سال های آتی از محل این پروژه ها درآمد مناسبی را کسب نماید.در سال های آتی خواهید دید که بانک پارسیان با هزینه بسیار کم تجهیز توانسته تسهیلات مناسبی را به حوزه تولید اعطا کند.

وی در خصوص تصمیم گیری فعالیت بانک نسبت به کفایت سرمایه ابراز داشت: این مسئله به ضوابط و شرایطی که در این خصوص دارد بر می گردد که انشالا با اصلاحی که در دستورالعمل بانک مرکزی اتفاق خواهد افتاد و اقدامات بانک در خصوص افزایش سرمایه، این مسئله رفع خواهد شد.

مدیر عامل شرکت در خصوص افزایش سرمایه عنوان کرد: اگر دستورالعمل کفایت سرمایه اصلاح گردد و عدد جدیدی از این اصلاح استخراج گردد، بر اساس آن ما برنامه افزایش سرمایه بانک را ارائه خواهیم داد.

وی ابراز کرد: ما تمام وظایف قانونی خود را که به مصلحت سهامداران بوده است را انجام داده ایم از قبیل: برگزاری به موقع مزایده ها.