با توجه به اخبار پذیرش و عرضه محصولات خودرویی در بورس کالا،‌ هفته متفاوتی را در بازار سرمایه به واسطه گروه خودرویی می توان انتظار داشت.

محمدمهدی زارع پور مدیر سرمایه گذاری مدیریت سرمایه گذاری ملی ایران در گفت و گو با خبرنگار بورس امروز، معاملات امروز بازار سرمایه را متعادل عنوان کرد که در پی این معاملات شاخص کل از افزایش 1820 واحدی برخوردار شد.
وی از ارزش و عمق بسیار کم معاملات به عنوان مشخصه‌ی بازار سرمایه مشابه روزهای گذشته نام برد که درنهایت سبب شد تا خالص معاملات امروز کمتر از 2 تریلیون تومان باشد.
این کارشناس بازار سرمایه همچنین به ادامه‌ی روند خروج پول و حاکمیت فضای بی اعتمادی در بازار سرمایه اشاره کرد که منجر به خروج بیش از 200 میلیارد تومان از بازار سرمایه شد.
وی در این میان از کاهش فروشنده‌ها و عرضه کننده‌ها به عنوان عاملی نام برد که در کوتاه مدت و طی روزهای آینده می تواند بازار را از این روند فرسایشی خارج کند.
زارع پور اینگونه توضییح داد:‌ با تحریک فضای بازار سرمایه از منظر خبری، جریان پول و یا اجماع سهامداران عمده و حقوقی‌ها می توان شاهد برگشت‌ در بازار سرمایه بود.
وی با توجه به میزان افت بازار سرمایه و عدم رشدهای کوتاه مدت پیش بینی کرد که بازار در محدوده‌ی یک هزار و ۴۰۰ واحدی از برگشت 5 تا 5 درصدی برخوردار شود. همچنین در محدوده‌ی شاخص یک هزار و ۴۰۰ واحدی بر سهم های مستعد هم از بازده حدود ۱۰ درصدی برخوردار شد.
مدیر سرمایه گذاری شرکت مدیریت سرمایه گذاری ملی ایران از این جهت به سهامداران توصیه‌ کرد که سهام مستعد رشد را در پرتفوی خود حداقل برای مدت یک هفته نگهدارند و از فروش آن منصرف شوند تا به این واسطه بتوانند در قیمت های بهتری این سهام را به فروش رسانند.
وی معتقد است:‌ بازار هنوز رویه پایداری به خود نگرفته است لذا نمی‌توان از نظر میان مدت انتظار برگشت پایدار برای بازار داشت و تنها همین روند فرسایشی و افت و خیزهای موقت را در بازار شاهد خواهیم بود.
زارع پور از عرضه محصولات گروه بهمن از 20 و 6 مرداد ماه در بورس کالا و پذیرش دو خودروی شاهین از مجموعه‌ی سایپا و ایران خودرو هم در بورس کالا به عنوان اخباری نام برد که به واسطه آن گروه خودرو سازی می تواند شرایط رفتاری مناسبی را برای هفته‌ی آینده رقم زند.
وی با این حال اصلاح حدود ۱۰ درصدی برخی نمادها را مورد اشاره قرار داد و اضافه کرد:‌ تقریبا میانگین افت بازار با نمادهای عمده بازار بین 20 تا 30 درصد است؛ لذا با در نظر گرفتن این امر می توان انتظار رفتاری متفاوت از بازار را در هفته‌ی آینده از بازار داشت.
وی با این حال این رفتار را کوتاه مدت توصیف کرد که به این واسطه‌ نمی توان انتظار پایداری برای آن داشت.
این کارشناس بازار سرمایه از منظر بازار جهانی هم، ضعف قیمتی بازارها را مورد اشاره قرار داد و اضافه کرد:‌ این ابهامات باعث می‌شود که در بازار سرمایه رفتارهای بیشتر نوسانی را شاهد باشیم. لذا در این بازار یک طرفه و در روندهای نزولی، سهامداران با دوری از خریدهای هیجانی،‌ برای معاملات خود استراتژی بهتری تدوین کنند.