ابوالفضل روغنی گلپایگانی مدیرعامل گروه صنایع کاغذپارس در خصوص تاثیر حذف ارز مبادله ای بر فعالیت های این شرکت، یکی از تصمیمات غلط کشور را وضع ارز 4200 تومانی اعلام کرد که این ارز به جای  کمک به اقتصاد و معیشت مردم، سبب ایجاد رانت و فساد گردیده است.

به گزارش بورس امروز، ابوالفضل روغنی گلپایگانی مدیرعامل گروه صنایع کاغذپارس در خصوص تاثیر حذف ارز مبادله ای بر فعالیت های این شرکت، یکی از تصمیمات غلط کشور را وضع ارز 4200 تومانی اعلام کرد که این ارز به جای  کمک به اقتصاد و معیشت مردم، سبب ایجاد رانت و فساد گردیده است.

وی اعتقاد کلی در خصوص سایر ارزهای موجود را مورد اشاره قرار داد که بر این اساس کشور باید به سمت ارز تک نرخی حرکت کند.

روغنی تأثیر حذف ارز مبادله ای بر فعالیت ها صنایع از جمله چکاپا را اینگونه تفسیر کرد: چند نرخی بودن ارز سبب ایجاد سرگردانی و مشکلاتی برای صنعت و سهامداران خواهد شد که برخی از آن ها قابل کنترل و در اختیار برای تصمیم گیری نیستند، هرچند فاصله نرخ های ارز آزاد و نیما در حال حاضر خیلی زیاد نیست و اختلافات موجود نرخ های ارز در بازار تأثیر چندانی بر بازار نخواهند داشت.

وی بهترین شکل نرخ ارز برای سهامداران، مردم و همچنین اقتصاد کشور را ایجاد ارزی تک نرخی و شفاف عنوان کرد که می تواند به اقتصاد کشور و به جریان بورس و سهامداری کمک بسزایی کند.

مدیرعامل چکاپا ادامه داد:‌ یکی از محصولات مورد استفاده این شرکت در فرایند تولید خیمر، کاستیک سودا است که این محصول از بورس کالای پتروشیمی خریداری می شود.

وی ادامه داد:‌ افزایش نرخ ارز صرفا روی این قلم به عنوان مواد اولیه تاثیر گذار است. برای کاهش ریسک ناشی از این امر در نظر است که با سرمایه گذاری های انجام شده بتوانیم بخش عمده ای از کاستیک مورد مصرف را بازیابی کنیم و میزان نیاز به کاستیک را تا حد قابل توجهی کاهش دهیم و بدین ترتیب ریسک حاصل از افزایش نرخ ارز را کاهش دهیم.

روغنی خاطر نشان ساخت‌:‌ تاثیر نرخ ارز بر بهای فروش شرکت به مراتب بیش تر از تاثیر آن بر قیمت تمام شده است و لذا افزایش نرخ ارز و بیش تر از آن ثبات ان می تواند باعث بهبود عملکرد شرکت شود.

وی با اشاره به فعالیت بنگاه ها در یک فضای پر ریسک،‌ اظهارداشت:‌ با توجه به تحریم ها، نرخ ارز و  همچنین سایر عوامل و مولفه های دیگر تأثیر گذار بر بازار نیز دارای ثبات نیستند، طبیعتا این امر سبب خواهد شد که نتوان محکم و قاطع موضوعی را بیان و بر آن تمرکز کرد.

روغنی بر مدیریت هزینه های قابل کنترل و در اختیار شرکت تاکید و اضافه کرد:‌ بخشی از هزینه های شرکت  قابل کنترل و مدیریت است و بخشی هم قابل کنترل و مدیریت نیست، بنابراین موفقیت شرکت در کنترل هزینه های خود،‌ بستگی به نوع هزینه ها دارد.

وی به عنوان نمونه هزینه های آب و برق و انرژی را مورد اشاره قرار داد که به رغم اعلام دولت مبنی بر عدم افزایش نرخ انرژی، این نرخ ها به چند برابر قیمت قبل افزایش یافته است.

این مقام مسوول در چکاپا اظهارداشت‌:‌ در فضایی که کار می کنیم دولت  باید نقش حاکمیتی خود را به صورت پررنگ تری ایفا کند. شرکت ها نیز تمام تلاش خود را به کار می برند که نرخ ریسک فعالیت خود را تحت کنترل و مدیریت خود قرار دهند.

وی ریسک ناشی از هزینه های غیرقابل کنترل مانند آب، برق و انرژی بر فعالیت های این شرکت را مورد اشاره قرار داد و عنوان کرد:‌ همچنین نرخ های ارز و تحریم ها در اختیار بنگاه ها نیست و حتی برای بنگاه ها قابل پیش بینی هم نیستند. به رغم اینکه دولت در بودجه سال آتی خود می تواند پاره ای از مسائل را ببیند که از ما پنهان است و برای بنگاه ها قابل پیش بینی نیست اما بازهم دولت به آن ها هم عمل نمی کند. بنگاه ها مخصوصا شرکت صنایع کاغذ پارس یک جز یک تابع از یک اقتصاد کلی محسوب می شوند.

 

  • منبع خبر : نشریه بورس امروز