اوره در دریای سیاه، بالتیک، اروپا، خاورمیانه، آسیای شرقی و آمریکای جنوبی

اوره در دریای سیاه، بالتیک، اروپا، خاورمیانه، آسیای شرقی و آمریکای جنوبی

خلاصه بازار: قیمت اوره در هند، برزیل و ایالات متحده ریخت

قیمت اوره در 3 منطقه مصرفی مهم دنیا کاهش یافت.
قیمت خرید در مناقصه هند حتی از خریدهای پیشین خود در بازارهای دیگر رقم‌های پایین‌تری دید و پایین‌ترین قیمت خرید در مناقصه مذکور بین 517-520 دلار/تن CFR بود. این بدان معناست که در سطح جهانی شیب عرضه بیش از حد بیشتر از شیب تقاضا است.
در برزیل معاملات اوره در اوایل هفته در محدوده 597 دلار/تن CFR صورت می‌گرفت اما بعد از گزارش نتایج مناقصه هند قیمت‌ها تا 530 دلار/تن CFR افت کرد. قیمت اوره در بازار ایالات متحده نیز افت کرد و در محدوده 520 دلار/تن CFR معامله می‌شد تا اینکه بازار Re-Export اوره دوباره گرم شد و قیمت‌ها در این منطقه کمی بهبود یافت.

محرک‌های بازار

میزان تولید تولیدکنندگان

قیمتی که در مناقصه هند تعیین شد نشان می‌دهد میزان تولید تولیدکنندگان در اکثر هاب‌های صادراتی بیش از حد نیاز دنیا است.

قیمت گاز طبیعی در اروپا

بحران قیمت گاز خوراک در این منطقه باعث شده تا در این قاره جریان معاملاتی جدیدی آغاز شود و با واردات کمبود تولید اوره این منطقه جبران شود.

چشم انداز 30 الی60 روز آینده

نوسانی

شاخص‌های نشان‌دهنده قدرت و ضعف بازار اوره جهانی دائم بین ضعف شدید تقاضا یا تشدید قدرت آن در نوسان است و دلیل آن این است که بازار درحال یافتن نقطه تعادلی برای قدرت عرضه و تقاضا است. درحال حاضر مازاد عرضه وجود دارد و درعین حال موجودی ذخایر اوره کشورهای مصرف‌کننده رو به اتمام است و در عین حال بسیاری از تولیدکنندگان تعطیل یا در آستانه تعطیل کردن هستند.

آمریکای جنوبی

برزیل

10,000 اوره گرانولی از عمان در اوایل هفته با نرخ 597 دلار/تن معامله شد اما به محض گزارش نتایج مناقصه هند قیمت‌ها به 530-550 دلار/تن CFR افت کردند.

دریای سیاه

مذاکراتی برای فروش اوره گرانول ترکمنستان به قیمت 470 دلار در هر تن فوب پوتی برای ماه اوت انجام شد. پیشنهادهایی در اواخر هفته بین 465-470 دلار/تن فوب پوتی از سوی در ترکیه و اروپای شرقی گزارش شد.

بالتیک

در این منطقه از آنجایی که در دیگر مناطق ضعف تقاضا وجود داشت (مخصوصا برای اوره پریل)، تمام توجهات به مناقصه هند معطوف شد. طول بازار در بالتیک به دلیل عدم فروش بسیاری از تولیدکنندگان در ماه جولای زیاد شده است. خریداران اوره در بالتیک پیشنهادهای قیمتی زیر 500 دلار/تن فوب به فروشندگان می‌دهند.

اروپا

تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا تلاش بر حذف تعرفه واردات اوره تا 31 دسامبر 2024 دارند. هیچ تعرفه‌ای برای واردات اوره روسی و بلاروسی تعیین نخواهد شد. در طول تاریخ بازار اروپا تحت سلطه محصولات روسی و آفریقای شمالی قرار داشت. درحال حاضر محموله‌های الجزایری و مصری از پرداخت عوارض معاف هستند اما دیگر نقاط 6.5% عوارض باید پرداخت کنند. با حذف تعرفه واردات قطعا از دیگر نقاط دنیا جریان فروش و صادرات به اروپا بیشتر خواهد شد.

خاورمیانه

ایران

به دلیل فروش قابل توجه ایران برای ماه آگوست، فعالیت‌ها در این منطقه کاهش یافت، مخصوصا اینکه در اواسط هفته با مشاهده کاهش چشمگیر قیمت خرید در مناقصه هند، تمایل برای خرید محصولات ایرانی نیز کاهش یافت.

به نظر می‌رسد 60,000-65,000 تن محصول ایرانی به مقصد برزیل برای ماه آگوست درحال ارسال است و نرخ حمل این محموله 65-70 دلار/تن بوده است.
تولیدکننده‌ای پیشنهاد خریدی به مقصد ترکیه برای ماه آگوست برای اوره گرانولی به مبلغ 510 دلار/تن فوب دریافت نمود اما به دلیل اینکه محصولی برای فروش نداشته این معامله صورت نگرفته است.

قیمت اوره گرانولی کیسه‌ای نیز از 570-575 دلار/تن فوب در هفته گذشته به 550 دلار/تن فوب تقلیل یافته است.

چین

قیمت اوره داخلی چین 395 دلار/تن فوب می‌باشد و با ماندن قیمت در این سطوح انگیزه برای صادرات اوره بالا است. یک معامله بین دولتی بین چین و پاکستان با حجم 200,000 تن با قیمت 500 دلار/تن صورت گرفت.

  • منبع خبر : شرکت سرمایه­گذاری کاریزما