رئیس‌کل بانک مرکزی با تأکید بر این‌که برنامه هفتم توسعه باید واقع‌بینانه و قابل دسترس باشد، گفت: در برنامه ششم بین اهداف و واقعیت‌هایی که رسیدیم تفاوت معناداری وجود داشت.

به گزارش بورس امروز، علی صالح‌آبادی رئیس‌کل بانک مرکزی در نشستی که در مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در خصوص ضرورت تغییر ریل سیاست‌گذاری کشور در تدوین برنامه هفتم توسعه، برگزار شد، گفت: امروز اهمیت برنامه‌های توسعه بالاست چرا که کشور بر اساس این اهداف در چند سال آینده قرار است اداره شود، هرچه این جهت‌گیری‌ها واقع‌بینانه‌تر و اجرایی‌تر باشد طبیعی است که باعث می‌شود کشور در مسیر درست حرکت کند.

وی افزود: در برنامه‌های توسعه قبلی انحرافاتی وجود داشت، مانند همین برنامه ششم که بین اهداف و واقعیت‌هایی که رسیدیم تفاوت معنا‌داری وجود داشت. ما در برنامه نمی‌توانیم آرمان‌ها را بنویسیم، ولی الزامات پیش‌نیاز آن‌ها را مورد نظر قرار ندهیم.

رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: درست ندیدن پیش‌نیازها و زیرساخت‌ها باعث می‌شود چیزهایی که در برنامه می‌نویسیم بر مدار واقعیت نباشد و تفاوت‌های زیادی بین پیش‌بینی‌ها و تحقق‌یافته‌ها باشد و برنامه‌ها صرفاً روی کاغذ بماند، بر این اساس اهداف پیش‌بینی‌شده در برنامه هفتم و الزامات رسیدن به آن‌ها هم باید تعریف شود.

صالح‌آبادی راجه به اینکه خطاهای سیاست‌گذاری در کدام قسمت می‌باشد، گفت: اساساً چه خطاهایی پیش می‌آید و این‌که چه‌کار کنیم که دچار آن خطاها نشویم هم باید در تدوین برنامه توسعه لحاظ شود، متأسفانه یک فرهنگ غلطی راه افتاده است که ما می‌دانیم در بعضی شاخص‌ها مثلاً به یک عدد مشخص نمی‌رسیم اما می‌گوییم که زشت است اگر آن شاخص را پایین در نظر بگیریم، آن را مطلوب در نظر بگیریم با اینکه خودمان می‌دانیم به آن تراز نمی‌رسیم، اینها فرهنگ‌های اشتباه است.

صالح‌آبادی گفت: در تدوین برنامه توسعه هم باید به بایدها نگاه کنیم و هم به نبایدها، تاکنون به نبایدها کمتر پرداخته شده است، اگر بخواهیم به یک هدف خاص برسیم یک مجموعه‌ای از نبایدها هم باید مورد توجه قرار گیرند.

وی در بخش دیگری از توضیحات خود در خصوص الزامات تدوین برنامه هفتم توسعه، ابراز کرد: مهم‌ترین موضوعات در جنبه‌های اقتصادی بحث محدودیت منابع مالی است، متأسفانه نگاه تأمین مالی، بانک‌پایه است و همۀ تکالیف به‌عهدۀ بانک‌ها هستند، بارها شنیده‌ایم که می‌گویند “بانکها باید یک‌میزان مشخص از منابع را تأمین کنند و یک سری تسهیلات خاص را پرداخت کنند”، این در حالی است که تأمین مالی باید از بانک و بازار سرمایه و منابع خارجی باشد اما، چه کنیم که منابع مردمی را به‌سمت فعالیت‌های مولد اقتصادی سوق دهیم؟ پاسخ به این سؤال مهم است.

رئیس‌کل بانک مرکزی تأکید کرد: بحث اصلاح نظام بانکی هم بسیار مهم است، در تدوین برنامه هم نیاز به یک سری احکام مشخص داریم و اصلاح رابطه دولت با نظام بانکی و بانک مرکزی، اصلاح روابط بانکها با بانک مرکزی و اصلاح روابط بانک‌ها با مردم، اصلاحات جدی است که باید در دستور کار قرار گیرد.

صالح‌آبادی در پایان گفت: همۀ دستگاه‌های کشور باید کنار هم قرار گیرند و به این اصلاحات کمک کنند. لزوم تدوین استراتژی توسعه و بهبود فضای کسب‌وکار هم بسیار مهم است و باید بدانیم که این برنامه قرار است آخرسر به کجا برسد. امیدواریم این نگاه برنامه‌ای وجود داشته باشد و با نگاه برنامه‌ای اصلاحاتی را انجام بدهیم و اهدافی ترسیم کنیم و همچنین امید داریم که برنامه هفتم واقع‌بینانه و قابل دسترس باشد.