کارشناس بازار سرمایه از سود آوری حدود ۸۰۰ هزار میلیارد تومانی شرکت‌های بورسی در سال ۱۴۰۰ و رشد ۲۰ درصدی آن در مقایسه با سال ۱۳۹۹ خبر داد.

به گزارش بورس امروز، کامل ابراهیمیان گفت: در فصل مجامع که عمدتا در تیرماه برگزار می‌شود ما شاهد تقسیم سود مناسبی از جانب این شرکت‌ها بودیم.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: عمده این سود آوری هم در سال گذشته و هم در فصل بهار امسال توسط گروه‌های پیشرو بازار از جمله صنایع پتروشیمی پالایشگاهی معدنی- فلزی و نیز هلدینگ‌های وابسته به این صنایع حاصل شده که ناشی از افزایش قیمت‌های جهانی، افزایش نسبی نرخ ارز نیمایی و نیز افزایش تولید و فروش شرکت‌هاست.

وی همچنین افزود: افزایش سودآوری شرکت‌ها در فصل بهار نشان می‌دهد که سودآوری آن‌ها امسال هم می‌تواند رشد کند.

ابراهیمیان مهمترین ریسک برای سرمایه گذاران بازار سرمایه را ریسک قیمت گذاری دستوری دانست و گفت: این ریسک در برخی از صنایع کاهش سود آوری و حتی زیان ده شدن برخی از شرکت‌ها در سه ماه ابتدایی امسال را به دنبال داشت.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: سرمایه گذاران انتظار دارند قیمت گذاری دستوری در شرکت‌هایی که سهام آن‌ها در بازار سرمایه معامله می‌شود, اعمال نشود تا آن‌ها بتوانند با سرمایه گذاری، این شرکت‌ها را تامین مالی کنند و با افزایش سودآوری آنها، تولید رونق پیدا کند.

  • منبع خبر : صداوسیما