حدود ۸۸ شرکت تولید فولاد خام در کشور وجود دارد که در ظرفیت اسمی ۴۰ میلیون تن در سال فعالیت می‌کنند. فولاد خام تولیدی می‌تواند به صورت خام به فروش برسد یا در صورت امکان در همان کارخانه به محصولات فولادی تبدیل و سپس به فروش برسد.

زنجیره تولید فولاد از پردازش سنگ آهن و آماده‌سازی آن برای مصارف بعدی شروع می‌شود. سنگ آهن منبع عنصر آهن برای تولید آلیاژ آهنی و آهن خام است که در ابتدای کار در کوره بلند یا در احیای مستقیم آهن استفاده و آهن خام حاصل می‌شود. آهن خام یک محصول میانی صنعت فولاد محسوب می‌شود و فرآیند تولید ادامه می‌یابد که محصولات نیمه ساخته‌ی فولادی تولید شوند.

محصولات نیمه ساخته‌ی فولاد شامل بیلت، بلوم، اسلب و … می‌شود. فولاد یک آلیاژ چندجزئی فلزی است که شامل عنصر آهن، کربن (بین ۰٫۰۲۵% الی ۲٫۱۴%)، افزودنی‌ها و آلیاژهای دیگر است. قابلیت ریخته‌گری بالای فولاد، می‌تواند آن را برای مصارف بعدی بسیار مناسب سازد.

معرفی انواع فولاد خام

بلوم دارای سطح مقطع مستطیلی یا ذوزنقه است که ضخامتی معمولاً بیش از ۶ اینچ و پهنای کمتر از دو برابر ضخامت دارد. بیلت معمولاً کوچکتر از بلوم است و سطح مقطع مستطیلی یا در برخی موارد دایره‌ای دارد. اسلب یک سطح عریض با مقطع ذوزنقه‌ای است که پهنای بیش از دو برابر ضخامت دارد. در شکل زیر برخی کاربردهای این سه محصول فولاد خام آمده است.