شرکت معدنی و صنعتی گل گهر در سال 1370 در اداره ثبت شرکت های شهر سیرجان به ثبت رسیده است و در سال 1383 در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است. آخرین سرمایه در حال ثبت شرکت هم اکنون معادل 200 هزار میلیارد ریال است.

به گزارش بورس امروز؛ شرکت معدنی و صنعتی گل گهر در سال 1370 در اداره ثبت شرکت های شهر سیرجان به ثبت رسیده است و در سال 1383 در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است. آخرین سرمایه در حال ثبت شرکت هم اکنون معادل 200 هزار میلیارد ریال است. موضوع اصلی فعالیت شرکت عبارت است از استخراج و بهره برداری از معادن سنگ آهن و تولید سنگ آهن دانه بندی شده، کنسانتره ، گندله، فولاد و سایر محصولات جانبی. ارزش روز این شرکت در بازار سرمایه، گل گهر را در رتبه سومین شرکت بزرگ بورسی قرار داده است. ماده اولیه اصلی شرکت سنگ آهن می باشد که از معادن شرکت استخراج و یا خریداری می گردد و در طی چند مرحله به محصولات مختلف زنجیره فولاد از جمله کنسانتره ، گندله و فولاد تبدیل می گردد. ضرایب تبدیل زنجیره تولید سنگ آهن تا فولاد به شکل زیر می باشد:

 نمودار 1 – ضرایب تبدیل زنجیره تولید سنگ آهن تا فولاد

 

  • تولید و فروش

ایران با دارا بودن 2.7 میلیارد تن ذخایر شناسایی شده سنگ آهن از مجموع 180 میلیارد تن ذخایر سنگ آهن جهان در جایگاه نهم جهان قرار دارد و شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با تولید بیش از 15.5 میلیون تن کنسانتره سنگ آهن در سال 1400 از مجموع بالغ بر 49.3 میلیون تن کنسانتره آهن تولیدی در کشور  سهمی بیش از 31 درصد و رتبه اول را در تولید این ماده مهم صنعتی در کشور داشته است. میزان تولید گندله در مجتمع های فولادی و معدنی کشور در سال 1400 بیش از 50.3 میلیون تن بوده است که شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با تولید بیش از 12.3 میلیون تن سالانه، سهمی 24.4 درصدی و رتبه اول را در تولید گندله در این سال در کشور داشته است. مشتریان اصلی شرکت معدنی و صنعتی گل گهر، فولادسازان بزرگ کشور از جمله فولاد مبارکه، هرمزگان، خوزستان، کاوه جنوب کیش، خراسان و شرکتهای زیرمجموعه توسعه آهن و فولاد گل گهر و مجتمع جهان فولاد سیرجان هستند. بخشی از تولید گندله هم به خارج از کشور صادر می گردد. بخشی از ارز حاصل از صادرات شرکت به منظور تأمین قطعات مورد نیاز شرکت مصرف و مابقی نیز در بازار عرضه می گردد.

شرکت معدنی و صنعتی گل گهر در فصل بهار 1401 بیش از 4.01 میلیون تن کنسانتره و 3.33 میلیون تن گندله تولید کرده است که بیش از 566 هزار تن کنسانتره را با نرخ 2.955 میلیون تومان در هر تن در داخل به فروش رسانیده است و مابقی را در خطوط تولید گندله مصرف و از گندله تولیدی نیز بیش از 1.633 میلیون تن را در داخل و با نرخ 4.034 میلیون تومان در هر تن به فروش رسانده است و 189 هزار تن نیز با نرخ 3.503 میلیون تومان در هر تن صادر شده و بالغ بر 1.480 میلیون تن گندله نیز به مقادیر موجودی شرکت افزوده شده است. مبلغ فروش سه ماهه شرکت نزدیک به 9,000 میلیارد تومان بوده که به علت به عدم فروش بخش قابل توجهی از گندله تولیدی در این فصل، در مقایسه با فروش 14,200 میلیارد تومانی مدت مشابه سال قبل به فروش کمتری دست یافته است. با توجه به عرضه محصولات زنجیره ارزش سنگ آهن و فولاد در بورس کالا و تغییر مبنای قیمت گذاری محصولات، نرخ فروش گندله و کنسانتره افزایش یافته است و نرخ فروش گندله در عمل از 23.5% میانگین نرخ فروش شمش فولاد خوزستان به حدود 28% در انتهای سال 1400 رسیده است که به افزایش سودآوری شرکت گل گهر انجامیده است.

 

  •  سهامداران عمده

سهامداران عمده شرکت شامل شرکت گروه مدیریت سرمایه گذاری امید با 38.18% ، شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات با 22.52% ، شرکتهای سرمایه گذاری استانی سهام عدالت با 10.72% و شرکت فولاد مبارکه با 10.76% و 17.82% نیز سایر سهامداران بوده اند.

 

  • سرمایه گذاری های اصلی

اهداف و استراتژی کلان شرکت، دستیابی به سقف تولید 20 میلیون تن کنسانتره، 20 میلیون تن گندله و 5  میلیون تن فولاد توسط شرکت اصلی و زیرمجموعه ها در راستای تکمیل زنجیره ارزش شرکت و دستیابی به ارزش افزوده بالاتر تعیین شده است و به منظور رسیدن به این اهداف، شرکت ضمن تکمیل زیرساخت های مورد نیاز جهت اجرای طرح های توسعه، نسبت به انجام سرمایه گذاری های کلان در طرح ها و پروژه های متعددی در خود شرکت و در بیش از 30 شرکت زیرمجموعه اقدام کرده است. با به بهره برداری این طرح ها ضمن ایجاد اشتغال و ارزآوری، سود مناسبی نیز عاید سرمایه گذاران خواهد شد.

 

  • مهمترین شرکتهای فرعی و وابسته به اختصارعبارتند از:

شرکت سنگ آهن گهرزمین با 28.37% سرمایه گذاری شرکت گل گهر، به منظور تأسیس 5 خط تولید کنسانتره، هر خط 2 میلیون تن در سال و 2 خط تولید گندله، هر خط 5 میلیون تن در سال تأسیس شده است. با بهره برداری و راه اندازی خطوط تولید تعریف شده و تولید محصولات با ارزش افزوده بیشتر، سودآوری آتی این شرکت افزایش خواهد یافت. در سال 1400 تولیدات این شرکت عبارت بودند از بیش از 16.4 میلیون تن سنگ آهن کلوخه و 7.7 میلیون تن سنگ آهن دانه بندی شده، 4.9 میلیون تن کنسانتره سنگ آهن و 9 میلیون تن گندله سنگ آهن و پروژه های افزایش ظرفیت خطوط جدید تولید کنسانتره و گندله  با سرعت در حال پیشرفت هستند.

مجتمع جهان فولاد سیرجان با 47% سرمایه گذاری شرکت گل گهر، به منظور تأسیس کارخانجات تولید 3.6 میلیون تن آهن اسفنجی ، 2.5 میلیون تن شمش فولاد و 1.3 میلیون تن محصولات نوردی، کلاف و آلیاژی راه اندازی شده است. لازم به ذکر است این شرکت در سال 1400 بیش از 930 هزار تن آهن اسفنجی، 908 هزار تن شمش فولادی و 266 هزار تن میلگرد تولید کرده است و راه اندازی خطوط جدید تولید آهن اسفنجی، میلگرد و اسلب در دستور کار این شرکت است.

شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر با 35% سرمایه گذاری شرکت گل گهر، با هدف تولید 3 میلیون تن آهن اسفنجی مورد بهره برداری قرار گرفته است و در سال 1400 عملکرد تولید بیش از 2.87 میلیون تن محصول و سودی بیش از 7200 میلیارد تومان داشته است.

شرکت گهر انرژی سیرجان با 51% سرمایه گذاری شرکت گل گهر، به منظور تأمین برق مجتمع معدنی و صنعتی گل گهر تأسیس شده است. در فاز اول اقدام به تأسیس و بهره برداری از یک بلوک نیروگاه سیکل ترکیبی 500 مگاواتی کرده است و در حال دریافت مجوز و عقد قرارداد برای احداث بلوک های سیکل ترکیبی 500 مگاواتی دوم و سوم است.

شرکت سرمایه گذاری و توسعه گل گهر با 95% سرمایه گذاری شرکت گل گهر، به منظور سرمایه گذاری در مجموعه ای از طرحهای جانبی شرکت گل گهر از جمله گهرترابر سیرجان (45.79% مشارکت) و 15% شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر تأسیس شده است.

شرکت تأمین و انتقال آب خلیج فارس با مشارکت 44% شرکت گل گهر با شرکتهای چادرملو و ملی مس، با هدف نهایی شیرین سازی و انتقال 650 میلیون مترمکعب آب نمک زدایی شده در سال از خلیج فارس توسط سه خط انتقال به صنایع فلزی و معدنی استان‌های کرمان و یزد و تامین بخشی از نیازها و مصارف آب مجتمع‌های تولیدی در حال بهره ‌برداری و طرح‌های توسعه شرکتهای معدنی و صنعتی گل‌گهر، ملی مس و چادرملو تأسیس شده است. قطعه نخست مسیر انتقال آب از تاسیسات آب شیرین‌کن درغرب بندرعباس شروع و توسط خط لوله به طول ۳۰۵ کیلومتر آب مورد نیاز مجتمع معدنی و صنعتی گل گهر را تامین می کند. در قطعه دوم از گل‌گهر به طرف مجتمع مس سرچشمه به طول ۱۵۰ کیلومتر ادامه یافته است و در نهایت قطعه سوم از مس سرچشمه تا صنایع فولادی اردکان به طول ۳۶۰ کیلومتر و انشعاب صنایع معدنی چادرملو به طول ۱۵۰ کیلومتر منتهی می‌شود.

واحد اول تاسیسات آب‌شیرین‌کن در بندرعباس با ظرفیت تولید 200 هزار مترمکعب آب‌نمک زدایی شده در روز به همراه قطعه اول مسیر انتقال آب به مجتمع گل گهر در پاییز سال 99 به بهره برداری رسیده است. طبق برنامه،  قرار بر بهره برداری از 2 واحد دیگر شیرین‌سازی هر یک با ظرفیت 200 هزار متر مکعب در روز در سال های 1400 و 1401 بوده است.

سرمایه گذاری در معادن سنگ آهن استرالیا: با توجه به بهره برداری های صورت گرفته از معادن سنگ آهن شرکت گل گهر طی سالهای فعالیت شرکت، میزان ذخایر باقی مانده و تولید سالیانه سنگ آهن رو به کاهش بوده است و نیاز به جایگزینی و اکتشاف ذخایر جدید به شدت مورد نیاز است. به این منظور شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر به همراه شرکت چادرملو و شرکت فکور صنعت اقدام به سرمایه گذاری در یک معدن سنگ آهن در کشور استرالیا که دارای بزرگترین ذخایر سنگ آهن جهان است، نموده است. انجام مطالعات تکمیلی و اکتشافی جهت احداث کارخانه و زیرساخت های معدن سنگ آهن در استرالیا از پروژه های مهم شرکت گل گهر محسوب می شوند.

شرکت گل گهر در سال 1400 به سود 20,845 میلیارد تومانی معادل هر سهم 104 تومان دست یافت که با رشد 45.8% نسبت به سال 1399 همراه بوده است. با توجه به درصد تقسیم سود سال 1399 برابر با 68% ، به رغم پیشنهاد هیئت مدیره مبنی بر 40%  تقسیم سود برای سال 1400، انتظار می رود تقسیم سود بیشتری نسبت به این پیشنهاد در مجمع آتی سالیانه این شرکت صورت پذیرد. سود هر سهم  شرکت گل گهر برای سالهای 1401 و 1402 بر اساس پیش بینی اجماع تحلیلگران کیان 1513 و 1853 ریال برای هر سهم پیش بینی شده است.

  • نویسنده : سیامک شمس کلاهی - واحد سرمایه گذاری شرکت نوآوران مدیریت سبا