امروز شاخص کل در ادامه روند نوسانی با رشد بیش از 4 هزار واحدی مجددا وارد کانال یک میلیون و 500 هزار واحدی شد. شستا،کگل، بفجر و مبین بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. فارس، شاراک و بوعلی بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل به ثبت رساندند.

به گزارش بورس امروز، امروز شاخص کل در ادامه روند نوسانی با رشد بیش از 4 هزار واحدی مجددا وارد کانال یک میلیون و 500 هزار واحدی شد. شستا،کگل، بفجر و مبین بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. فارس، شاراک و بوعلی بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل به ثبت رساندند.

یکی از پارامترهای مهم بازار در این روزها بحث مذاکرات برجام است که در ادامه کش و قوس ها هنوز سایه ابهام بر آن سنگینی می‌کند. همچنین نوسانات ممتد نرخ دلار باعث شده بازار وزن بالایی به این پارامتر ندهد و با معاملات کم حجم واکنش خاصی به این موضوع ندارد. همچنین کمبود نقدینگی در بازار کاملا مشهود است. این موضوع را به خوبی می‌توان از حجم و ارزش معاملات این روزها رهگیری کرد. یکی از دلایل این تنگنای نقدینگی به بازار پول باز می گردد. تقاضای شدید نظام بانکی و افزایش نرخ بهره بین بانکی یکی از نشانه های این موضوع است که در هفته های اخیر به اوج خود رسیده است و بانک مرکزی برای سرکوب تقاضای بانکها مجبور به کاهش نرخ ذخیره قانونی از حوالی 10.5 درصد به حوالی 9 درصد شد که وضعیت بازار بین بانکی را کمی باثبات کرد. باید دید این کمبود ذخایر بانکی که تقریبا یک سالی از بروز آن میگذرد چه زمانی فروکش خواهد کرد. اثر این موضوع به این دلیل با اهمیت خواهد بود که طبق سابقه تاریخی، بانکها شروع کننده رالی های صعودی بازار بوده اند و همواره نقدینگی پرقدرت این نهاد ها به بازار سرمایه جهت داده است.

آرش صدیقی کارشناس ارشد تحلیل

 

  • منبع خبر : نشریه بورس امروز