معاون بهره برداری فولاد مبارکه به تشریح تدابیر صنایع برای مصون ماندن از تاثیرات محدودیت های انرژی بر تولید پرداخت.

اکبری محمدی معاون بهره برداری فولاد مبارکه اصفهان در گفت و گو با خبرنگار بورس امروز؛ با اشاره به محدودیت های برق، اظهارداشت: با توجه به این که امسال محدودیت های برق یک ماه زودتر از سال گذشته و در اواسط خردا د ماه شروع شد، این امر سبب شد تا بسیاری از شرکت های تولیدی با کمبود انرژی مواجه شوند و تعدادی از شرکت های تولیدی نیز قسمت قابل توجهی از تولید خود را از دست دهند.
وی ادامه داد: اما خوشبختانه به رغم این محدودیت ها، برنامه ریزی ها و اطلاع رسانی های وزارت نیرو دررابطه با این موارد موثرتر از سال گذشته واقع و سبب شد تا هماهنگی های بهتری نسبت به سال قبل انجام شود.
معاون بهره برداری فولاد مبارکه اصفهان اضافه کرد: به گونه ای که بخش عمده ای از شرکت های تولیدی با برنامه ریزی های صورت داده در زمان محدودیت برق، با انجام تعمیرات دوره ای خود، تلاش کردند تا استفاده ی بهینه ای از محدودیت های انرژی داشته باشند.
وی که از قطعی یک روزه برق به عنوان محدودیت های شدیدی بر شرکت های تولیدی نام می برد، ادامه داد: اگرچه این محدودیت ها منجر شده است تا قطعی برق وجود نداشته باشد، اما این محدودیت ها موجب شده است تا مقداری از تولید شرکت های فولادی انرژی بر کاهش یابد.
به گفته اکبری؛ تلاش بر این است که کارخانجات قسمت عمده ای از تعمیرات خطوط خود را در زمان محدودیت ها انجام دهند تا به این واسطه تغییری در سودآوری شرکت ها به وجود نیاید.
وی ادامه داد: اگرچه این امر بازهم منجر به ایجاد محدودیت در تولید می شود که عدم مدیریت این محدودیت ها در بلندمدت، در بازار محصولات اثر گذار خواهد بود.
وی که از محدودیت های انرژی مانند محدودیت برق در فصل گرما و محدودیت گاز در فصل سرما به عنوان عاملی برای قربانی شدن تولید نام می برد، به نامگذاری سال جاری اشاره کرد.
معاون بهره برداری فولاد مبارکه اصفهان با اشاره به برنامه ریزی های بلندمدت فولاد مبارکه در خصوص تامین انرژی مورد نیاز خود جهت تولید، اظهار امیدواری کرد که طی سال آینده وابستگی این شرکت فولادی به تامین انرژی خارج از مجموعه فولاد مبارکه کاهش یابد.
وی این کاهش وابستگی را ناشی از بهره برداری نیروگا ه های برق این شرکت فولادی عنوان کرد که در حال احداث هست.
این گزارش می افزاید: احداث نزدیک به 10 هزار مگاوات نیروگاه جدید برای تأمین برق موردنیاز صنایع بر اساس تفاهم‌نامه‌ای میان وزارت صمت و وزارت نیرو ، مسئولیت احداث نیروگاه برای تأمین حدود هزار و 500 مگاوات به فولاد مبارکه سپرده شد. بر این اساس فولاد مبارکه 2 واحد گازی و یک واحد بخار احداث می کند.
براین اساس وابستگی فولاد مبارکه به شبکه برق، به میزان 500 مگاوات با راه‌اندازی این 2 واحد گازی تا سال آینده کاهش می یابد.

  • منبع خبر : نشریه بورس امروز