عمده عوامل منفی بر معاملات و معامله گران ریسک های سیستماتیکی است که در حال حاضر در اقتصاد وجود دارند. اگرچه زمان رفع این ریسک ها مشخص نیست. از جمله این ریسک ها می توان به اعمال عوارض بر محصولات صادراتی در اواخر سال 1400، نرخ گذاری در بورس کالا  در حوزه سیمان یا فولاد، فاصله نرخ دلار نیمایی با ارز بازار آزاد اشاره کرد که همگی از جمله قوانینی از جانب نهادهای حاکمیتی بر روند بازار سرمایه است.

به گزارش بورس امروز، شرکت های صادرات محور در حالی هزینه های خود را به دلار آزاد پرداخت می کنند که صادرات آنها با ارز نیمایی صورت می پذیرد. هرچند مصوبه فروش ارز شرکت ها در صرافی ها با نرخ توافقی اقدامی مثبت برای دارندگان دلارهای نقدی محسوب می شود اما مشکل ارزهای حواله  ای که عمده ارزهای در اختیار شرکت هاست همچنان به قوت خود باقی است. و اما نرخ بهره و احتمال افزایش آن با توجه به تورم های موجود از سوی بانک مرکزی موضوعی است که بازار سرمایه را هر از گاهی با نگرانی مواجه می سازد. تمامی این موارد به عنوان ریسک های  موجود در حوالی اقتصاد باید منجر شود تا معامله گران با احتیاط بیشتری در بازار سرمایه حضور یابند.

و  اما در بازار سرمایه، هنوز در هنگام مواجه سهام یک شرکت به سقف قیمتی خود و تشکیل صف خرید و یا فروش شاهد جو منفی و یا مثبت هستیم. داشت که متأسفانه بازار سرمایه ما دامنه نوسان متغیر ندارد این

درحالی  در اکثر بورس های جهانی با متغییر بودن دامنه نوسان،‌ در برخورد معاملات به سقف معاملات روزانه،‌ دامنه نوسان افزایش می یابد. اما در بازار سرمایه ما هنوز از عدم تحقق این امر رنج می برد. بر این اساس به نظر می رسد که بازار سرمایه ناگزیر باید به سمت متغیر شدن دامنه نوسان حرکت کند. اگرچه ایجاد دامنه نوسان متغیر در بازار سرمایه با مشکلات و سختی هایی همراه است. در این میان اضافه شدن یک درصدی به دامنه نوسان می تواند تغییر خوبی برای بازار در راستای افزایش نقدشوندگی و روان شدن معاملات باشد. به گونه ای که در نمادهای بزرگ با  ارزش بازار بالا در هنگام مواجه با سقف و یا کف دامنه نوسان، می توان شاهد روانی معاملات بود. در این میان تغییرات دامنه نوسان باید به مرور و آهسته و عمدتا در نمادهایی با سهامداران عمده خوشنام، بازارگردان و برخوردار از نقدشوندگی مناسب صورت گیرد تا در نهایت شاهد دامنه نوسان ۱۰درصدی در بازار باشیم. در این میان انتظار می رود سازمان بورس با افزایش نقش نظارتی خود دامنه نوسان را در شرکت  های متخلف محدود نماید.

 

  • نویسنده : محمد هادی حمیدی- مدیر سرمایه گذاری شرکت بیمه امید
  • منبع خبر : نشریه بورس امروز