اسپرسو بورسان ساعت ۸ صبح هر روز خلاصه‌ای از مهمترین اخباری که پیش از شروع معاملات بازارها لازم است بدانید، در اختیار شما قرار می‌دهد.

به گزارش بورس امروز، بورس روز گذشته صعودی و مثبت بود. به طوری که شاخص کل رشد ۱۰،۳۶۰ واحدی (معادل ۰.۶۹ درصد) را تجربه کرد. شاخص هم‌وزن نیز با رشد ۰.۹۱ درصدی همراه شد.

ارزش معاملات خرد به ۳،۶۴۱ میلیارد تومان رسید. در بین صنایع فلزات اساسی، خودرو و قطعات و شیمیایی و در بین نمادها حکشتی، پالایش و خاور بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

حدود ۲۹۴ میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقوقی به حقیقی در بازار اتفاق افتاد. بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای حکشتی و تایرا بود. حقوقی‌ها هم بیشترین خالص خرید را در نمادهای شپنا و شستا داشتند.

وزیر ارتباطات‌: مهرماه ۷۰ درصد به ظرفیت اینترنت کشور افزوده می‌شود.

وزارت خارجه روسیه: ایران و آرژانتین درخواست خود را برای عضویت در گروه بریکس (اقتصادهای نوظهور) ارائه داده‌اند.

رییس مجلس در جلسه علنی با ارائه توضیحاتی استیضاح سیدرضا فاطمی‌امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت را اعلام وصول نکرد.

شرکت‌های قند و شکر بازار، هر کیلوگرم شکر را به قیمت ۱۸۰۰۰ تومان فروخته اند که افزایش قابل توجهی نسبت به فروش ماه های گذشته آنها دارد.

امکان استعلام سوابق صادرکننده‌ چک از طریق سامانه پیامکی از دسترس خارج شد.

سخنگوی دولت: دولت با طرح تشکیل وزارت بازرگانی موافقت کرد.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی، عضویت مدیر کل دفتر وزارت نفت در هیات مدیره شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس را غیرقانونی اعلام کرد.

مدیر سامانه جامع تجارت: به هیچ وجه اعلام نکردیم که قرعه کشی متوقف شود، طبق سیاست‌های وزارت صمت بنایی بر تعطیلی سامانه وجود ندارد.

مدیرعامل صندوق توسعه ملی: دیگر نمی‌توانیم به ارز ۴۲۰۰ تومانی برگردیم و بازپرداخت اقساط معوق باید با نرخ جدید ارز به صندوق واریز شود.

معاون مدیرعامل در امور فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مسکن، از عملیاتی شدن سامانه «سفته الکترونیکی» در این بانک خبر داد.

دیروز در حالی که با ورود باقری کنی به قطر شمارش معکوس برای آغاز گفت‌وگوهای غیرمستقیم ایران و آمریکا آغاز شده بود، قیمت دلار بار دیگر به مدار صعودی برگشت و با افزایشی حدودا ۲ درصدی به ۳۰۷۰۰ تومان رسید.

قیمت سکه در پنجمین روز نزولی پیاپی، با کاهش ۰.۴ درصدی به ۱۴ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان رسید.

مذاکرات دوحه رسما با دیدار علی باقری مذاکره‌کننده ارشد ایران و انریکه مورا هماهنگ‌کننده مذاکرات رفع تحریم آغاز شد.

باقری در دیدار با «احمد حسن الحمادی» دبیر کل وزارت خارجه قطر و «محمد الخلیفی» معاون منطقه‌ای، درباره مذاکرات پیش رو در دوحه و راه‌های موفقیت آن گفت‌وگو کردند.

«رابرت مالی» نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران و «شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» معاون نخست وزیر و وزیر خارجه قطر در خصوص تلاش‌های دیپلماتیک مشترک درباره ایران گفت‌وگو کردند.

وزارت خارجه قطر درباره نتیجه‌بخش بودن مذاکرات رفع تحریم‌ها در دوحه ابراز امیدواری کرد.

سخنگوی وزارت خارجه قطر: نقش قطر صرفاً میزبانی از گفت‌وگو‌های غیرمستقیم بین آمریکایی‌ها و ایرانی‌هاست. ایجاد اعتماد بین دو طرف بزرگترین چالش است. آنچه درحال روی دادن است نتیجه تلاش‌های زیاد اروپاست.

المیادین مدعی شد که موضوع سپاه پاسداران در مذاکرات پشت پرده مورد توافق قرار گرفته است و سپاه بعداً از لیست تروریستی آمریکا خارج خواهد شد.

کیهان به نقل از روزنامه روسی: ایران آماده است از یکی از اصلی‌ترین مطالبات خود در مذاکرات هسته‌ای در مورد سپاه چشم‌پوشی کند.

امیرعبداللهیان: اگر آمریکا نیت جدی داشته باشد توافق در این دور از مذاکرات در دسترس است.

ادعای بنت، نخست‌وزیر رژیم صهیونسیتی: همان طور که بازدارندگی هسته‌ای داریم، بازدارندگی سایبری هم خواهیم داشت. / رویکرد من به‌طور کلی و به‌ویژه در قبال ایران این است و ما نمی‌خواهیم در تهران ایجاد ناامنی کنیم، این هیچ وقت سیاست ما نبوده است، اما سیاست ما این است که اگر با اسراییل در بیفتید، بهای آن را می‌پردازید.

اسلامی: نصب سانتریفیوژهای جدید در فردو بر اساس برنامه اقدام راهبردی است.

رهبر انقلاب: قوه قضائیه با دروغ و شایعات در فضای مجازی برخورد کند.

ایران برای پیوستن به گروه بریکس (گروهی به رهبری قدرت‌های اقتصادی نوظهور) درخواست رسمی داد.