یک مدیر سرمایه گذاری به فعالان بازار سرمایه توصیه کرد: با درنظر گرفتن ریسک های سیاسی و اقتصادی در بازار ورود کنید.

به گزارش بورس امروز، محمد هادی حمیدی مدیر سرمایه گذاری شرکت بیمه امید به ریسک های سیستماتیک حاکم در عرصه اقتصادی کشور اشاره کرد که زمان رفع این ریسک ها مشخص نیست و از میان رفتن آن به قوانین حاکمیتی و قانونگذار دارد.
وی در بیان تصمیمات خلق الساعه نهادهای حاکمیتی، وضع عوارض بر محصولات صادرات در اواخر سال 1400 را مورد اشاره قرار داد که باعث بروز نگرانی و دغدغه برای شرکت های صادراتی محور شد.
حمیدی یاد آور شد: همچنین درنرخ گذاری محصولاتی مانند سیمان و فولاد و یا … در بورس کالا ، فاصله نرخ دلار نیمایی با ارز بازار آزاد همگی به عنوان قوانینی از جانب نهادهای حاکمیتی، بر روند بازار تأثیر گذارند.
به گفته وی؛ یکی از مشکلات شرکت های صادرات محور، پرداخت هزینه های آنها از طریق ارز نیمایی است. هرچند مصوبات اخیر به شرکت های صادرات محور این امکان را داده است که ارزهای نقد خود را در صرافی ها با نرخ توافقی به فروش رسانند، اما باید به این موضوع توجه کرد که عمده ارزهای در اختیار شرکت ها، به صورت حواله است و همچنان این مشکل برقرار است.
مدیر سرمایه گذاری بیمه امید در بیان ریسک های سیاسی نیز بحث مذاکرات هسته ای را مورد اشاره قرار داد که به رغم انتشار اخباری مبنی بر شروع مجدد مذاکرات، هنوز عرصه سیاسی و اقتصادی کشور شاهد به نتیجه رسیدن آن نیستند.
وی با اشاره به نرخ بهره نیز اظهار داشت: با توجه به تورم های موجود، شاید بانک مرکزی تصمیم به افزایش نرخ بهره داشته باشد.
این فعال بازار سرمایه تصریح کرد: تمامی موارد ذکر شده ریسک های موجود در عرصه اقتصادی کشور هستند که به علت وجود این ریسک ها، معامله گران باید با احتیاط بیشتری در بازار سرمایه حضور یابند.

  • منبع خبر : نشریه بورس امروز