نمایندگان مجلس با درخواست تحقیق و تفحص از شرکت شستا موافقت کردند و به گفته سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، یکی از محورهای اساسی که باید به آن ورود کرد اتفاق تلخی است که در طول ۸ سال دولت قبلی در شستا رخ داد و شستا را به یک حیاط خلوت سیاسی تبدیل کرد.

به گزارش بورس امروز، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس، گزارش کمیسیون اقتصادی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از شرکت شستا از سال ۱۳۹۲ الی ۱۳۹۹ را بررسی کرده و در نهایت با این درخواست موافقت کردند.

شهباز حسن پور، نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ضمن قرائت گزارش این کمیسیون، محورهای این تحقیق و تفحص را به شرح زیر اعلام کرد:

محور اصلی: بررسی وضعیت مدیریت اقتصادی، مالی، اداری و حقوقی شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی و شرکت‌های زیر مجموعه آن

محورهای فرعی:
۱- بررسی مدیریت مالی و سرمایه‌گذاری شرکت‌های زیر مجموعه، فرآیند خرید و فروش داخلی و خارجی، خرید و فروش دارایی‌ها و نحوه رعایت صرفه و صلاح شرکت، اجاره دارایی ها، اخذ تسهیلات و نحوه پرداخت به شرکت‌های تابعه و اخذ تضامین بازپرداخت، چگونگی انجام حواله‌های ارزی و تخلفات ناشی از آن

۲- بررسی نحوه انتصابات و بررسی تناسب ترکیب اعضاء هیات مدیره‌ها در برخی از شرکت‌ها از لحاظ تحصیلات و تجربه کاری متناسب با فعالیت اجرایی شرکت، نحوه بکار گیری مشاوران، عضویت اعضای هیات مدیره‌ها به صورت همزمان در شرکت‌های مختلف، بررسی ضوابط حقوق و مزایای معاونان، مشاوران و مدیران شرکت‌ها و تخلفات ناشی از آن

۳- بررسی مدیریت بخش حقوقی شرکت‌های زیر مجموعه شستا و تعداد دعاوی حقوقی، فرآیند دعاوی و نحوه صرف هزینه‌های وکالت و نتایج مالی دعاوی حقوقی به نفع شستا، بررسی انتصاب مدیران حقوقی متمرکز از طریق معاونت حقوقی شرکت شستا و اخراج کارشناسان حقوقی مستقل

خضریان: شستا در ۸ سال دولت قبلی به حیاط خلوت سیاسی تبدیل شد
علی خضریان، سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد شرکت شستا از سال ۱۳۹۲ تا سال ۱۳۹۹ بیان کرد: هلدینگ شستا که وابسته به سازمان تامین اجتماعی می‌باشد با پول کارگران و بازنشستگان تاسیس شد و اکنون دارای شرکت‌های متعددی در حوزه داروسازی، کشت و دامداری و حوزه نفتی و پتروشیمی می‌باشد و درصد قابل توجهی از سهام این شرکت‌ها را دارا می‌باشد. اکنون هلدینگ شستا ۱۶۵ شرکت مدیریتی و ۶۵ شرکت غیرمدیریتی داشته و فعالیت گسترده‌ای را در سطح کشور انجام می‌دهد.

او در ادامه اظهار کرد: مجموع درآمد سالیانه این هلدینگ در سال ۱۳۹۷، ۵۷ هزار میلیارد تومان بوده است که با توجه به تحولاتی که در نرخ ارز رخ داده حتما تا به امروز این درآمد چندین برابر شده است. با توجه به گردش مالی بالایی که در این شرکت وجود دارد باید روشن گردد که در این مجموعه چه می‌گذرد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در مجالس مختلف تحقیق و تفحص از شستا کلید خورده اما تاکنون هیچ گزارشی از آن به صحن مجلس ارائه نشده است. اکنون محورهایی برای این تحقیق و تفحص تهیه شده اما یکی از محورهای اساسی که باید به آن ورود کرد اتفاق تلخی است که در طول ۸ سال دولت قبلی در شستا رخ داد و شستا را به یک حیاط خلوت سیاسی تبدیل کرد. افرادی که با معرفی معاون وقت وزارت تعاون در شرکت شستا پست و مقام گرفتند.

خضریان تاکید کرد: لیستی که از سوی معاون وقت وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به شرکت شستا ارسال شد و در آن ذکر شد افرادی که در ستاد آقای روحانی فعالیت داشتند باید در هیات مدیره شرکت‌های شستا به کار گرفته شوند و این اقدام شستا را به یک حیاط خلوت سیاسی در طول هشت سال گذشته تبدیل کرد. چه دلیلی دارد یک فرد با یک لیسانس غیرمرتبط در یک هیات مدیره شرکت پتروشیمی پست بگیرد در حالی که کشور دارای جوانان نخبه فراوانی است. ما به دنبال این هستیم تا تخلفات رخ داده در مدیریت مالی و شرکت‌های وابسته روشن گردد. یک هلدینگ اقتصادی باید فعالیت‌های اقتصادی انجام دهد نه این‌که به حیاط خلوت سیاسی تبدیل شود.

  • منبع خبر : ایسنا