قائم مقام انجمن پتروشیمی کارفرمایان صنعت پتروشیمی می گوید: با ابلاغیه جدید بانک مرکزی در عرضه ارز با قیمت خرید، میتوان امید داشت که ارز های دارندگان اسکناس در بازار عرضه شود. 

به گزارش بورس امروز، احمد مهدوی ابهری دبیر انجمن پتروشیمی کارفرمایان صنعت پتروشیمی از صدور مجوز خرید توافقی ارز صادرکنندگان توسط صرافی ها به عنوان اقدامی مثبت نام برد که نیازمند شفافیت بیشتری است.

وی با بیان فراهم بودن امکان فروش ارز صادرکنندگان پتروشیمی به قیمت خرید، اظهار داشت: در هنگام خریداری ارز از سوی صرافی ها، محدودیتی برای خرید از سوی متقاضیان ارز وجود ندارد.

دبیر انجمن پتروشیمی کارفرمایان صنعت پتروشیمی ادامه داد: امکان فروش محصولات پتروشیمی  به ویژه برای کشورهای همسایه که بیشتر با اسکناس کار می کنند نیز وجود خواهد  داشت و این امر موجب افزایش توانمندی صادر کننده و حذف رانت به وارد کنندگان می شود.

وی بر لزوم  شفافیت این ابلاغیه مبنی بر امکان فروش ارز به غیر از صادرکنندگان خارج از کشور  در بازار داخلی تاکید کرد.

وی بر کاهش قیمت ارز نیمایی و ارزهای آزاد و غیررسمی تاکید و اضافه کرد: اما نمی توان به این زودی احتمال حذف ارز نیمایی را در پی این موضوع داد چرا که ارز نیمایی از بازار بزرگی برخوردار است و توسط دولت و توسط صادرکنندگان به فروش می رسد.

مهدوی ادامه داد: اما با این حال این رویداد می تواند اثرات مثبتی را بر بازار سرمایه بر جای گذارد چراکه وقتی صادر کننده و تولید کننده با قیمت واقعی ارز را به فروش می رساند با بهره مندی  صادر کننده نیز از این قضیه، شاهد بهبود سهام شرکت های صادرات محور در بازار  سرمایه خواهیم بود.

این گزارش می افزاید: فریبرز کریمایی قائم مقام انجمن پتروشیمی کارفرمایان صنعت پتروشیمی به التهاب موجود در بازار ارز  ناشی از برجام و مسائل سیاسی کشور اشاره کرد که این موضوعات باعث افزایش تفاوت بین دو نرخ ارز نیمایی و ارز بازار آزاد شده است. در این میان تفاوت نرخ ارز بازار آزاد، نرخ نیمایی و نرخی که صادرکنندگان، ارز خود را به صورت حواله در سامانه نیما عرضه می کنند، سبب گمراهی در جایگاه این نرخ ها شده است.

وی به فروش صادراتی شرکت های پتروشیمی به صورت حواله ای اشاره کرد که ارز در این فروش از نرخ هایی بین 25 تا 26 هزار تومان برخوردار است که این نرخ در سامانه سنا متقاضی چندانی ندارد.

قائم مقام انجمن پتروشیمی کارفرمایان صنعت پتروشیمی حجم عرضه ارز از سوی شرکت های پتروشیمی به واسطه  ابلاغیه جدید بانک مرکزی را چندان بالا ندانست که در این میان برای کاهش نرخ ارز آزاد با ارز نیمایی می بایست سایر صادرکنندگان مانند فولاد نیز حجم ارز بیشتری را  عرضه کنند.

وی افزود، تفاوت ارز پتروشیمی ها با سامانه سنا در بخش خرید، حدود 2 و نیم  تا 3 درصد خواهد بود و آنچه در بازار به عنوان ارز غیر رسمی رقم خواهد خورد رقم بالاتریست که حجم چندانی هم ندارد.

وی با مصوبه اخیر بانک مرکزی با عرضه ی ارز، نگرانی های برخی از صادر کنندگان اسکناسی که  ارز را به صورت اسکناس با قیمت های غیرواقعی در بازار عرضه می کنند ازمیان می رود و آنها را قادر می سازد تا ارز خود را در پی توافق با خریدار به فروش رسانند.

قائم مقام انجمن پتروشیمی کارفرمایان بازار اسکناس ارز را یک بازار غیر رسمی و کم عمق می داند که با عرضه کافی ارز ، متقاضیان برخوردار از  اسناد را منتفع می سازد.

وی تصریح کرد: با فروش این ارز با نرخ های بازار  با شفاف سازی بیشتری در  بانک مرکزی، می توان بازار  غیر رسمی را کنترل کرد. این بازار با نرخ های حدود 32 هزار تومانی عمق چندانی خواهد داشت و نرخ های موجود در آن با این اقدام شکسته می شود.

وی به هدف اصلی بانک مرکزی از  ابلاغیه جدید مبنی بر اصلاح قیمت ارز اشاره کرد که در این میان شرکت های پتروشیمی که با حواله، واردات خود را انجام می دهند،  مشکلی از بابت عرضه  ارز خود ندارند.

کریمایی که فاکتورهای موثر در قیمت بازار اسکناس (بازار سیاه)، را با حواله و واردات متفاوت می دانست، یادآور شد: بازار حواله و بازار واردات متاثر از متغیرهای اقتصادی بسیاری است، لذا با رکود و یا رونق تولید، اثرات آن در بازار واردات نمایان می شود. اما در بازار اسکناس، فاکتوهایی غیر از این موارد مانند حفظ ارزش پول و یا دارایی وجود دارد که در صورت مطلوب بودن عرضه در بازار، این رویدادها نمی تواند دوامی داشته باشند.