یک کارشناس بازار سرمایه ضمن تشریح ریسک‌های بازار سرمایه گفت: مهم‌ترین موضوع اختلاف زیاد بین رشد قیمت دلار در بازار آزاد و دلاری که شرکت‌های بزرگ بورسی در سامانه نیما عرضه می‌کنند است و این موضوع باعث شده بازار سرمایه نزولی شده و همانند سایر بازارها با تورم رشد نکند.

به گزارش بورس امروز، سعید جعفری با تاکید بر اینکه مهم‌ترین موضوع برای بازار سرمایه نرخ دلار است، توضیح داد: مهم‌ترین موضوع اختلاف زیاد بین رشد قیمت دلار در بازار آزاد و دلاری که شرکت‌های بزرگ بورسی در سامانه نیما عرضه می‌کنند است و این موضوع باعث شده بازار سرمایه نزولی شده و همانند سایر بازارها با تورم رشد نکند.

وی ادامه داد: شرکت‌های بورسی که از صادرکنندگان بزرگ کشور محسوب می‌شوند ملزم شده بودند به اینکه دلار خود را در سامانه نیما با اختلاف زیاد نسبت به بازار آزاد عرضه کنند و این باعث شد که سهام شرکت‌ها نیز تحت فشار باشد. اما دلیل صعود چشم‌گیر بازار طی روزهای قبل، اعلام خبر مربوط به فروش دلار صادرکنندگان با نرخ توافقی بود (یعنی با نرخ‌های بالاتر از نرخ نیما) و این باعث ایجاد هیجان خرید در بازار به خصوص در نمادهای صادراتی و پتروشیمی‌ها شد.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به وضعیت بازارهای جهانی اظهار کرد: ریزش شدید بازار بورس امریکا و احتمال ایجاد رکود گسترده، باعث شده سهام‌داران در بازار داخلی احتیاط کنند زیرا بسیاری از شرکت‌ها کامودیتی محور و وابسته به قیمت‌های جهانی هستند و اگر رکود در بازار جهانی رخ دهد، دامنه آن به کالاها در ایران نیز می‌رسد.

جعفری با اشاره به احتمال قطعی برق صنایع نیز گفت: در آستانه فصل گرما هستیم و برق برخی واحدهای تولیدی در مقاطعی قطع و سرمایه‌گذاران نگران هستند. در صورت ادامه قطعی برق برای چند ماه، شرکت‌ها عملکرد خوبی در حوزه تولید و فروش نخواهند داشت.

وی با تاکید بر اینکه ریسک پیرامون بازار سهام زیاد است، عنوان کرد: ریسک‌های موجود باعث احتیاط معامله‌گران می شود. بسیاری انتظار دارند روند بازار سرمایه همسو با تورم رشد کند اما این اتفاق کمرنگ شده است. با این حال و به احتمال زیاد، از هفته آینده، دوباره شاهد صعود ملایم بازار باشیم

  • منبع خبر : ایسنا