افرادی که قصد خرید خانه دارند اما به دلیل نداشتن وجه کافی برای خرید خانه مجبور به استفاده از وام مسکن مبادرت به خرید تسه یا اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس می نمایند.

به گزارش بورس امروز؛  حال برخی از افراد با سپرده گذاری در بانک مسکن در حسابی تحت عنوان تسهیلات صندوق پس انداز یکم به مدت یک سال آن هم با نصف وجه مورد نیاز خود می توانند از این وام استفاده کنند؛ اما برخی دیگر به دلیل نیاز ضروری به این وام مجبور به خرید اوراق تسهیلات مسکن (تسه) در بازار سرمایه می شوند. این اوراق با نماد تسه در بازار فرابورس در زمان معامله سایر اوراق معامله می شود و نماد معاملاتی آن تسه می باشد. تسه با سه حرف و چهار عدد است. سه حرف ابتدایی آن شامل تسه و اعداد به ترتیب از چپ راست دو رقم اول سال و دو رقم بعدی ماه است. مدت اعتبار این اوراق دو سال است و تا ۴ ماه قابلیت فروش این اوراق مهیا نیست.

البته برای اوراق با سررسید کمتر از ۴ ماه، استثنا وجود دارد. به عنوان مثال نماد تسه۰۰۰۳ بیانگر امتیاز تسهیلات مسکن خرداد ماه است و تا تیر ۱۴۰۲ دارای اعتبار است. در حال حاضر سقف این وام به همراه وام جعاله مسکن در استان تهران ۲۸۰ میلیون تومان است. با توجه به اینکه برای دریافت هر ۵۰۰ هزار تومان وام باید یک برگ اوراق خرید برای دریافت این وام، مجردهای تهرانی باید ۵۶۰ برگه اوراق تهیه کنند که با توجه به قیمت حدود ۱۳۰ هزار تومانی این اوراق باید حدودا مبلغ ۷۲ میلیون تومان برای خرید این اوراق در نظر بگیرند که این هزینه خرید اوراق حدودا یک چهارم مبلغ وام می باشد.

در حال حاضر میانگین قیمت مسکن در شهر تهران حدودا ۳۴ میلیون تومان به ازای هر مترمربع است. اگر یک آپارتمان ۵۰ متری را مبنا قرار دهیم قیمت کل آپارتمان یک میلیارد و هفتصد میلیون تومان می شود که این وام تنها ۱۶ درصد این مبلغ را پوشش می دهد. برای متاهل های تهرانی سقف این وام بهمراه وام جعاله مسکن در استان تهران ۴۸۰ میلیون تومان است.

بیشتر بخوانید:  دیدار و هم‌اندیشی وزیر امور اقتصاد و دارایی با جمعی از فعالان بازار سرمایه

با توجه به اینکه برای دریافت هر ۵۰۰ هزار تومان وام باید یک برگ اوراق خرید برای دریافت این وام متاهل های تهرانی باید ۹۶۰ برگ اوراق تهیه کنند که با توجه به قیمت حدود ۱۳۰ هزار تومانی این اوراق باید حدودا مبلغ ۱۲۵ میلیون تومان برای خرید این اوراق در نظر بگیرند که این هزینه خرید اوراق حدودا یک چهارم مبلغ وام است. در حال حاضر میانگین قیمت مسکن در شهر تهران حدودا ۳۴ میلیون تومان به ازای هر مترمربع است. اگر یک آپارتمان ۵۰ متری را مبنا قرار دهیم قیمت کل آپارتمان یک میلیارد و هفتصد میلیون تومان می شود که این وام تنها ۲۸ درصد این مبلغ را برای زوج های تهرانی تامین می کند…

  • منبع خبر : نشریه بورس امروز