بخشی از منابع شرکت های تابعه هلدینگ خلیج فارس از بانک وارد صندوق های تامین سرمایه خلیج فارس می شود.

به گزارش بورس امروز؛ جواد عشقی نژاد مدیرعامل شرکت تامین سرمایه هلدینگ خلیج فارس در مجمع عمومی عادی سالیانه این شرکت در پایان سال مالی منتهی به 29 اسفند1400، ضمن تشکر از افرادی که وی را در تشکیل این تامین سرمایه یاری دادند، اظهار امیدواری کرد که این تامین سرمایه با اولین اقدامات خود حرکتی برای کسب یک رتبه مناسب و توسعه این بازار داشته باشد.

وی در بیان علت شکل گیری این تامین سرمایه، به وجود نگاه خاص هلدینگ خلیج فارس به بازار سرمایه و حوزه تامین مالی در سال 1397 اشاره کرد که بر اساس آن درخواست تاسیس این تامین سرمایه در سال 1399 از سوی هیات مدیره هلدینگ خلیج فارس به سازمان بورس ارایه شد.
وی مهمترین تفاوت این تامین سرمایه با دیگر تامین سرمایه های فعال در بازار سرمایه را مالکیت 60 درصدی هلدینگ خلیج فارس و شرکت مدیران اقتصاد از تامین سرمایه خلیج فارس عنوان کرد.

عشقی نژاد با اشاره به اخذ موافقت اصولی تشکیل این تامین سرمایه در خرداد ماه 1400، یاد آور شد: این تامین سرمایه فعالیت خود را از اول مردادماه 1400 با یک تیم سه نفره در یک واحد استیجاری 120 متری و یک ماشین استیجاری آغاز کرد. در نهایت با دریافت مجوز عرضه در مهرماه 1400 و مجوز پذیره نویسی در اول آبان ماه 1400، در هشتمین روز از آبان ماه سال گذشته پذیره نویسی این تامین سرمایه آغاز شد.

مدیرعامل “تفارس” با اشاره به سرمایه 500 میلیارد تومانی این تامین سرمایه، ابراز داشت: 60 درصد از سرمایه این تامین سرمایه از سوی هلدینگ خلیج فارس تامین شد و 200 میلیارد تومان دیگر آن با مشارکت 151 هزارنفر در پذیره نویسی تامین شد. با انجام این پذیره نویسی در نهایت در اسفند سال گذشته شرکت به ثبت رسید.
وی در ادامه به درج نماد این تامین سرمایه در روزهای آخر اسفند 1400 اشاره کرد که به واسطه این درج نماد، در خردادماه 1401 نماد این تامین سرمایه در بازار فرابورس بازگشایی شد.

 ابزارهای مالی تامین سرمایه

عشقی نژاد در بیان اقدامات این شرکت تامین سرمایه، از اخذ موافقت اصولی اختصاص اوراق دلتی در قالب صندوق ETF خبر داد که پذیره نویسی این صندوق در هفته های آتی انجام می پذیرد.

وی همچنین با اعلام دریافت مجوز سبدگردانی عرضه و پذیرش در اردیبهشت ماه، عنوان کرد: در اردیبهشت ماه موافقت اصولی دریافت ETF برای اوراق با درآمد ثابت نیز اخذ شده است. پذیره نویسی این صندوق نیز با فاصله دو تا سه هفته ای از ETF اوراق دولتی انجام خواهد شد.
وی با تاکید بر ماموریت این تامین سرمایه در همراهی با صنعت در توانمندسازی مالی با تمرکز بر صنعت نفت و گاز و پتروشیمی، تصریح کرد: اما “تفارس” تامین سرمایه تخصصی در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی نخواهد بود و در سایر بخش ها وصنایع دیگر نیز فعال خواهد بود که در این راستا برای توسعه فعالیت ها و کفایت، سرمایه آن در آینده افزایش خواهد یافت.

به گفته عشقی نژاد؛ این شرکت هفته گذشته تقاضای تامین مالی داشت که 48 ساعت پس از دریافت این تقاضا، این تامین مالی منجر به عقد قرار داد شد.
وی ادامه داد: 4 ایزو و استاندارد از حوزه مالی تا برنامه ریزی راهبری و منابع انسانی و فناوری اطلاعات در شرکت در حال پیاده سازی است تا به این واسطه بر اساس استانداردهای معتبر در محیط کسب و کار فعالیت کنیم.

مدیرعامل “تفارس” با تاکید بر مدیریت هزینه ها در این شرکت تامین سرمایه، تکمیل تمام ابزارهای مالی و اخذ مجوزهای لازم برای فعالیت را به عنوان برنامه های آتی این نهاد مالی نام برد.
وی در اشاره به بازگشایی نماد در بازار فرابورس، اعلام کرد: نمی خواستیم تنها به پذیره نویسی این شرکت بسنده کنیم بنابراین تمام تلاش خود را به کار بستیم تا با بازگشایی نماد در سوم خردادماه امسال کام سهامداران خود را اعم از آنهایی که در پذیره نویسی مشارکت داشتند و هم آنهایی که بعد از درج نماد به سهامداران این شرکت پیوستند با افزایش نرخ شیرین کنیم.

 تفارس را تامین مالی می کنیم

درادامه مجمع، سهامدار عمده شرکت تامین سرمایه خلیج فارس در خصوص تامین منابع صندوق بازار گردانی و سبد این شرکت تامین سرمایه ، اعلام کرد: با توجه به دریافت مجوز صندوق بازار گردانی و صندوق بادرآمد ثابت این شرکت تامین سرمایه طی روزهای آتی، هلدینگ خلیج فارس به عنوان سهامدار عمده منابع مالی خود را در این صندوق ها وارد خواهد کرد.

رییس مجمع تامین سرمایه خلیج فارس ادامه داد: در واقع پس از اخذ مجوز، تمامی شرکت های تابعه هلدینگ خلیج فارس ملزم خواهند شد تا بخشی از سپرده های خود در بانک ها را در این صندوق ها وارد کنند.

در ادامه عشقی نژاد در خصوص منابع در آمد سال 1401 این تامین سرمایه، تلاش های این شرکت را رد ایجاد صندوق بازار گردانی مورد اشاره قرار داد.
وی اظهارداشت: تمرکز ما در شش ماهه نخست سال 1401 تکمیل ابزارهای مالی است؛ ضمن آنکه درخواست خود را برای ایجاد صندوق VC نیز ارائه داده ایم تا با شکل گیری آن از ایجاد صندوق های کالایی و در آمد ثابت نیز برخوردار شویم.
در نهایت در پایان این مجمع 40 ریال به ازای هر سهم سود تقسیم شد.