مدیرعامل شرکت همراه اول در مجمع عمومی عادی سالانه گفت: شاخص های مختلف همراه اول از نظر پاسخ گویی با رشد همراه بوده و شرکت توانسته به بیش از 84 درصد شکایات در کمتر از 3 روز کاری پاسخ دهد.

به گزارش بورس امروز، مجمع عادی سالیانه صاحبان سهام سال مالی منتهی به 29 اسفند 1400 شرکت ارتباطات سیار ایران با حضور بقایی به عنوان رئیس مجمع برگزار گردید. رئیس مجمع اعلام کرد که شرکت ارتباطات سیار ایران با تقویت ظرفیت های بخش مربوط به مرکز تحقیق و توسعه خود رویکردی بومی محور به ارتقا و بهره گیری از تولیدات مناسب داخلی را به همراه خواهد داشت و یقینا جهت گیری شرکت در این ارتباط به حمایت بیشتر از استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان و همچنین پشتیبانی از توسعه کسب و کارهای مبتنی بر سرویس های دیجیتال تسری خواهد یافت و به فضل پروردگار توسعه اشتغال آفرینی در این حوزه را در پی خواهد داشت.

وی ادامه داد: در سالی که گذشت گروه همراه اول تلاش همه جانبه ای را در راستای توسعه شبکه ارتباطی و بهره مندی از سرویس های نوین دیجیتال به انجام رساند و با استعانت از ایزد متعال در سال 1401 نیز به موازات توسعه کمی و کیفی شبکه با شتابی مضاعف، مسیر رشد پویایی خود را با محوریت دانش روز جهانی، به ویژه رویکرد دیجیتال در حوزه های مختلف اعم از فینتک، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و توسعه سرویس های هوشمند ادامه خواهد داد.

بقایی افزود: همراه اول مسلم است با وجود تحریم های ظالمانه و چالش های داخلی، همانطور که پیشگام واگذاری تلفن همراه در کشور بوده است، پیشگام تحول دیجیتال نیز در کشور باشد و در این رابطه، به لطف پروردگار متعال و همکاری سایر ذینفعان و همچنین تلاش شبانه روزی مدیران و کارکنان شرکت متکی است.

دکتر اخوان، مدیر عامل شرکت هم در پی ارائه گزارشات سالانه هیئت مدیره گفت: در سال تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین، همراه اول سعی کرده است تمام استراتژی ها و سیاست های خود را با سیاست های ابلاغی در سطح نظام به ویژه شعار سال همراه و هماهنگ نماید.

مدیر عامل شرکت افزود: در سالی که گذشت حدود 22 میلیون مشترک دائمی و 83 میلیون اعتباری را شامل بودیم که بیانگر حدود 6 درصدی رشد نسبت به سال گذشته خواهد بود و بیش از 57 درصد سهم بازار متعلق به اپراتور اول کشور بوده است. تعداد کل مصرف کنندگان دیتا حدودا بیش از 51 میلیون مشترک بوده است که 42.7 میلیون از مشترکان، مصرف کنندگان دیتای ال تی بوده اند که بیانگر حدود 9.8 میلیون مشترک جذب مشتریان جدید است. سهم ترافیک ال تی در سال 1400 از کل ترافیک حدود 84 درصد بوده است. در سال 1400، شرکت همراه اول در مناسب های مختلف کمپین های مناسبتی را تشکیل داد مانند سرویس بومینو که یک سرویس اینترنت ویژه برای کودک و نوجوان بوده راه اندازی کرد، سرویس ذره بین که یک فرا جستجوگر بوده را داشته، و بسته هایی که برای سیم کارت های جدید عرضه گردید، توسعه اپلیکیشن همراه من، فعالیت های سرویس انارستان و همچنین در حوزه مسئولیت اجتماعی و سرویس های همگانی هم اتفاقات زیادی در این شرکت رخ داد و بسیای از فعالیت های دیگر که در سال 1400 برای این شرکت به وقوع پیوست.

وی با بیان افزایش 2 درصدی میزان رضایت مشترکین از مرکز تماس همراه اول، عنوان کرد: شاخص های مختلف همراه اول از نظر پاسخ گویی با رشد همراه بوده و شرکت توانسته به بیش از 84 درصد شکایات در کمتر از 3 روز کاری پاسخ دهد.

اخوان ادامه داد: در باشگاه مشتریان میانگین فصلی اعضای فعال در سال 1400، 6 میلیون و 200 هزار بوده و تعداد تراکنش های فصلی نیز به صورت میانگین حدود 50 میلیون تراکنش بوده است. سعی ما بر این است از این باشگاه برای کمپین های نیکوکاری بیشتر استفاده گردد.

وی گفت: آخرین وضعیت پوشش شبکه همراه اول در نسل 2G، بیش از 29 هزار سایت لوکیشن، در 3G حدود 24 هزار سایت و در 4G  نیز بیش از 39 هزار سایت تکنولوژی را دارا هستیم. در سال 1400 بیش از هزار سایت لوکیشن در نقاط مختلف کشور راه اندازی گردید. این نکته نیز باید در نظر گرفته شود که ایجاد سایت جدید فعالیتی دشوار و زمان بر است اما با این حال در این سال به رغم وجود بیماری کووید، توانستیم هزار سایت لوکیشن را به مجموعه های خود اضافه نماییم.

مدیرعامل ارتباطات سیار  یکی از افاقات بزرگ برای همراه اول در سال 1400 را  پهنای باند مصرف اینترنت مشترکین همراه اول از حدود 800 گیگا بیت در ثانیه به حدود 2 هزار و 400 گیگا بیت در ثانیه عنوان کرد که این اقدام از رشدی حدود 3 برابری برخوردار  بوده است.

وی از دستاوردهای دیگر همراه اول در سال 1400 را دریافت لوح زرین جشنواره نوآوری در رابطه با جراحی رباتیک از راه دور در بستر 5G اعلام  کرد که یکی از یوزکیس های بسیار حیاتی بر روی 5G  بوده است.این طرح شروع پروژه 3G است که در اکثر نقاط کشور  شروع شده است که در حال خاموش کردن شبکه 3G و جایگزینی آن با 4G بوده است. همچنین در کیفیت شبکه رادیویی در 22 استان کشور رتبه اول کیفیت را در سال 1400 بنا به اعلام سازمان تنظیم مقررات کسب نموده ایم.

وی از دیگر پروژه های بزرگ ارتباطات سیار را پروژه فاز 8 پلاس ذکر کرد که حدود 4 هزار و 700 سایت لوکیشن در این پروژه نصب و راه اندازی خواهد گردید.

وی در اشاره به عملکرد مالی شرکت ارتباطات سیار اینگونه عنوان کرد: درآمد عملیاتی شرکت در سال 1400، معادل با 29 هزار و 814 میلیارد تومان بوده است که نسبت به سال گذشته 22 درصد رشد را به همراه داشته است (در شرکت اصلی). سود خالص شرکت نیز بیش از 4 هزار و 900 میلیارد تومان بوده است که در شرکت اصلی نسبت به سال گذشته 13 درصد رشد را حاصل نموده است. در سال جاری سود هر سهم معادل با 103 تومان و 9 ریال بوده است. درآمد عملیاتی تلفیقی نیز معادل با 30 هزار و 209 میلیارد تومان بوده است  که 24 درصد رشد را نسبت به سال مالی گذشته نشان می دهد. سود خالص تلفیق نیز با رشدی 13 درصدی به 5 هزار و 620 میلیارد تومان رسیده است.

رکورد شکنی های همراه اول

بر اساس این گزارش؛ در بازه کرونا اپلیکیشن شاد بیش از 18 میلیارد فایل ارسال و بیش از 60 میلیارد پیام روی این اپلیکیشن جابه جا شد و بیش از 13 میلیون دانش آموز در این اپلیکیشن احراز هویت شدند و قریب به 3 میلیون کاربر از این اپلیکیشن به صورت همزمان توانستند که استفاده کنند و این یک رکورد بی سابقه در کشور از منظر تعداد کاربر همزمان بر روی یک اپلیکیشن بوده است. و حاصل فعالیت این کاربران تولید بیش از 520 گیگا بیت بر ثانیه تروپوت بوده است.
مدیر عامل این شرکت مژده داد که به رغم بازگشایی مدارس میزان استفاده و حضور دانش آموزان بر میزان استفاده از اپلیکیشن شاد خیلی تأثیری نگذاشته، و سرویس های مختلفی بر روی این اپلیکیشن در حال لانچ بوده که ارتباط با بدنه دانش آموزی کشور را حتی در دوران برگزاری حضوری مدارس حفظ کرده است.

در ادامه مجمع عادی سالانه همراه اول، رئیس مجلس در تکمیل صحبت های مدیر عامل شرکت گفت: همراه اول در صنعتی فعالیت می کند که سرعت تغییر تکنولوژی در آن بسیار زیاد بوده و این بدین معناست که شرکت هایی که در این صنعت کار می کنند نیاز به سرمایه گذاری مستمر داشته تا بتوانند خود را در لبه این تکنولوژی و متناسب با این تکنولوژی نگه دارند.

در اکثر اپراتورها تطبیق تکنولوژی شرکت و شبکه شرکت با تکنولوژی های موجود در دنیا بسیار دشوار بوده و این دشواری ها سبب ایجاد مشکلاتی برای افرادی که با این بخش ها برای توسعه سرمایه گذاری فعالیت دارند، خواهد گردید.

در ادامه وی گفت: سال به سال بهای تمام شده خدمات و محصولاتی که همراه اول ارائه می دهد افزایش خواهد یافت و خواهشمندیم که هم شرکت و هم سازمان های مرتبط با شرکت مانند سازمان تنظیم مقررات و شرکت های زیرساخت، فکری برای جبران بهای تمام شده محصولات و سرویس های اپراتورها داشته باشند.
وی افزود: اهمیت و توجه به اپراتورها بیش از پیش بوده و باید در کشور بیشتر به تلفن های همراه، شرکت های ارتباطات سیار و شرکت هایی که در حوزه فناوری اطلاعات فعالیت دارند به خصوص شرکت های بستر این تحول، توجه نمود.

 واریز کلیه سود شرکت در سامانه سجام

نوربخش معاون مالی شرکت ارتباطات سیار در خصوص عدم توزیع سود سهم در موعد مقرر گفت: شرکت همراه اول به تکلیف خود اقدام کرده و سود این سهام در حساب های بانکی که قبلا مشخص گردیده بوده واریز شده و سهامدارانی که شماره حساب خود را ارائه نکرده بودند و مشخصاتی نیز از آن ها موجود نبوده، خود برای دریافت این پول مراجعه نکردند اما در کل تکلیف قانونی شرکت انجام شده بوده و از امسال نیز طبق الزامات بورس همه سود به حساب سجام واریز خواهد شد و این موضوع به خودی خود رعایت خواهد گردید.

توضیحات معاون مالی شرکت در خصوص بندهای حسابرس

وی در خصوص انتقال قطعی سند زمین کردستان گفت: شرکتی که طرف واگذاری این زمین بوده است در حال تسویه بوده و ما با شرکت مادر که این وظیفه را برعهده داشته، جلسات مستمری را برگزار نمودیم و زمین معوضی را به جای زمین کردستان باید بعد از طی این جلسات در اختیار شرکت قرار می دادند. به این علت که زمین معوض از نظر قیمتی باید با قیمت روز تطبیق می یافت که خداروشکر با توجه به نرخ زمین و مسکن قیمت روز آن اضافه هم گردیده است که این پروسه از طریق شرکت فروشنده در حال انجام بوده و انشاالله زمین معوض در مقابل زمین کردستان در سال 1401 دریافت خواهد شد.

در خصوص تعیین تکلیف مبلغ 43 میلیارد و 500 میلیون تومان نیز مربوط به قرار داد شرکت آریا سل وی عنوان کرد: شرکت آریا سل قرار بود که توسط شرکت همراه اول خریداری گردد ولی بر اساس بررسی ها انجام شده نظر هیئت مدیره تغییر یافت. بخشی از مبلغی که به عنوان پیش پرداخت به این شرکت داده شد، دریافت نمودیم. این مبلغ 43 میلیارد و 500 میلیون تومان نیز به این علت که حساب های فی مابینی وجود داشته است که باید بررسی می گردید باقی مانده که در ما بابت این مبلغ در حال مذاکره با شرکت مذکور هستیم و انشالله این مسئله هم به زودی برطرف و این مبلغ باقی مانده هم مسترد خواهد شد.

 ثبات در نرخ خدمات همراه اول در طی چند سال اخیر

مدیر عامل شرکت ارتباطات سیار در خصوص سودآوری شرکت اینگونه گفت: در اپراتورهای موبایل در کشور ما، عمده سرمایه گذاری ها ارزی بوده ولی درآمد ریالی است.
وی ادامه داد: بابت هر سایت جدید در حال احداث، تجهیزاتی خریداری می شود که هیچ کدام ایرانی نیستند. در کل قیمت ارزی این تجهیزات تقریبا ثابت مانده در حالیکه ارز در کشور ما طی چند سال اخیر 10 برابر گردیده در نتیجه هزینه سرمایه گذاری اپراتورها متناسب با ارز افزایش یافته که باید در نظر گرفته شود.
وی در خصوص هزینه تبلبغات اینگونه گفت: 3درصد از فروش یک اپراتور باید صرف هزینه تبلیغات گردد.

اینکه هیچ اپراتوری دیگری در صدا و سیما تبلیغ نمی شود در راستای کاهش هزینه تبلیغات انجام شده است. در حال حاضر هزینه تبلیغات همراه اول در مقایسه با سایر اپراتورها حدود یا حتی کمتر از 2 درصد است. هزینه عمده اپراتورها نیز هزینه های متناسب با سرمایه گذاری است ( این سرمایه گذاری ها ارزی است) و این هزینه به شدت افزایش یافته، و از دیگر هزینه های عمده اپراتورها، هزینه هایی است که ثابت است (هزینه نسبت به درآمد که درصد آن ثابت است)که در خصوص این هزینه های هیچگونه اعمال مدیریتی نمی توانیم انجام دهیم، بدین معنا که شرکت ما هر فروشی که انجام دهد و هر درآمدی که کسب نماید باید 31 درصد آن را به عنوان حق السهم دولت به حساب خزانه واریز نماییم. در خصوص فروش نیز، اپراتورها یک گیگا بایت اینترنت را در چند سال پیش معادل 14 هزار تومان به فروش می رساندند و در حال حاضر هر گیگا بایت اینترنت به طور متوسط زیر 3 هزار تومان به فروش می رسد که تولید این یک گیگا بایت در شبکه هزینه های سرمایه گذاری ارزی را دارد، در نتیجه مشکل اصلی عدم افزایش تعرفه است.

وی افزود: که اپراتورها برای عرضه بسته های اینترنتی نیاز به تایید وزارت ارتباطات داریم. سازمان تنظیم مقررات برای ارائه خدمات دیتا به مشترکین یک کف و سقفی را مشخص نموده که سقف آن حدود 42 هزار تومان و کف قیمت هم حدود 3 هزار تومان که ما بسته هایی را که قیمت آن ها زیر کف قیمتی ابلاغیه سازمان مقرراتی بود را حذف نمودیم که با اعتراض وزارت ارتباطات همراه شدیم و این وزارت وعده جبران و حمایت را بعد از برگرداندن بسته ها به اپراتورها داد که این حمایت تاکنون مقرر نشده است. در نهایت این بسته ها باز حذف گردیدند.

وی عنوان کرد که ما دائما در حال درخواست اجازه افزایش تعرفه ها از سازمان تنظیم مقررات هستیم چراکه نمی توانیم سرمایه گذاری نماییم. وی متذکر گردید که همانطور که عرضه برق به علت وضع نادرست تعرفه کم شد، این امکان وجود دارد که همانند این اتفاق در شبکه های ارتباطی هم رخ دهد. چراکه زمانی که سرمایه گذاری اتفاق نیفتد ( به علت سودآورد نبودن)، عرضه کاهش می یابد.

مقایسه همراه اول با اپراتورهای رقیب

به این علت که ما حق السهم به دولت پرداخت می نماییم و مبلغی از آن بابت USO بوده و این در دو اپراتور نسبت ثابتی است از درآمدها، که در سازمان تعیین مقررات این مبلغ قابل مقایسه بوده و نشان می دهد که شرکت ما حدود 1.5 برابر با بقیه اپراتورها فاصله دارد و درآمد بالاتر از ما در سایر اپراتورها صحت ندارد.
وی مژده داد که برای سال 1401 چند صد سایت 5G در شبکه احداث خواهد گردید که البته باید در نظر گرفت که تعداد گوشی های مشترکینی که 5G را ساپورت می کنند عدد نسبتا بالایی نبوده و مشترکین مجبور به تهیه مودم خواهند شد که مودم 5G هم قیمت بسیار بالایی را دارد. به همین علت توسعه 5G به صورت کنترل شده انجام خواهد شد تا سرمایه گذاری به نحوی نباشد که منفعت سهامدار در آن لحاظ نگردد.
اپراتورها کشور همسایه با 10 درصد سرمایه گذاری اپراتورهای ایرانی درآمدی معادل با 1.8 درآمد ما را کسب می نمایند که این خود از همان بحث تعرفه های ما نشأت می گیرد.
وی عنوان کرد: که 12 هزار سایت لوکیشن همراه اول به فیبر نوری متصل بوده و از این جهت خیلی نگران توسعه 5G نخواهیم بود. در خصوص قطعی برق نیز تمهیداتی انجام شده.

تقسیم سود همراه اول

به این علت که همراه اول به لحاظ بهینه سازی شبکه و نگهداری نیاز به نقدینگی دارد سهامدار عمده پیشنهاد سود قابل تقسیم 50 درصدی را می دهد با ارزش مبلغ هر سهم 590 ریال تصویب گردید.