در آزاد سازی و رقابتی شدن قیمت برق هیچ گونه اشکالی وجود ندارد مشروط بر آنکه صنایع دیگر با قطعی برق مواجه نگردند. بازار آزاد زمانی معنا می یابد که امکانات و تولید به اندازه نیاز وجود داشته باشد.

به گزارش بورس امروز، در آزاد سازی و رقابتی شدن قیمت برق هیچ گونه اشکالی وجود ندارد مشروط بر آنکه صنایع دیگر با قطعی برق مواجه نگردند. بازار آزاد زمانی معنا می یابد که امکانات و تولید به اندازه نیاز وجود داشته باشد.

در صورتی می توان بازاری رقابتی را ایجاد نمود که به میزان تقاضا، ظرفیت تولید وجود داشته باشد. با شرایط موجود امکان رقابتی شدن بازار مهیا نخواهد بود. قیمت برق برای بنگاه های تولیدی که از حاشیه سود بالایی برخوردارند، بسیار با اهمیت است و این امر منجر می شود تا شرکت ها با افزایش قیمت های خود، هزینه های بسیاری را به سایر شرکت ها تحمیل سازند.

افزایش قیمت برق برای واحدهای فولادی و صنایع بزرگ توسط دولت قابل پذیرش است و ماناگزیریم که قیمت انرژی را بر اساس نرخ های جهانی تعیین کنیم اما آنچه که قابل قبول نیست افزایش کاذب قیمت ها توسط بورس انرژی است. در این میان آزادسازی قیمت برق به طور قطع باید برای بخش صنایع رخ دهد، بنگاه های تولیدی و اقتصادی نمی توانند از  برق به صورت رایگان و ارزان استفاده کنند، افزایش قیمت برق مطلوب است و در این میان شرکت هایی که توانایی پرداخت قیمت برق را ندارند باید از بازار خارج گردند.

  • نویسنده : ناصر تقی زاده- مدیرعامل صنعتی و معدنی چادرملو
  • منبع خبر : نشریه بورس امروز