وزارت صمت اعلام کرد: تنظیم قیمت خودرو برعهده وزارت صمت، معدن و تجارت و با هماهنگی ستاد تنظیم بازار صورت می پذیرد و عرضه خودرو در بورس کالا مغایر این امر است.

به گزارش بورس امروز؛ در پی هماهنگی ها و اقدامات به عمل آمده شرکت بهمن موتور با شرکت بورس کالای ایران، اطلاعیه هایی مبنی بر عرضه خودروهای سواری تولیدی شرکت بهمن موتور در هجدهم خردادماه 1401 در بورس کالا صادر شده بود. اما طی نامه ای که منوچهر منطقی معاون صنایع حمل ونقل وزارت صنعت، معدن و تجارت که روز گذشته به سلطانی نژاد مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران ارسال شد، از عرضه خودروهای سواری شرکت بهمن موتو در بورس کالا ممانعت به عمل آمد.

منوچهر منطقی معاون صنایع حمل ونقل وزارت صنعت، معدن و تجارت در نامه ارسالی خود خطاب به سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالای ایران به نامه سرپرست دفتر صنایع خودرو اشاره کرده بود که در دوم خردادماه 1400 به مدیر کل نظارت بر کالاهای فلزی و معدنی ارسال شده بود.

تاکید نامه منطقی بر شصت و سومین جلسه شورای هماهنگی اقتصادی بود که به موجب آن مسوولیت تنظیم بازار خودرو از جمله تدوین و ابلاغ راهنماها و دستورالعمل های تنظیم قیمت برعهده وزارت صمت، معدن و تجارت و با هماهنگی ستاد تنظیم بازار واگذار شده بود.
منطقی با استناد به این مصوبه اعلام کرد که خودروهایی که بر مبنای مصوبه ای شورای رقابت مستثنی از نظام قیمت گذاری هم بودند، هم شامل مصوبه فوق الذکر می گردند.

بر این اساس بود که منطقی عرضه خودرو در بورس کالا را مغایر این مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی دانسته بود.
پیرو این نامه ارسالی در روز گذشته ( 17 خردادماه) به سلطانی نژاد بود که محمد نوروز پور مدیر بازرسی و امور اعضای شرکت بورس کالای ایران به ابهامات حقوقی در حقوق امکان تسری مصوبه مذکور در بورس کالا اشاره می کند و به این واسطه موضوع جهت اتخاذ تصمیم ازسوی بورس کالا به شورای عالی بورس ارجاع می شود.
به رغم آماده سازی زیرساخت های لازم جهت انجام معاملات خودرو در بورس کالا، شبکه کارگزاری و تولید کنندگان خودرو، نوروز پور با عذرخواهی از تمامی ذینفعان، اعلام می کند که تا زمان ابهام توسط شورای عالی بورس، عرضه خودرو در بورس کالا تعلیق می گردد.
و اما شرکت بهمن موتور در پی لغو عرضه خودروهای سواری اش در بورس کالا، همکاری و مساعدت شرکت بورس کالا اعم از زیرساخت های مورد نیاز وظرفیت تولید جهت عرضه محصولات مذکور در بورس کالا را مورد اشاره قرار می دهد.
بر این اساس این شرکت اظهار امیدواری می کند که پس از تصمیم گیری لازم از سوی شورای عالی بورس، عملیاتی شدن عرضه با آمادگی کامل صورت پذیرد.
در نهایت این شرکت خودروسازی تصریح می کنند که این شرکت تمام تلاش خود را در جهت تولید محصولات با کیفیت و با روند افزایشی وعرضه محصولات جدید و فروش آنها با قیمت های عادلانه و رقابتی در چهارچوب سیاست ها و مصوبات قانونی به عمل خواهد آورد.

  • نویسنده : محبوبه مغانی