پس از تایید توسط دیوان محاسبات مقرر شد شرکت‌های پالایشی بابت مابه‌التفاوت مذکور، درآمد شناسایی و مبلغ محاسبه شده را به حساب بدهکار شرکت ملی پالایش و پخش به طرفیت از دولت منظور نمایند.

به گزارش بورس امروز،با توجه به تغییر نرخ ارز در نیمه دوم سال ۱۳۹۱ از نرخ مرجع به مبادلاتی، در سه‌ماهه منتهي به ۳۰ آذر ۱۳۹۱، خوراک شرکت‌های پالایشی با نرخ ارز مبادله‌ای و فروش فرآورده‌های ویژه با نرخ ارز مرجع در صورت‌های مالی منعکس گردید. این موضوع، موجب تحمیل ضرر و زیان ناشی از مابه‌التفاوت نرخ ارز در نرخ فرآورده‌های ویژه به شرکت‌های پالایشی شد که اعتراض و درخواست پرداخت مابه‌التفاوت از سوی شرکت‌های پالایشی، منجر به پیگیری و رسیدگی از سوی دیوان محاسبات و سازمان حسابرسی گردید.

پس از تایید توسط دیوان محاسبات مقرر شد شرکت‌های پالایشی بابت مابه‌التفاوت مذکور، درآمد شناسایی و مبلغ محاسبه شده را به حساب بدهکار شرکت ملی پالایش و پخش به طرفیت از دولت منظور نمایند. در زیر به تعدیل سود سهام شرکت‌ها ـ ناشی این اقدام ـ می‌پردازیم:

شتران و ۹۰ ریال تعدیل سود

ميزان طلب شركت پالايش نفت تهران بابت مابه‌التفاوت مذكور برابر ۲۸۲۸ ميليارد ريال بوده كه شامل ۲۶۹۳ ميليارد ريال فروش و ۱۳۵ ميليارد ريال ماليات و عوارض بر ارزش افزوده آن است. میزان تاثیر شناسایی درآمد مزبور بر سود هر سهم شركت مبلغ ۹۰ ريال است.

شبندر و فقط ۳۴ ریال!

درآمد شرکت پالايش نفت بندعباس از این محل ۵۸۷ میلیارد ریال است که طبق اعلام نظر بازرس قانونی به حساب سایر درآمدهای عملیاتی منظور خواهد گردید و میزان تاثیر آن بر سود هر سهم در حدود ۳۴ ریال خواهد بود.

شبریز ۱۵۲ ریال

درآمد این شرکت از این محل مبلغ ۷۳۶ ميليارد ريال شناسايي و طبق نظر بازرس قانوني به حساب ساير اقلام درآمد عملياتي منظور گرديد. ميزان تاثير شناسايي درآمد مزبوردر EPS شركت بالغ بر ۱۵۲ ريال به ازاي هر سهم است.

بیشتر بخوانید:  بورس برنده بازی بازارها

شاوان بدون تاثیر

برابر اعلام این شرکت، موضوع فوق به دلیل عدم تولید فرآورده ویژه در آن مقطع، برای این شرکت موضوعیت ندارد.

عدد بزرگ تعدیل شپنا

این خبرخوبی برای این سهم است. ۹۴۰ میلیارد تومان!!! شرکت پالايش نفت اصفهان نیز در اطلاعیه خود اعلام کرده که از این محل، رقمي معادل ۱۹۵ر۸۱۲ر۸ميليون ريال به سرجمع درآمدهاي سال مالي منتهي به ۹۷/۱۲/۲۹ اضافه شده كه با احتساب ۷۰۲ر۵۸۸ميليون ريال ماليات بر ارزش افزوده، جمعا رقمي معادل ۸۹۷ر۴۰۰ر۹ميليون ريال به حساب بدهكاري شركت ملي پالايش و پخش منظور شود. این به معنی است که ۴۷۰ ریال به ازای هر سهم تعدیل مثبت خواهد داشت.

شراز و تعدیل ۶۷۴ ریالی

شرکت پالايش نفت شيراز در اطلاعیه خود این‌گونه اعلام کرده است که پس از تایید مابه التفاوت مزبور توسط دیوان محاسبات کشور مقرر گردید، اعلامیه بدهکار به حساب شرکت ملی پالایش و پخش منظور و درآمد مزبور به مبلغ ۸۹۴ میلیارد ریال شناسایی و طبق نظر بازرس قانونی به حساب سایر اقلام درآمد عملیاتی منظور گردد. میزان تاثیر شناسایی درآمد مزبور در EPS شرکت بالغ بر ۶۷۴ ریال به ازای هر سهم است.