مجمع عمومی شرکت‌ها در سال جاری برگزار شد و طی آن شرکت‌ها اقدام به تقسیم سود بین صاحبان سهام خود کردند.

به گزارش بورس امروز، امروز مجامع بورسی برخی از شرکت‌ها در حالی برگزار شده که سود تقسیمی آن‌ها بین صاحبان سهام خود نسبتا پایین بوده است.

سود ۷۱۱ ریالی سهام شرکت همکاران سیستم

شرکت همکاران سیستم در سال ۹۷ رشد ۱۷ درصدی را تجربه کرد و مبلغ ۷۱۱ ريال سود برای هر سهم خود در نظر گرفت.  درآمدهای عملیاتی این شرکت طی سال مالی منتهی به اسفند ۹۷ رشد چندانی نداشته و بار اصلی این رشد بر گردن درآمد سرمايه گذاری در شرکت‌های زيرمجموعه بود.در این مجمع ۶۰۰ ريال سود به ازای هر سهم به سهامداران پرداخت شد که معادل ۸۴ درصد سود تحقق یافته است.

سود ۵۷ تومانی شرکت کی‌بی‌سی به ازای هر سهم

شرکت «کی بی سی» نیز در سال ۹۷ مبلغ ۶۳۳ ريال سود به ازای هر سهم محقق ساخت که در مقایسه با سال قبل از آن، ۲۶درصد رشد را نمایان می سازد. هر چند درآمدهای عملیاتی ۱۸درصد رشد داشت، اما افزایش ۲۰درصدی بهای تمام شده چندان مجالی به سود ناخالص برای عرض اندام نداد. در واقع، این سایر درآمدهای عملیاتی ناشی از هزينه سفارشات بسته شده بود که به رشد سودآوری شتاب بخشید. مجمع عمومی عادی سالیانه این شرکت دارویی برگزار شد و ۹۴درصد سهامداران در آن شرکت کردند. به این ترتیب، ۵۷۰ريال سود برای هر سهم سهامداران کنار گذاشته شد؛ هیات مدیره نیز پاداش ۲۰۰میلیون تومانی را برای خود مدنظر قرار داد.

سود ۲۵ تومانی شرکت داروسازی امین به ازای هر سهم

شرکت داروسازی امین نیز در سال ۹۷، ۶۸۵ ریال سود برای هر سهم خود شناسایی کرد. این رقم نسبت به سال گذشته رشد ۱۱۱درصدی را حکایت می کند. عمده دلیل این رشد افزایش درآمدهای عملیاتی از مبلغ ۱۲۶۸ به ۲۰۶۴ میلیارد ریال است. البته کنترل هزینه های تولید نیز در این امر دخیل بوده است. بر این اساس، ۲۵۰ ریال سود بین سهامداران تقسیم شد.

بیشتر بخوانید:  واگذاری سهام هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس لغو شد

عدم شناسایی سود در شرکت کود شیمیایی اوره لردگان

شرکت کود شیمیایی اوره لردگان هنوز به بهره برداری نرسیده است؛ بنابراین نباید از این شرکت انتظار سودآوری در شرایط کنونی داشت. هرچند ظاهرا قرار است در سال جاری این شرکت وارد مدار تولید شود و آغازی باشد بر فرایند سودآوری.  با همه اوصاف «شلرد» در سال ۹۷، ۲ ریال زیان به ازای هر سهم شناسایی کرد. مجمع سالیانه این شرکت امروز برگزار شد. ۸۳٫۵ درصد سهامداران حاضر شدند اما همانطور که گفته شد به سبب عدم شناسایی سود، مبلغی عاید سهامداران نشد.

بنیرو و بوتان هم سود تقسیم کردند

ضمن اینکه نیروترانس (بنیرو) از ۸۹۲ ریال ۴۵۰  ریال در مجمع سود تقسیم کرد. همچنین در مجمع گروه صنعتی بوتان (لبوتان) ۱۵ تومان به ازای هر سهم تقسیم شد.