سهم «ومعادن»  پس از  ۱۰ روز  و گذر از مراحل افزایش سرمایه، دوباره با نرخ ۵۸۹ تومانی به تابلو اول بازگشت و در پایان اولین روز کاری بورس، با دست به دست شدن بیش از ۵ میلیون سهم آن بین حقیقی‌ها، با نرخ ۵۸۳ تومانی به کار خود پایان داد.

به گزارش بورس امروز، سهم «ومعادن»  پس از  ۱۰ روز  و گذر از مراحل افزایش سرمایه، دوباره با نرخ ۵۸۹ تومانی به تابلو اول بازگشت و در پایان اولین روز کاری بورس، با دست به دست شدن بیش از ۵ میلیون سهم آن بین حقیقی‌ها، با نرخ ۵۸۳ تومانی به کار خود پایان داد.

نرخ سهم در حالی سال ۱۴۰۰ را با بیش از ۷ درصد رشد پست سر گذاشت و از میزان رشد سالانه شاخص کل جلوتر افتاد که در دو ماه اول ۱۴۰۱ نیز با بیش از ۴ درصد رشد همراه بود و تا پیش از افزایش مجمع، به ۱۲۶۲ تومان رسید. با این حال  سود خالص قابل پیش‌بینی ۱۳ هزار  میلیارد تومان سال مالی ۱۴۰۰، رشد ۴۹% را متصور ساخته است.

این موفقیت در حالی است که طی سال گذشته صنایع معدنی و فولادی به دلایل متعدد از جمله تامین انرژی و آب مصرفی و همچنین تنگناهای صادراتی، مواجه بوده‌اند.

دومین شرکت پرفروش IMI100 ایران در سال ۱۴۰۰ سکان مدیریتی به مدیر جدیدی سپرد تا اهداف بلند این این شرکت در برنده شدن در مزایده معدن مس جانجا، ساخت کارخانه تولید آهن اسفنجی در اقلید، احداث کارخانه تولید آهن اسفنجی در شرکت فولاد آرتاویل اردبیل، احداث کارخانه تولید آهن اسفنجی و ذوب و فولادسازی در فولاد کردستان، احداث بلوک دوم نیروگاه گازی سمنان، تکمیل نیروگاه خورشیدی شرکت پویا انرژی، احداث کارخانه گندله در همدان در شرکت صبانور و کارخانه تولید کنسانتره ۲.۵ میلیون تنی شرق فولاد خراسان را محقق کند. برنامه ریزی برای بلوک دوم نیروگاه گازی سمنان  به ظرفیت ۳۶۶ مگاوات تا پایان آذر ماه، نیروگاه خورشیدی شرکت پویا انرژی به ظرفیت ۱۰ مگاوات تا پایان خرداد ماه، افزایش ظرفیت تولید شمش فولاد ارفع از ۸۰۰ هزار تن به ۱ میلیون تن تا پایان شهریور ماه و  احداث کارخانه فولادسازی و نورد شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر به ظرفیت ۳ میلیون تن در پایان اسفندماه جاری از جمله طرح‌های عملیاتی سال ۱۴۰۰ است که

ومعادن به مدد مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی و سود انباشته  و افزایش سرمایه تا ۲۰ همت، نقش بزرگ و محوری خود در صنعت و معدن کشور را تثبیت خواهد کرد.

نقش شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات طی تقریبا ۲۷ سال  ماموریت خود در بنگاه داری و توسعه زیرساخت‌های اکتشاف و فرآوری و احداث واحد‌های تولیدی فولاد بی نظیر بوده تا جایی که فولاد مبارکه برای سهولت دستیابی به سنگ آهن و تامین زیرساخت‌های صنعتی در این صنعت، سهامدار عمده «ومعادن» است.

ضرورت توجه و تمرکز بیشتر بر استفاده از تکنولوژی‌های نوین و تامین مالی قدرتمند در اکتشاف، حفظ سهم از بازارهای جهانی،  بهره‌برداری از ذخایر، توجه جدی به فلز مس با توجه به استفاده گسترده در صنعت و خودروهای برقی و  استفاده از نیروهای متخصص داخلی مهمترین مأموریت این شرکت است تا صنعت فولاد کشور به عنوان یکی از دو صنعت پیشران کشور در کنار صنعت پتروشیمی را

به جایگاه برتر در منطقه و اقتصاد کشور برساند.

شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه معادن و فلزات با نماد بورسی «ومعادن»، از سهامداران عمده مجموعه‌های بزرگ معدنی و فولادی ایران از قبیل شرکت‌های معدنی و صنعتی گل‌گهر، معدنی و صنعتی چادرملو، سنگ‌آهن گهرزمین، شرکت ملی مس، معدنی و صنعتی صبانور، مجتمع فولاد خراسان، آهن و فولاد ارفع، پویا انرژی، کارخانه‌های کابل‌سازی شهید قندی، تجلی توسعه معادن و فلزات، گسترش کاتالیست ایرانیان، پرتو تابان معادن و فلزات و شرکت کک طبس است.

  • منبع خبر : نشریه بورس امروز