بازار بورس طی این ایام با مسائل و ابهاماتی روبروست که اندازه گیری آن برای اهالی بازار کار دشواریست در این شرایط ساده ترین کار پایین آوردن قیمت ها به میزانی است که بدترین سناریوها رو هم پوشش دهد.

به گزارش بورس امروز، بازار بورس طی این ایام با مسائل و ابهاماتی روبروست که اندازه گیری آن برای اهالی بازار کار دشواریست در این شرایط ساده ترین کار پایین آوردن قیمت ها به میزانی است که بدترین سناریوها رو هم پوشش دهد.

به عنوان مثال بازار نمی تواند تحلیل دقیقی از وضعیت بازارهای جهانی و نرخ های کامودیتی ها داشته باشد؛ برای همین پایین ترین نرخ ها را برای بسیاری از کامودیتی ها در نظر می گیرد مانند مس 7 هزار دلاری، روی 2800 دلاری، بیلت 480 دلاری، اوره 400 دلاری و … یا اینکه نمی داند که دولت تا کجا می تواند نرخ دلار نیما را کنترل کند و اجازه ندهد فاصله آن با نرخ دلار آزاد کم شود.

برای همین با اینکه روند دلار آزاد را به سمت قیمت های بالاتر از نرخ فعلی می بینید ولی در تحلیل های خود نرخ دلار نیما را در محدوده پایین تر از 25 هزار تومان در نظر می گیرد. کاهش سودآوری ناشی از قطعی برق به صنایع فلزی معدنی و سیمانی طی سال جاری، با تقریب نسبتا خوبی با توجه به قطعی های سال گذشته قابل برآورد است. ولی در شروع این قطعی های برق بازار دوست دارد فرض کند به عنوان مثال اگر سال گذشته در اثر این قطعی برق 400 هزار تن از تولید یک شرکت فولادی که توان تولید 3.8 میلیون تن را دارد کم شده، اما در سال جاری ممکن هست این رقم 800 هزار تن باشد.

در واقع بیشتر دوست دارد پایین ترین حدممکن را ببینید و آن را در قیمت ها اثر دهد. به نوعی بازار کاهش تولید صنعتی مانند سیمان را می بیند اما افزایش قیمت و رقابتی که در اثر این کاهش تولید در بورس کالا رخ میدهد را نمی بیند. یا در مساله گاز شرکت های پتروشیمی در واقع مشخص بود با توجه به سقف قیمت 5 هزار تومانی از نیمه دوم بهمن سال 1400 که به تصویب دولت رسیده بود و قبل از آن شرکت ها گاز را با نرخ های بالاتر از 7 هزار تومانی دریافت می کردند انتظار گزارش های مناسب برای فصل چهارم شرکت های پتروشیمی را ندارند. قطعا گزارشات 3 ماهه اول سال جاری گزارش خیلی بهتری از زمستان خواهد بود.

اما بازار فعلا این مورد را هم نمیخواهد ببیند؛ در مورد گروه های تورمی بازار هم همیشه این موضوع را تحلیل گران می دانند که در همه دولت ها، در ابتدای امر افزایش نرخ ها به نوعی است که کفاف افزایش بهای تمام شده شرکت ها را نمی دهد و به مرور این مساله برطرف می شود و حاشیه سود شرکت ها می تواند افزایش یابد.

این مسائل چیزهایی نیست که افراد متوجه آن نباشند اما به خاطر تحلیل های بد، دوست ندارند فعلا نگاه درستی در مورد این موارد بیان شده داشته باشند. این موضوع از نظر نگارنده هیچ ایرادی ندارد چرا که بازارها در زمان های سکون و اصلاح روند نیاز به عوامل و دلایلی دارند تا بتوانند آن ها را بر روند شکل گرفته سوار کنند.

گذشت زمان و انباشت تحلیلی از جانب تحلیل گران در کنار گزارش دهی های مناسب شرکت ها، می تواند این ابهامات را برای عمده اهالی بازار حل کند. در چنین زمانی است که بازار نگاه منطقی خود را جایگزین نگاه انتزاعی می کند.

با توجه به جمیع موارد مطرح شده به نظر می رسد تمایل بازار سرمایه در حال حاضر بر این است که حرکتی رنجی را در بسیار از نمادها و گروه ها داشته باشد تا پس از مشخص شدن بسیاری ازموارد مطرح شده،  حرکت محکم تری را به سمت اعداد بالاتر بردارد.

در حال حاضر باید سهم ها و گروه هایی مورد توجه قرار گیرند که امکان رشد سودآوری را طی گزارش های 3 ماهه خود دارند؛ از طرفی هم از تقسیم سود مناسبی طی مجمع پیش رو برخوردار باشند. به عنوان مثال گزارشات سه ماهه گروه پالایشی گزارشات مناسبی خواهد بود از طرفی هم برخی از نمادهای این گروه تقسیم سود بیش از 50 درصدی را می توانند داشته باشند؛ پس یکی از گروه های پیشروی بازار طی 2 ماه آینده می تواند گروه پالایشی باشد.

صنعت سیمان هم مانند سال گذشته با توجه به کمبود تولید در فصل تابستان می تواند نرخ های بهتری را در بورس کالا تجربه کند. از طرفی هم هلدینگ های این صنعت هنوز مجامع خود را برگزار نکرده اند که با این نگاه می توانند مناسب سرمایه گذاری باشند.

هلدینگ های پتروشیمی و فلزی معدنی که تا انتهای تیرماه مجامع زیرمجموعه های خود را انجام می دهند در صورت خرید در قیمت های مناسب می تواند بازده نسبتا کم ریسکی را طی ماه های آینده به سهام داران خود دهد.

از سوی دیگر برخی از گزینه های گروه غذایی و دارویی که حاشیه سود خود را با توجه به افزایش نرخ های اخیر توانسته اند حفظ کنند، می توانند قابل بررسی باشند.

سهام گروه پتروشیمی مانند اوره ساز و همچنین پلیمری هایی که تقسیم سودهای بالایی طی مجمع پیش رو می توانند داشته باشند هم می توانند از گزینه های مناسبی طی این ایام برای سرمایه گذاری باشد.

 

با توجه به اینکه همیشه اقتصاد ایران با متغییر های زیادی مواجه بوده است بنابراین عمر این تحلیل هم با توجه مفروضات حال حاضر می باشد اگر بخواهیم یک بازه زمانی برای برقرار بودن این تحلیل ارائه کنیم می توانیم به بازه زمانی  نیمه دوم خرداد تا نیمه دوم مرداد سال 1401 اشاره کنیم.

  • نویسنده : مصطفی صفرزاده - کارشناس بازار
  • منبع خبر : نشریه بورس امروز