قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۳۰ درصد افزایش به ۱۸۵۹ دلار و ۳۳ سنت رسید.

به گزارش بورس امروز، قیمت طلا در این هفته در محدوده کوچکی معامله می‌شد چون تاجران درحال بررسی احتمال ادامه روند صعودی آن بودند. طلا در این هفته به اوج 1870 دلار یعنی بالاترین رقم طی 2 هفته گذشته رسید، اما در پایان هفته تا حدود 1850 دلار پایین آمد.

قیمت هر اونس طلا امروز با 0.30 درصد افزایش به 1859 دلار و 33 سنت رسید.

ضعف دلار، کاهش سود اوراق‌قرضه آمریکا و افزایش نگرانی نسبت‌به رشد اقتصاد دنیا به نفع طلا بوده، اما نوسان قیمت این فلز گران‌بها سرمایه‌گذاران را نسبت‌به ادامه روند افزایش قیمت آن بی‌اعتماد کرده‌است.

شاخص دلار آمریکا در بحبوحه‌ سود پائین اوراق‌قرضه این کشور به پایین‌ترین رقم طی یک‌ماهه گذشته رسیده‌است. اطلاعات اقتصادی ناامیدکننده آمریکا در سه‌ماهه اول سال جاری میلادی هم احتمال افزایش دوباره نرخ بهره در این کشور را بالا برده‌است.

علاوه‌بر خبرهای ناامیدکننده در مورد اقتصاد آمریکا، تلاش چین برای تحت کنترل درآوردن ویروس کرونا و هشدار اقتصاددان‌ها در مورد ضعف رشد اقتصاد دنیا، تمایل به طلا به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری ایمن را بالا برده‌است.

بانک جهانی هشدار داد حمله روسیه به اوکراین یک رکود جهانی در بحبوحه بالا رفتن قیمت مواد غذایی، انرژی و کودهای شیمیایی ایجاد می‌کند.

البته افزایش قیمت طلا به‌خاطر جذابیت سایر پشتوانه‌های ایمن شتاب چندانی نداشته‌است. ارزش ین ژاپن برای سومین هفته متوالی در برابر دلار آمریکا بالا رفته و به بالاترین رقم طی 5 هفته گذشته رسیده‌است. فرانک سوییس هم برای دومین هفته پیاپی افزایش‌یافته و به بالاترین رقم طی یک‌ماهه گذشته رسیده‌است.

بهبود نسبی بازار سهام هم جلوی افزایش شدید قیمت طلا را گرفته‌است. احتمال افزایش شدید نرخ بهره فدرال‌رزرو آمریکا باعث بهبود بازارهای سهام شده‌است.
قیمت نقره با 0.45 درصد افزایش به 22 دلار و 20 سنت رسید و پلاتین با 0.04 درصد افزایش 958 دلار و 51 سنت معامله می‌شود.

  • منبع خبر : تسنیم