قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۶ سنت معادل ۰.۵ درصد کاهش به ۱۱۷ دلار و ۳۴ سنت رسید.

به گزارش بورس امروز، قیمت نفت در اولین ساعات معاملات در آسیا در روز جمعه کاهش یافت. قیمت نفت در روز گذشته در بحبوحه تمرکز سرمایه‌گذاران بر نشانه‌های کاهش عرضه جهانی نفت به بالاترین رقم طی دو ماه گذشته رسیده بود.

دراین‌بین، یکی از مقامات مجارستان اعلام کرد کشورش به ۳ و نیم تا ۴ سال زمان برای صفر کردن وابستگی خود به نفت خام روسیه نیاز دارد و باید سرمایه‌گذاری‌های عظیمی برای تنظیم اقتصاد انجام دهد. بنابراین تا زمانی‌که این مسائل حل نشود، نمی‌تواند از تحریم نفت روسیه توسط اتحادیه اروپا حمایت کند.

اتحادیه اروپا در این ماه تحریم‌های جدیدی علیه روسیه به‌خاطر حمله به اوکراین ارائه داده اما تصویب آن به حمایت هر ۲۷ عضو این اتحادیه نیاز دارد. مجارستان که در خشکی محصور شده شدیداً وابسته به واردات نفت روسیه از طریق خط لوله است و با این تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا مخالفت می‌کند.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۶ سنت معادل ۰.۵ درصد کاهش به ۱۱۷ دلار و ۳۴ سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با ۳ سنت معادل ۰.۳ درصد کاهش، ۱۱۴ دلار و ۶ سنت معامله می‌شود.

قیمت نفت از ابتدای سال جاری میلادی ۵۰ درصد افزایش‌یافته است.

طبق گفته منابع اوپک، ائتلاف اوپک پلاس قصد دارد در اجلاس دوم ژوئن، ادامه روند تدریجی افزایش تولید را طبق قرارداد قبلی تصویب کند و تولید خود در ماه ژوئیه را تنها ۴۳۲ هزار بشکه در روز افزایش دهد. این ائتلاف درخواست غرب برای افزایش سریع‌تر تولید جهت پایین آوردن قیمت نفت را رد کرده‌است.

  • منبع خبر : رویترز