معاون بهره‌برداری شرکت ذوب‌ آهن اصفهان با تأکید بر اینکه همواره پاشنه آشیل ذوب‌آهن تأمین مواد اولیه است، گفت: امسال چالش‌ها و حواشی تولید ذوب‌آهن همچون تأمین انرژی کمتر است و بیشترین تأکید ما تأمین مواد اولیه، به‌خصوص زغال‌های داخلی و سنگ‌آهن است.

به گزارش بورس امروز، مهرداد تولاییان با اشاره به وضعیت و برنامه ذوب‌آهن در سال جاری، اظهار کرد: برنامه ذوب‌آهن این است که به مرز سه میلیون تولید برسیم، اما همواره پاشنه آشیل ذوب‌آهن، تأمین مواد اولیه است.

وی تأکید کرد: اگر در تأمین مواد اولیه مشکل را برطرف کنیم که در این زمینه اقدامات خوبی در حال انجام است، از نظر کمیت تولید، هدف‌مان رسیدن به مرز ۳ میلیون تن است.

معاون بهره‌برداری شرکت ذوب‌آهن اصفهان با اشاره به تولید کیفی محصولات، گفت: بعد از برنامه تولید محصول با ارزش‌افزوده شبیه ریل، ذوب‌آهن امسال تولید کلاف، آرک‌های معدنی و فولاد‌های صنعتی را در برنامه دارد.

وی گفت: با توجه به اینکه مشکلات آب و برق نسبت به سال گذشته کمتر است و رودخانه زاینده‌رود جریان دارد، با محدودیت‌های بسیاری مواجه نخواهیم بود.

تولاییان تأکید کرد: اگر محدودیت آب کمتر باشد، با وجود محدودیت‌های برق، شرکت ذوب‌آهن می‌تواند برق موردنیاز خود را با داشتن آب تولید کند و اگر اتفاق ویژه‌ای رخ ندهد، بعید است محدودیت برق داشته باشیم.

وی گفت: امسال چالش‌ها و حواشی تولید همچون تأمین انرژی کمتر است و بیشترین تأکید ما تأمین مواد اولیه، به‌خصوص زغال‌های داخلی و سنگ‌آهن است.

معاون بهره‌برداری شرکت ذوب‌آهن اصفهان درباره برنامه‌های صادراتی این شرکت، توضیح داد: محصولاتی که امسال برای صادرات برنامه‌ریزی کردیم بخش عمده آن مربوط به شمش فولادی و کلاف است، هرچند همانند سال گذشته نیز صادرات تیرآهن، میلگرد و … را در برنامه داریم.

وی گفت: پیش‌بینی کرده‌ایم که امسال بالای ۸۰۰ هزار تن صادرات داشته باشیم، اما باید دید شرایط بازار داخل و بازار جهانی چگونه خواهد بود.

بیشتر بخوانید:  انتصابات جدید در ذوب آهن اصفهان

تولاییان با اشاره به شعار سال که توسط مقام معظم رهبری «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال آفرین» تعیین شد، گفت: ذوب‌آهن تولید محصولات جدید را همانند گذشته در دستور کار قرار داده، به‌عنوان‌مثال فولاد‌های جدیدی که در کشور تولید نمی‌شود و یا تولید آن محدود است، بنابراین با توجه به نیاز بازار اگر شرایط مهیا باشد در این زمینه‌ها ورود خواهیم کرد.

وی درباره تولید ریل به‌عنوان محصول استراتژیک در سال جاری، اظهار کرد: برنامه ما این است که هر آنچه نیاز ریل داخل باشد را تأمین کنیم.

  • منبع خبر : ذوب اهن اصفهان