«تورج زارع» امروز (یکشنبه) در نشست خبری نخستین همایش بوکسیت، آلومینا، آلومینیوم و توسعه پایدار افزود: ظرفیت تولید آلومینیوم در کشور سالیانه ۷۰۰ هزار تن است و ایران در سه سال گذشته با بهره برداری از واحدهای جدید جایگاه خود را از بیست و یکم جهان به چهاردهم ارتقا داده است.

به گزارش بورس امروز، وی بیان داشت: برای تولید ۷۰۰ هزار تن آلومینیوم نیازمند استفاده از ۱.۴ میلیون تن پودر آلومینا هستیم که اکنون فقط ۲۵۰ هزار تن آن در داخل کشور تولید و بقیه از خارج تامین می شود.

زارع تصریح کرد: ایران کشور فقیری در موضوع منابع بوکسیت محسوب می شود که خاک های بوکسیت موجود در آن عمدتا از نوع «شیلی» و «کم عیار» است و مناسب تولید پودر آلومینا نیست، اما با توجه به مزیت انرژی ارزان در کشورمان و با انجام فعالیت های دانش بنیان، پُرعیارسازی آنها و تولید پودر آلومینا از همین خاک ها در دستور کار قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: بخش زیادی از دانش این موضوع بومی و بخش کمی نیز وابسته به خارج از کشور است و فقط شرکت آلومینای ایران (وابسته به ایمیدرو) برنامه تولید سالیانه ۵۰۰ هزار تن پودر آلومینا از بوکسیت های کم عیار را در برنامه دارد. همچنین با مدیریت ایمیدرو ایجاد ظرفیت ۸۰۰ هزار تنی تولید پودر آلومینا در جنوب کشور در دستور کار قرار گرفته است.

صادرات ۳۵۰ هزار تنی شمش آلومینیوم

رییس شورای سیاستگذاری نخستین همایش بوکسیت، آلومینا، آلومینیوم و توسعه پایدار، در ادامه از برنامه ریزی شرکت ها برای صادرات ۳۵۰ هزار تن شمش آلومینیوم در سال ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: پارسال ۲۰۰ هزار تن از این محصول روانه بازارهای صادراتی شد.

وی اظهار داشت: عمده صادرات شمش آلومینیوم به ترکیه، چین و عراق انجام می شود و جنگ روسیه و اوکراین در ماه های گذشته سبب افزایش قیمت آلومینیوم به حتی چهار هزار دلار در هر تن شد که فرصت مناسبی برای توسعه صادرات در اختیار شرکت های ایرانی قرار داد.

زارع تصریح کرد: آلومینیوم ماده اولیه بسیاری صنایع از جمله خودروسازی، شوینده ها، ساختمان سازی، حمل و نقل و بسته بندی است.

وی گفت: ظرفیت سالیانه تولید آلومینیوم در جهان ۶۸ میلیون تن است که از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ با رشد سالیانه ۶.۵ درصدی تقاضا برای این محصول در جهان مواجه بوده ایم.

محورهای همایش

رییس شورای سیاستگذاری نخستین همایش بوکسیت، آلومینا، آلومینیوم و توسعه پایدار در ادامه در خصوص محورهای همایش، اظهار داشت: تامین پایدار بوکسیت و توسعه زنجیره ارزش آلومینا و آلومینیوم، روش های نوین اکتشاف و استخراج بوکسیت سازگار با محیط زیست، وضعیت ذخایر بوکسیت در کشور، فناوری های نوین دوستدار محیط زیست، بهینه سازی مصرف انرژی در زنجیره تولید و تحلیل بازارهای فروش داخلی و صادراتی، عمده محورهای این همایش را تشکیل می دهند که مقرر است ۲۷ اردیبهشت ماه به میزبانی هتل المپیک تهران برگزار شود.