افزایش نرخ در قیمت کنسانتره و گندله با توجه به نوسانات ارزی موضوعی است که این روزها بسیار داغ شده است. موضوعی که می‌تواند روی قیمت فولاد در سال جاری تاثیرگذار باشد و قیمت این محصول را افزایشی کند. موضوعی که بحث دخالت داشتن یا نداشتن نوسانات نرخ ارز و افزایش سطح هزینه‌ها در آن مطرح است.

به گزارش بورس امروز، در همین زمینه مرتضی علی‌اکبری معاون مالی و اقتصادی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات می‌گوید: قیمت گذاری بر اساس فرمول خاص خود انجام می شود و برای قیمت‌گذاری به نوسانات ارزی توجه نمی شود.

وی می افزاید: من معتقد هستم که نباید در سال ۹۸ خیلی روی افزایش قیمت فکر کنیم . صنعت فولاد مواد اولیه شرکت خود را از ما دریافت می کنند که یا شرکت های دیگری  که خارج از این مجموعه هستند آن را به فولاد تبدیل ‌می‌کنند.

علی‌اکبری همچنین در خصوص افزایش نرخ نیز می‌گوید: افزایش نرخ نیز به دو گونه است ، یکی افزایش نرخ توافقی است که معدنی ها و فولادی ها بر سر آن به توافق رسیده اند و دیگر اینکه اگر قیمت شمش افزایش یابد، این افزایش قیمت شامل حال آنها هم می شود چرا که مبلغ درصدی فروش افزایش می‌بابد.

وی با اشاره به موضوع فروش محصولات شرکت ها می‌گوید: البته یک بخش از موضوع ملی است و باید تناسب معقولی بین  قیمت تمام شده فولاد و مواد معدنی باشد، نمی توان در این زمینه صرفاً یک طرفه به قضیه نگاه کنیم .

معاون مالی و اقتصادی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات تاکید می‌کند: از یک طرف  باید در این زمینه مشتری خودمان را در نظر بگیریم و نگاه برد – برد داشته باشیم ، سود طرف مقابل را هم در نظر بگیریم. البته تا کنون بیشتر به سمت فولادی ها بوده است.

علی‌اکبری در خصوص حضور فولاد مبارکه در ترکیب سهامداران شرکت متبوعش و اینکه اصولا چه  اقداماتی انجام شده تا افزایش قیمت های آنان کمتر باشد اظهار می‌کند: قبل از آنکه فولاد مبارکه بخواهد سهامدار عمده ما شود یا بعد از آن ،منافع را یک طرفه به نفع خود تغییر نداده است. چنین مسئله ای چه در زمان مدیریت قبلی و چه در زمان حاضر اتفاق افتاده است.

بیشتر بخوانید:  گزارش بازار بورس امروز دوشنبه 29 آذر ماه 1400/رشد 9 هزار و834 واحدی شاخص کل بورس