پس از رشد 3 برابری دلار در فاصله زمانی بین پاییز 1398 تا پاییز 1399، این ارز خارجی وارد فاز اصلاحی و درجا زدن شد. به طوری که در حال حاضر پس از گذشت یکسال و نیم در کانالی خنثی در حال نوسان است.

به گزارش بورس امروز؛ پس از رشد 3 برابری دلار در فاصله زمانی بین پاییز 1398 تا پاییز 1399، این ارز خارجی وارد فاز اصلاحی و درجا زدن شد. به طوری که در حال حاضر پس از گذشت یکسال و نیم در کانالی خنثی در حال نوسان است. کف قیمتی این کانال حدودا 20 هزار تومان و سقف آن حدودا 32 هزار تومان است.
در مورد دلار مولفه های زیادی تاثیر گذار هستند. بحث مذاکرات برجام و آزاد شدن پول های بلوکه کشور، تقاضای دلار در واردات خودرو، انتظارات تورمی جامعه و …
تحلیل تکنیکال دلار نسبت به بقیه دارایی ها مشکل تر است؛ چرا که سمت عرضه تقریبا در اختیار بانک مرکزی قرار دارد. در هر حال مهمترین مقاومتی که برای دلار می توان در نظر گرفت حوالی 32 تا 33 هزار تومان است. در صورت عبور از این محدوده در کوتاه مدت 34 هزار تومان و در میان مدت اهداف 39 هزار و 750 تومان و 47 هزار و 500 تومان را در پی خواهد داشت.
و اما در مورد اصلاح قیمتی دلار ، به نظر می رسد که کف حمایتی اول محدوده ی 281 هزار تومان باشد و  کف محکم بعدی حوالی 25 هزار تومان است حوالی همان قیمت دلار نیما است.

  • نویسنده : محمدحسین کیانی- کارشناس بازار سرمایه