معاون فنی و مهندسی هلدینگ نفت و گاز قرارگاه خاتم اظهار داشت: ما در زمان ساخت ستاره خلیج فارس اصرار داشتیم این مجتمع چهار فازی ساخته شود و به جای 360 هزار بشکه 480 هزار بشکه تولید داشته باشیم اما با این موضوع مخالفت شد. اکنون قرارگاه احساس کرده در حوزه بنزین مشکل داریم بنابراین فاز 4 در دستور کار قرار گرفته که تامین مالی آن به صورت 100درصد توسط قرارگاه انجام می‌شود.

به گزارش بورس امروز، مصطفی فرخ شهیر در نشست حاشیه‌ای بیست و ششمین نمایشگاه نفت با بیان اینکه بالغ بر 20 شرکت و موسسه در هلدینگ نفت و گاز قرارگاه خاتم فعالیت می‌کنند، اظهار داشت: ما در زنجیره نفت و گاز از بالادست تا پایین دست فعال هستیم و پروژه داریم. در حوزه بالادست در بخش حفاری دریا و خشکی، اکتشاف و لرزه‌نگاری فعالیت می‌کنیم.

وی افزود: مهمترین پروژه‌های ما حفاری فازهای 13، 22 و 24 است که اکنون 90 درصد حفاری به پایان رسیده و در حال تولید است. 20 حلقه چاه نفتی نیز در حوزه خلیج فارس در حال انجام است.

معاون فنی و مهندسی هلدینگ نفت و گاز قرارگاه خاتم با بیان اینکه در حال حاضر پروژه افزایش ظرفیت 3 میدان نفتی در خوزستان را در دستور کار داریم، خاطرنشان کرد: ما علاوه بر حوزه حفاری در بخش نمک‌زدایی نیز فعال هستیم.

فرخ شهیر همچنین به پروژه‌های میان دستی اشاره کرد و گفت: خطوط انتقال، ساخت مخازن و تلمبه‌خانه و تقویت فشار از جمله فعالیت‌های ما است. 6000 کیلومتر خط لوله نفت و گاز و فرآورده را احصا کردیم و 1200 کیلومتر نیز در دست اجرا داریم که عمدتا نیز در مناطق محروم مثل سیستان و بلوچستان و خوزستان جهت گازرسانی است.

وی با بیان اینکه در حوزه پایین دست یکی از بزرگترین پالایشگاه‌های میعانات گازی جهان را ساختیم، اذعان کرد: قبل از ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس ما واردکننده بنزین بودیم و با توجه به اینکه بنزین یک کالای استراتژیک است، این موضوع یک تهدید بالقوه برای کشور بوده است. با ساخت این پالایشگاه نه تنها واردکننده نیستیم بلکه تبدیل به صادرکننده بنزین شده‌ایم که برای کشور درآمدزایی می‌شود. محصولی را که قبل از احداث پالایشگاه به صورت خام می‌فروختیم اکنون تبدیل به یک محصول با ارزش افزوده بالا شده است.

معاون فنی و مهندسی هلدینگ نفت و گاز قرارگاه خاتم با بیان اینکه در حوزه گاز 3 مگاپروژه در فازهای 13، 22، 24، 15 و 16 اجرا کردیم، گفت: بالغ بر 150 میلیون متر مکعب گاز شیرین با این پروژه‌ها به خط سراسری تزریق می‌شود که برای مصارف خانگی، صنایع و نیروگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و باقی محصولات نیز مثل اتان در پتروشیمی‌ها استفاده می‌شود. میعانات گازی نیز خوراک پالایشگاه ستاره می‌شود.

فرخ شهیر یادآور شد: در حوزه پتروشیمی در عسلویه، پتروشیمی دماوند به عنوان یکی از بزرگترین مجتمع‌ها را در دست ساخت داریم که بخشی از پروژه‌ به بهره‌برداری رسیده و بخشی نیز در حال ساخت است. قرار است 29 مجتمع پتروشیمی در اطراف آن ساخته شود که تمام یوتیلیتی از پتروشیمی دماوند تامین می‌شود.

وی بیان داشت: یکی از اقدامات قرارگاه در پایین دست این است که گازهای حاصل از استخراج نفت را که سوزانده می‌شود پالایش کند بر این اساس مجتمع NGL 3200 را در خوزستان احداث می‌کنیم که یکی از واحدها تا انتهای امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.

معاون فنی و مهندسی هلدینگ نفت و گاز قرارگاه خاتم در ادامه تصریح کرد: ما در زمان ساخت ستاره خلیج فارس اصرار داشتیم این مجتمع چهار فازی ساخته شود و به جای 360 هزار بشکه 480 هزار بشکه تولید داشته باشیم اما با این موضوع مخالفت شد. اکنون قرارگاه احساس کرده در حوزه بنزین مشکل داریم بنابراین فاز 4 در دستور کار قرار گرفته که تامین مالی آن به صورت 100درصد توسط قرارگاه انجام می‌شود.

فرخ شهیر افزود: این پروژه تا سال 1403 وارد مدار می‌شود و 120 هزار بشکه ظرفیت خواهد داشت.

وی تاکید کرد: خوراک و یوتیلیتی میعانات پالایشگاه مهر خلیج فارس از ستاره تامین می‌شود.

معاون فنی و مهندسی هلدینگ نفت و گاز قرارگاه خاتم میزان تامین مالی این پروژه را در فاز اول 400 میلیون یورو و در فاز دوم به صورت تجمعی 800 میلیون یورو اعلام کرد.

فرخ شهیر خاطرنشان کرد: برنامه این است که این مجتمع را به سمت پتروپالایشگاه ببریم و محصولات پتروشیمی تولید شود. در واقع در فاز سوم مجتمع پتروشیمی در برنامه است.

وی همچنین به دیگر اقدامات قرارگاه در راستای ارائه خدمات به شناورها و سکوهای نفتی اشاره کرد و ادامه داد: در دیگر مراکز، توانمندی‌ها به صورت متمرکز محدود است ولی قرارگاه به صورت تجمعی از توانمندی‌های بسیاری برخوردار می‌باشد، از جمله اینکه اگر در سکوها اتفاقی بیفتد به سرعت به پروژه‌ها کمک می‌کنیم.

معاون فنی و مهندسی هلدینگ نفت و گاز قرارگاه خاتم اضافه کرد: در حوزه راه‌اندازی پروژه‌ها نیز فعال هستیم. سال‌ها قبل این توانمندی در کشور وجود نداشت و از خارجی‌ها استفاده می‌کردیم اما اکنون این امکان را در کشور داریم و هیچگونه وابستگی نداریم. علاوه بر این، چنانچه مشکلی بابت تعمیر و نگهداری پیش بیاید ما امکان برطرف کردن آنها را داریم.

فرخ شهیر افزود: در حوزه دریایی نیز ساخت سکوهای نفتی و گازی را داشته‌ایم که تاکنون 10 سکوی بزرگ در پارس جنوبی ساخته‌ایم و 4 سکوی نفتی نیز در برنامه داریم. 2 سکو در دریا نصب شده و کار اجرایی آن به اتمام رسیده است. 2 سکوی خشکی نیز در مرحله آماده‌سازی و حمل برای نصب است.

وی تاکید کرد: در حوزه ساخت کشتی و شناور هم توانایی داریم و نفتکش‌هایی با ظرفیت 700 هزار بشکه ساخته‌ایم که یک کشتی تحویل داده شده و کشتی دوم چند ماه آینده تحویل داده می‌شود.