در دستورالعمل جدید افزایش دامنه نوسان بازار اول بورس و بازار اول فرابورس قادر به تجربه دامنه نوسان 6 درصدی شدند. با افزایش دامنه نوسان، بازارگردانان با درنظر گرفتن شرایط بازار و حداقل سفارشات قادر به استفاده 2 برابری دامنه نوسان می شوند. این موضوع سبب افزایش نقدشوندگی سهام و به ثبات رسیدن قیمت سهام شده است.

به گزارش بورس امروز، در دستورالعمل جدید افزایش دامنه نوسان بازار اول بورس و بازار اول فرابورس قادر به تجربه دامنه نوسان 6 درصدی شدند. با افزایش دامنه نوسان، بازارگردانان با درنظر گرفتن شرایط بازار و حداقل سفارشات قادر به استفاده 2 برابری دامنه نوسان می شوند. این موضوع سبب افزایش نقدشوندگی سهام و به ثبات رسیدن قیمت سهام شده است.

همچنین منجر شده است تا سهام شرکت هایی که در گذشته روند نزولی قیمت آنها با اصلاحات فرسایشی همراه بود در حال حاضر به یک ثبات قیمتی دست یابند. انتقاد و مخالفت با افزایش دامنه نوسان در برخی موارد به واسطه تجربیات گذشته به ویژه سال های 1389 تا 1392 بود که درآن برخی از سهام از دامنه نوسان  8 درصدی برخوردار بودند. اگرچه در آن دوره عمق بازار سرمایه مانند زمان حال نبود و بحث بازارگردانی چندان جا نیفتاده بود.

البته با توجه به شرایط کنونی بازار سرمایه، افزایش دامنه نوسان بسیار مورد تایید فعالان بازار نیز قرار گرفته است. چراکه برخورداری نمادها از 2 برابری دامنه نوسان نشان از دیدگاه مثبت سهامداران عمده و ناشران دارد. طبیعتا این نمادها در بازار دیدگاه مثبتی را نسبت به خود ایجاد می کنند.

دستورالعمل افزایش دامنه نوسان قطعا سبب رونق عملیات بازار گردانی خواهد شد اما خیلی بهتر خواهد شد که نهادهای قانون گذار موضوع بازارگردانی را به گونه ای دیگر مطرح نمایند. به عنوان مثال شرکت هایی که از بازار گردانی استفاده می نمایند قادر به برخورداری از امتیازات خاصی نسبت به سایر شرکت ها باشند. مانند دریافت سریعتر مجوز افزایش سرمایه یا تسهیل شدن شرایط تامین مالی و اخذ تسهیلات برای آنها.

در اصل این امتیازات تشویقی برای ترغیب ناشران از استفاده بازار گردانی خواهد شد؛‌ که مزایای آن هم به بازار سرمایه باز می گردد و هم به خود ناشران در بلندمدت. اگرچه در برخی برهه ها ناشران ملزم به تعیین بازار گردان می شدند اما  شرایط بازار سرمایه در سال 1399 و ثبات اخیر بازار سرمایه در نهایت سبب شد تا در حال حاضر ناشران با رغبت و علاقه بیشتری وارد بحث بازارگردانی شوند.

  • نویسنده : فرشید زرین کیا مدیرعامل مشاور سرمایه گذاری خط ارزش
  • منبع خبر : نشریه بورس امروز