اوراق خزانه اسلامی یا اوراق اخزا یک ابزار تامین مالی مبتنی بر بدهی است که  به عنوان ابزار منتشره در ایران برگرفته از مسائل فقهی است. پرداخت دیون دولت به پیمانکاران به واسطه انتشار اسناد خزانه اسلامی،‌ تفاوت این اوراق با اوراق مبتنی بر بدهی منتشره در سایر کشورهاست.

به گزارش بورس امروز، اوراق خزانه اسلامی یا اوراق اخزا یک ابزار تامین مالی مبتنی بر بدهی است که  به عنوان ابزار منتشره در ایران برگرفته از مسائل فقهی است. پرداخت دیون دولت به پیمانکاران به واسطه انتشار اسناد خزانه اسلامی،‌ تفاوت این اوراق با اوراق مبتنی بر بدهی منتشره در سایر کشورهاست.

بر این اساس نرخ این اوراق از سوی دولت و بازخرید آن از سوی بانک مرکزی تضمین شده است، لذا در صورت عدم توانایی دولت در بازخرید این اوراق در سرسید مشخص، بانک مرکزی به انجام آن مبادرت خواهد ورزید.

عرضه محدود و تقاضای بالای موجود برای اوراق سبب شد تا  از سال ۱۳۹۶ برای خرید اسناد خزانه اسلامی سقف معاملات روزانه ۱۰۰ هزار تایی تعیین شود. معمولا اشخاص حقیقی چندان تمایلی به معاملات این اوراق ندارند و مشتریان اصلی این اوراق اصولا صندوق های درآمد ثابت، شرکت های سرمایه گذاری یا خود بانک ها هستند که در قیمت های توافقی و به صورت بلوکی به راحتی این اوراق را از پیمانکاران خریداری کنند.

اما به رغم این موضوع از تاریخ محدودیت تعیین سقف روزانه، تاکنون این موضوع اصلاح نشده است؛ هرچند که این محدودیت تعیین سقف در معاملات بلوکی آن تاثیر چندانی ندارد. اما با توجه به تاثیر مستقیم نرخ سود بین بانکی بر نرخ سود این اوراق، کاهش قیمت این اوراق در پی کاهش نرخ سود بین بانکی،‌ از جذابیت های این اوراق می کاهد.

به روزتر شدن ارقام بدهی پیمانکاران در 6 ماهه دوم و عدم عملیاتی شدن بودجه های دولت در موعد مقرر منجر شده است تا دولت در شش  ماهه دوم هر سال این اوراق را به پیمانکاران اختصاص دهد. اما با نهایی شدن دیون دولت به پیمانکاران دولت می تواند اسناد خزانه اسلامی را از ابتدای سال بطور مشخص و ماهانه به پیمانکاران تخصیص دهد. این موضوع به حل مشکل تامین مالی پیمانکاران کمک می کند و مشکل پیمانکاران را در عدم بهره مندی منابع مالی حاصل از این اوراق در جهت تامین مالی پروژه های در اختیار خود در نیمه نخست هر سال را از میان می برد.

 

  • نویسنده : رضا اعتدال- مدیرعامل سرمایه گذاری اروین
  • منبع خبر : نشریه بورس امروز