وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این که کمبودی در موجودی کالا در کشور نداریم گفت: چند روزی کمبود روغن و اختلال خواهیم داشت، اما به سرعت برطرف خواهد شد.

به گزارش بورس امروز، فاطمی امین در برنامه گفتگوی ویژه خبری گفت: کمبودی در موجودی کالا در کشور نداریم. روزانه نزدیک چهار هزار تن مصرف روغن در کشور است.

وی گفت: پنج شنبه چهارهزار تن، جمعه در روز تعطیل 3500 تن تولید می‌شود و روز شنبه 5 هزار تن تولید می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در یکی از استان‌های شمالی انباری که 2 هزار تن روغن معادل نصف مصرف یک روز کل کشور کشف شد.

فاطمی امین گفت: متاسفانه 85 درصد روغن را از خارج از کشور وارد می‌کنیم.

وی افزود: شرکتی به اسم بازرگانی دولتی ایران که تا الان که روغن ارز 4200 تومانی داشته این شرکت وارد می‌کرده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: این شرکت اواخر فروردین ماه 120 هزار تن و در چند روز گذشته هم 80 هزار تن روغن روغن تخصیص داده است.

فاطمی امین گفت: همه واحد‌های تولیدی الان ذخیره روغن خام دارند.

وی افزود: بنابراین ما به هیچ وجه درمورد ذخایر روغن خام و بسته بندی شده دچار مشکل نیستیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: قیمت‌های جدید دیشب به انجمن‌های تولید کننده ابلاغ شد، ما بین سه عامل تولید کننده، شرکت‌های پخش و فروشگاه‌ها ارتباطمان را تقویت و دقیق‌تر کردیم.

فاطمی امین افزود: چند روزی کمبود روغن و اختلال خواهیم داشت، اما به سرعت برطرف خواهد شد.

وی گفت: مصرف مرغ تهران در روز 1200 تن است، امروز 1200 تن مرغ گرم و 400 تن هم مرغ منجمد در تهران عرضه شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در بحث نظارت دو مرحله وجود دارد، یک باید تولیدکنندگان قیمت درست درج کنند و دوم اینکه در نظام توزیع افزایش قیمت معقول باشد یعنی گرانفروشی نشود.

فاطمی امین گفت: بنابراین کالایی که قیمت بر روی آن به عنوان قیمت تولید کننده درج شده است اگر از حدی بیشتر نباشد و مجاز باشد، کار ماست که آن‌ها را کنترل کنیم.

وی افزود: 35 محصول از جمله روغن از تولید تا ورودی فروشگاه در سامانه جامع تجارت رصد می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: در گام اول اینکه تولید کنندگان قیمت را درست درج کنند ما این را به طور سامانه‌ای پیگیری می‌کنیم و اگر قیمت‌ها بیش از حد مجاز باشد ما با آن برخورد می‌کنیم.

فاطمی امین گفت: قسمت دوم توزیع و قسمت آخر فروشگاه‌ها هستند که هم دولت باید نظارت‌ها را گسترده کند و هم مردم میتوانند به ما کمک کنند.

وی افزود: ما در این هفته از روز یکشنبه ظرفیت بازرسی را در وزارت صنعت، معدن و تجارت 10 برابر کرده ایم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در سراسر کشور روزی 700 نفر بازرس داشتیم که این را به بالای هفت هزار نفر رسانده ایم.

فاطمی امین افزود: در یک روز نزدیک به 9 هزار پرونده کوچک و بزرگ معادل یک ماه بازرسی، تشکیل انجام شد.

وی گفت: امروز در سراسر کشور 20 هزار تماس داشتیم که 58 درصد آن راجع به گرانفروشی بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: اتفاقی که در این هفته افتاد، سازمان تعزیرات اختیارات بسیار خوبی گرفته، هفته‌های قبل اگر کسی درج قیمت نمی‌کرد 84 هزار تومان جریمه می‌شد که این جریمه هیچ بازدارندگی ندارد، آن جریمه الان به 10 میلیون تومان افزایش پیدا کرد است.

فاطمی امین گفت: روز گذشته و امروزبالای 60 هزار بازرسی داشتیم که شامل انبارها، واحد‌های تولیدی و شرکت‌های پخش که بخش عمده‌ای از آن به تماس‌های مردمی بر می‌گردد.

وی در خصوص سامانه 124 افزود: سامانه 124 دو قسمت است یک کانال تلفنی است که ما در یکی دو ماه گذشته ارتقا داده ایم، تمام تماس‌ها ضبط می‌شوند و بخشی دیگر سایت 124 است که قیمت‌ها را اعلام می‌کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: قبلا کسی که می‌خواست ذرت وارد کند، ذرت را وارد می‌کرد از دولت دلار می‌گرفت بابت هر یک دلار 4200 تومان به دولت می‌داد.

فاطمی امین افزود: 800 کارخانه خوراک دام داریم وقتی ذرت و کنجاله می‌روند در کارخانه فراوری می‌شوند، 15 درصد بهره وری آن‌ها بیشتر می‌شود یعنی ما 15 درصد کمتر نیاز به واردات داریم.

وی اضافه کرد: روش تخصیص ارز 4200 تومانی باعث شده بود که کارخانجات کمتر از 20 درصد از آن‌ها استفاده شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در روش جدید وارد کننده از نیما 24 هزار تومان دلار خود را خریداری می‌کند و دیگر نیازی به دخالت دولت نیست، وارد کننده و بخش خصوصی یکدیگر را پیدا می‌کنند.

فاطمی امین افزود: یکی از مهم‌ترین آثار این طرح این است که دولت خودش را از فعالیت‌های اقتصادی خارج می‌کند و نظارت می‌کند.

وی اضافه کرد: نفع مردم در این است که دولت خودش را درگیر کار کسب و کار نمی‌کند می‌آید در سطح بالاتری قرار می‌گیرد و تمام توان خودرا بر نظارت و افزایش بهره وری می‌گذارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: 17 هزار مرغداری داریم که بخشی از آن‌ها بلااستفاده است به این دلیل که وقتی نهاده‌های یارانه‌ای وارد می‌کنیم طبیعتا نمی‌توانیم به اندازه کافی وارد کنیم.

فاطمی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه تغییراتی که در قیمت‌های جهانی کالا‌ها داشت چقدر تاثیر گذار در تصمیم دولت بود؟ افزود: یکی از مواردی که اجرای این قانون را تسریع کرد، افزایش شدید قیمت‌های جهانی بود، به عنوان مثال گندم سه ماه قبل تنی 280 هزار دلار بود که به 400 دلار رسیده است، دانه‌های روغنی در شهریور ماه نزدیک به هزار و 200 دلار بوده که الان دو هزار دلار است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: مسلماً دهک‌های پایین سه دهک اول که برای هر نفر 400 هزار تومان افزایش پیدا کرده، قطعا به این مبلغ از مرغ، لبنیات، تخم مرغ و روغن استفاده نمی‌کردند یعنی منابعی در اختیارشان قرار می‌گیرد که خیلی بیشتر از مخارج قبلی است یعنی نه تنها افزایش قیمت‌ها برای آن‌ها جبران می‌شود بلکه مبلغ بیشتری هم پرداخت می‌شود.

فاطمی امین افزود: ممکن است در بعضی از صنایع غذایی که روغن استفاده می‌کنند، هر گونه تغییر قیمتی باید با اجازه و مصوبه سازمان حمایت ازمصرف کنندگان و تولید کنندگان و ستاد تنظیم بازار باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برای چهار قلم اصلی قیمت‌هایی که اعلام شده دیگر تغییر نخواهد کرد، اما ممکن است در بعضی از صنایع در بعضی از محصولات به دلیل اینکه مواد اولیه آن‌ها افزایش پیدا می‌کند، افزایش قیمتی را شاهد باشیم.

وی افزود: هر واحد تولیدی که فکر می‌کند که هزینه هایش بیشتر شده و سودش کافی نیست باید به سازمان حمایت مراجعه کند.

فاطمی امین گفت: هیچ افزایش قیمتی بدون تایید سازمان حمایت و مصوبه ستاد تنظیم بازار قابل اجرا نیست و در صورت تخطی حتما برخورد خواهد شد.

  • منبع خبر : تسنیم