شرکت سرمایه گذاری تجاری شستان سهامدار عمده و 100 درصدی شرکت فروسیلیسیم خمین خواهد بود.

میثم فراتی مدیر سبد دارایی ها و تامین منابع شرکت سرمایه گذاری تجاری شستان در مصاحبه با خبرنگار بورس امروز، گفت: شرکت سرمایه گذاری تجاری شستان سهامدار عمده و 100 درصدی شرکت فروسیلیسیم خمین خواهد بود.

شستان که فرایند IPO شرکت فروسیلیسیم خمین را از اردیبهشت ماه سال 1399 آغاز کرد، با تدابیر و حمایت‌های سهامداران محترم شستان و تلاش همکارانم در شستان و مساعدت فرابورس این شرکت در مهر ماه سال 1399 در بازار دوم فرابورس پذیرفته شد و در اسفند ماه سال 1399 با نماد معاملاتی فروسیل بعنوان 237 شرکت در بازار دوم فرابورس درج گردید.

با توجه به تاریخ پذیرش و درج نماد این شرکت، میبایست حدود یکسال پیش سهام این شرکت عرضه می‌ گردید اما با توجه به شرایط و جو کلی حاکم بر بازار سرمایه امکان عرضه سهام این شرکت فراهم نگردید. اکنون خوشبختانه و بحمدالله با مساعد شدن شرایط کلی بازار سرمایه، آماده عرضه سهام این شرکت در بازار فرابورس ایران می باشد.

وی افزود: در طی انجام فرایند IPO در شرکت فروسیلیسیم خمین، مطالبات سهامداران عمده از این شرکت به 380 میلیارد ریال رسید که با عنایت به سیاست های توسعه ای و حمایتی که شستان در خصوص شرکت های وابسته از خود به خرج داد، 300 میلیارد از مطالبات سهامداران عمده از طریق افزایش سرمایه به حقوق صاحبان سهام واریز گردید و در نهایت این امر سبب شد که سرمایه اسمی شرکت از 500 میلیارد ریال به 800 میلیارد ریال افزایش یابد. همین امر سبب ثبت سرمایه ای معادل با 800 هزار میلیارد ریال برای این شرکت گردید.

وی در خصوص عرضه سهام فروسیل عنوان کرد، این شرکت متعهد شده که 20 درصد از سهام شرکت که معادل 160 میلیون سهم می باشد را در بازار سرمایه عرضه نماید. این شرکت قصد دارد در روز اول عرضه، 40 میلیون از سهام این شرکت که معادل 5 درصد از کل سهام این شرکت خواهد بود را با مکانیزم حراج برای کشف قیمت به سرمایه‌گذاران واجد شرایط عرضه نماید و 120 میلیون سهم باقیماند که معادل 15 درصد از کل سهام های قابل عرضه این شرکت خواهد بود را در روزهای آتی با توجه به کشش و تقاضای بازار از طریق بازارگردان این سهم به همه سرمایه‌گذاران متقاضی عرضه نماید.

مدیر سبد دارایی ها و تامین منابع شرکت سرمایه گذاری تجاری شستان در خصوص مشخصات عمومی عرضه گفت: بازارگردان این سهم شرکت مهرگان تامین پارس (گروه مالی ساتا)، و متعهد خرید نیز شرکت تامین سرمایه دماوند ، و مشاور عرضه شرکت نیز کارگزاری آرمون بورس تعیین گردیده است. گزارش ارزش گذاری این سهم نیز توسط شرکت تامین سرمایه کاردان مشخص می گردد.

وی افزود: شرکت سرمایه گذاری تجاری شستان یک هلدینگ سرمایه‌گذاری است که در حوزه‌های پتروشیمی و احداث شهرک پتروشیمی و یوتیلیتی، معدنی، فولادی، ساختمانی و انرژی‌های تجدیدپذیر فعالیت دارد. ماموریت شستان حضور در صنایع استراتژیک و سودآوری است که بتواند حداکثر سود را نصیب سهامداران خود که صندوق‌های بازنشستگی و بیمه ن.م هستند نماید. حضور در حوزه صنعت و معدن جزو استراتژی‌های شستان و ساتا محسوب می‌شود لذا به همین دلیل در زمینه معدنی قصد گسترش فعالیت خود را با محوریت شرکت فروسیلیسیم خمین دارند بنابراین شستان به هیچ عنوان قصد واگذاری و خروج از شرکت فروسیلیسیم خمین را نخواهد داشت. بطور کلی برنامه شستان این است که شرکت‌های زیرمجموعه خود را وارد بورس نماید و از محل فروش بخشی از سهام آنها سرمایه‌گذاری‌هایی که در دست اجرا دارد را تکمیل نماید.

به هر حال فروسیلیسیم خمین یکی از شرکتهای با پتانسیلی است که انشاالله در تاریخ 21 اردیبهشت 1401 عرضه خواهد شد و امیدوارم به آن ظرفیت و جایگاهی که شایستگی آن را در بازار سرمایه دارد دست پیدا کند.