از دلایل اصلی رشد قیمت های جهانی کامودیتی ها کمبود عرضه و تولید در پی قرنطینه شدن اجباری بسیاری از شهرها و کشورها به واسطه انتشار ویروس کرونا و جنگ اخیر روسیه و اوکراین بود. تا  مادامی که جنگ روسیه و اوکراین ادامه داشته باشد قیمت جهانی کامودیتی ها با افزایش همراه خواهد بود. این جنگ بر تحقق عرضه و صادرات برخی از اقلام به خصوص  کشاورزی بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

به گزارش بورس امروز،  از دلایل اصلی رشد قیمت های جهانی کامودیتی ها کمبود عرضه و تولید در پی قرنطینه شدن اجباری بسیاری از شهرها و کشورها به واسطه انتشار ویروس کرونا و جنگ اخیر روسیه و اوکراین بود. تا  مادامی که جنگ روسیه و اوکراین ادامه داشته باشد قیمت جهانی کامودیتی ها با افزایش همراه خواهد بود. این جنگ بر تحقق عرضه و صادرات برخی از اقلام به خصوص  کشاورزی بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

از طرفی تحریم های  علیه روسیه نیز یک عامل تأثیرگذار بر عرضه کالاهای اساسی محسوب می شود. انتظار ناشی از استمرار این محدودیت ها  عاملی برای باقی ماندن قیمت کالاهای اساسی در بازارهای جهانی در سطوح حاضر است. اگر چه با توجه به تورم و برقراری سیاست های انقباضی از سوی بانک های مرکزی سایر کشورها احتمال حرکت اقتصادهای دنیا به سمت رکود وجود دارد. با تحقق این رکود شاهد افت تقاضا و به تبع آن افت قیمت های جهانی خواهیم بود. البته نگرانی از رکود جهانی اخیرا شکل گرفته است که به نظر نمی رسد این نگرانی در کوتاه مدت و یا میان مدت تحقق یابد.

با توجه به تأثیرپذیری بازار سرمایه کشور از  بازارهای جهانی تا مادامی که شرایط جهانی به همین منوال باشد بازار سرمایه اصلاحی نخواهد داشت یا حداقل می توان گفت که نگرانی در خصوص افت قیمت ها نخواهیم داشت. اما قیمت های بالای کامودیتی ها، رشد ملایم قیمت دلار و بلاتکلیفی برجام در کنار هم بازار سرمایه را با یک روند رو به رشدی همراه ساخته است.  در این میان اگر ریسک های موجود و عوارض بر صادرات وجود نداشته باشد ممکن است باز هم بازار با رشد همراه گردد.

و اما  از گروه های مستعد رشد در بازار سرمایه می توان به صنعت پالایشی اشاره کرد که با افزایش قابل توجه قیمت نفت می تواند جزو صنایع پیش رو محسوب شود. صنعت پتروشیمی به خصوص شرکت های اوره ساز و پس از آن شرکت های تولید کننده خوراکی های مصرفی مانند روغن خوراکی و برخی معدنی ها و فولادی ها هم می توانند گروه های مناسبی برای سرمایه گذاری باشند.

  • نویسنده : حمید فاروقی - عضو هیئت مدیره سبدگردان ویستا
  • منبع خبر : نشریه بورس امروز