مدیر عامل شرکت الومینا گفت ما ما طرح هایی را در کارخانه در حوزه تولید الومینا داریم و هدف از ایجاد این طرح ها پایداری و افزایش تولید خواهد بود.

مدیرعامل شرکت آلومینای ایران در گفت وگو با خبرنگار بورس امروز  از این شرکت به عنوان تنها شرکت تولید کننده پودر آلومینا نام برد که در کنار تولید پودر آلومینا، به تولید فلز آلومینیوم از معدن نیز مبادرت می ورزد.

تورج زارع با توجه به تولید تقریبا 700 هزار تن تولید آلومینیوم در کشور، اظهار داشت: این میزان تولید به یک میلیون و 400 هزار تن پودر آلومینا نیاز دارد.شرکت آلومینای ایران تقریبا 250 هزار تن از پودر آلومینا را تولید می کند. با توجه به نیاز کشور به واردات حدود یک میلیون تن پودر آلومینا، شرکت سالکو تنها شرکتی است که به تازگی در کنار آلومینای ایران برای واردات پودر آلومینا قرار گرفته است.

وی در خصوص تامین ماده اولیه بوکسیت، به افزایش حدود 4 تا 5 برابری اقدامات آلومینای ایران در خصوص اکتشاف اشاره و اضافه کرد: سعی ما بر شناسایی ذخایر بوکسیت در تمام نقاط کشور است ضمن آنکه تلاش داریم تا طی تعامل با بخش خصوصی و خرید بوکسیت از این بخش در جهت فعال کردن معادن در اختیار بخش خصوصی، آنها را توسعه دهیم.

زارع به اقدامات صورت گرفته در حوزه توسعه معادن بوکسیت کشور به منظور افزایش مواد اولیه اشاره کرد که در این راستا شرکت آلومینای ایران تلاش دارد تا با اجرای طرح های توسعه، ایجاد پایداری و افزایش تولید بپردازد.

وی به وجود بوکسیت های کم عیار در کشور  نسبت به سایر کشورهای دیگر اشاره کرد که این امر سبب شده است تا شرکت آلومینای ایران به انجام فاز مطالعاتی طرح های توسعه ای با همکاری شرکت های خارجی مبنی بر استخراج پودر آلومینا از بوکسیت های کم عیارتر یا کیفیت پایین تر بپردازد.

مدیرعامل شرکت آلومینای ایران تصریح کرد: در صورت نتیجه بخش بودن این فاز مطالعاتی از نظر فنی و اقتصادی، می توان فار دوم تولید پودر آلومینا را در کشور با ظرفیت 500 هزار تن، را اجرایی کرد.

وی با توجه به وجود 70 میلیون تن بوکسیت کم عیارتر در کشور اظهار امیدواری کرد که با فرایندی به نام سیمپرینگ بتوانیم بوکسیت های کم عیار را جهت تولید آلومینا فراوری کرد.

وی در خصوص وضعیت و چالش های تامین بوکسیت عنوان کرد: به طور کلی بوکسیت های کشور ما نسبت به کل دنیا کم عیارتر است. همچنین با توجه به ذخایر و اکتشافات انجام شده، تقریبا حدود 30 میلیون تن ذخیره قطعی بوکسیت در کشور وجود دارد، به طوری که این میزان ذخیره بوکسیت منجر به مدت 30 سال مواد اولیه کارخانه های موجود را تامین می سازد.

زارع از وضعیت فعلی بوکسیت و قیمت تمام شده معادن به عنوان چالش های موجود در این عرصه نام برد که نسبت به دنیا بسیار بالاتر است.

وی از برگزاری اولین همایش تامین پایدار بوکسیت و توسعه زنجیره ارزش الومینا به عنوان اقدامی نام برد که این شرکت تلاش دارد تا با در نظر گرفتن شرایط فعلی و آینده کشور، با بررسی چالش ها و مشکلات موجود و ارائه  اطلاعات و پیش بینی های متخصصین این حوزه، گامی در جهت توسعه کشور در این راستا بردارد.