شرکت نیروکلر یکی از ارکان اصلی و تاثیر گذار در صنعت کلر آلکالی است که در داخل و خارج از مرزهای کشور برندی شناخته شده است و بیش از 25 سال در زمینه تولید کلر، سود کاستیک و مشتقات فعالیت میکند. این شرکت در حال حاضر به لحاظ تنوع محصولات ، سرآمد شرکت های فعال در صنعت کلر آلکالی کشور می باشد.

به گزارش بورس امروز، نیروکلر با بهره مندی از آخرین نسخه الکترولایزرهای غشایی و همچنین تکنولوژی و تجهیزات روز اروپا توانسته علاوه بر تولید محصولات با کیفیت، کمترین تاثیر گذاری بر روی محیط زیست را داشته باشد تا جایی که در سال 93 موفق به کسب گواهینامه صنعت سبز شد.

این شرکت با تکیه بر دانش، تخصص و توان کارشناسان و کارکنان خود همواره در مسیر رشد و تعالی بوده به گونه ای که توانسته ظرفیت تولید خود را از بدو راه اندازی تا کنون به حدود پنج برابر افزایش دهد. نیروکلر در سال 97 موفق شد به رغم وجود تمام مشکلات ناشی از تحریم های یک جانبه آخرین طرح توسعه ای خود را به بهره برداری برساند. با بهره برداری از این طرح ظرفیت تولیدی محصولات نیروکلر به دو برابر افزایش پیدا کرد و در حال حاضر در مجموع 25 در صد از سهم بازار آزاد کلر و سود کاستیک کشور را در اختیار خود دارد.در این راستا مصاحبه ای با مدیرعامل نیروکلر مهندس علی صالحی صورت گرفته است که مشروع این گفت و گو در ذیل آمده است:

 

– افزایش سرمایه شرکت در چه زمانی اجرا می شود محل تامین آن از کجا خواهد بود ؟

سال گذشته کلیه‌ی دارایی های شرکت مورد ارزیابی قرار گرفت و با تصویب هیئت مدیره مقرر شد سرمایه شرکت به صورت صد درصد از محل سود انباشته افزایش یابد. در حال حاضر این طرح در اختیار سازمان بورس قرار گرفته و منتظر بررسی و تایید آن هستیم.

 

  منابع حاصل از افزایش سرمایه صرف چه کاری خواهد شد؟

در حال حاضر دو پروژه افزایش ظرفیت محصول MCA و پرکلرین در حال اجراست. همچنین احداث واحد تولید پارافین کلره در دستور کار می باشد که در فاز مطالعاتی است. طبق برنامه ارایه شده این افزایش سرمایه در جهت  تکمیل این پروژه ها مصرف خواهد شد.

 

– وضعیت نیروکلر از ابتدای سال مالی فعلی نسبت به مدت مشابه را چگونه ارزیابی می کنید؟

میزان سود محقق شده در سه ماهه ابتدایی سال جاری نسبت به مدت مشابه رشد چشمگیری داشته که بخشی از این رشد به دلیل افزایش مقدار فروش داخلی و صادراتی برخی محصولات و همچنین افزایش 20 درصدی میزان تولید نسبت به مدت مشابه است و بخشی دیگر به دلیل افزایش قیمت محصولاتی مانند سود کاستیک در داخل و خارج از کشور در نیمه دوم سال 1400 و همچنین عدم افزایش قابل توجه قیمت مواد اولیه در این مدت بوده است.

همچنین  توانستیم  با انجام تعمیرات اساسی موفقیت آمیز،  تعمیرات پیشگیرانه به موقع و کاهش توقفات علاوه بر ثبت رکوردی جدید در تولید کلر  در اسفند 1400 و فروردین 1401 ، میزان تولید سایر محصولات را به میزان 20 درصد نسبت به مدت مشابه افزایش دهیم. این دستاوردها حاصل خرد جمعی، همدلی و پیروی از برنامه ریزی مبتنی بر استراتژی های کلان شرکت است و لذا قطعا این موفّقیتها در سال جدید نیز ادامه خواهد داشت.

 

– سال مالی شرکت در سال گذشته چندین بار تغییر کرد آیا این تغییرات دلیل خاصی داشته است؟

با توجه به تغییر سهامدار عمده شرکت در سال گذشته، این تغییرات صرفا برای هماهنگی با سال مالی شرکت های سرمایه گذار اصلی یعنی شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین(تاپیکو) و شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران به عنوان سهامدار عمده فعلی صورت گرفته است.

– وضعیت صادرات  محصولات نیروکلر در حال حاضر چگونه است و چه برنامه ای برای صادرات در سال 1401؟

در حال حاضر محصولات شرکت نیروکلر به چندین کشور دنیا صادر می شود که شامل کشورهای حوزه CIS و برخی کشورهای اروپایی می باشد . با توجه به رویکرد افزایش میزان صادرات و فعالیت بیشتر در بازرهای جهانی موفق شدیم دامنه صادرات خود را تا قاره آفریقا  و کشورهای آسیای شرقی نیز گسترش دهیم.

همانطور که قبلا عرض کردم یکی از استراتژهای کلان شرکت نیروکلر با توجه به جذابیت های درآمد ارزی، توسعه بازرهای فرا مرزی است .در همین راستا موفق شدیم در سال قبل حدود 45 درصد فروش خود را از طریق صادرات محقق کنیم و برنامه داریم برای امسال نیز میزان آن را افزایش دهیم.

 

– نیروکلر برای حفظ جایگاه خود به عنوان پرچمدار صنعت کلر آلکالی چه  طرحها و برنامه هایی دارد طرحهای توسعه ای اجرا شده  چه آثار سود و زیانی برای شرکت داشته است؟

نیروکلر مجموعه ای پویا و رو به توسعه است و همواره در حال توسعه و رشد بوده است. در همین راستا سال 99  توانستیم طرح افزایش ظرفیت واحد اسید کلریدریک را مورد بهره برداری قرار دهیم. سال گذشته نیز موفق شدیم تجهیزات مربوط به افزایش ظرفیت واحد آبژاول را پیش از موعد مقرر به صورت موفقیت آمیز در مدار تولید قرارداد و طبق برنامه ریزی های صورت گرفته مرداد ماه امسال طرح افزایش ظرفیت واحد پرکلرین را به بهره برداری برسانیم. در مجتمع یزد نیز برای افزایش ظرفیت محصول MCA برنامه ریزی کرده ایم که در حال حاضر این طرح در مرحله نقشه کشی و اخذ مجوزهای لازم است. همچنین مطالعات فاز اولیه پروژه احداث واحد تولید پارافین کلره نیز در حال تکمیل می باشد. نکته قابل توجه این  است که 80 درصد طراحی، نقشه کشی و اجرای این پروژه های توسط کارشناسان خود شرکت صورت گرفته و در حال حاضر توان بومی سازی قطعات و تجهیزات مورد نیاز بیش از قبل است. این امر علاوه بر خروج ارز از کشور تا حد زیادی روند پروژه های توسعه ای شرکت را تسریع میکند و حتی در آینده می توانیم این دانش را در اختیار سایر صنایع قرار دهیم.

هدف اصلی پروژه های در حال اجرا اصولاً تکمیل زنجیره تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر می باشد مانند MCA  که در حال حاضر به صورت انحصاری در مجتمع یزد تولید می شود و و پارافین کلره.  در مورد تولید پارافین کلره گفتنی است با توجه به اینکه در حال حاضر شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران سهامدار عمده نیروکلر می باشد در حال برنامه ریزی برای تولید یک رنج خاص کربن هستیم که پارافین کلره تولیدی را ویژه و خاص خواهد کرد. این گرید از پارافین کلره تا کنون در کشور تولید نشده و تولید آن صرفا در انحصار شرکت نیروکلر خواهد بود.

 

با توجه به وزن بالای سربار در بهای تمام شده محصولات، آیا افزایش تولید موجبات بهبود حاشیه سود ناخالص شرکت را فراهم خواهد کرد؟

همانگونه که قبلا ذکر شد با اجرایی شدن و تکمیل پروژه های توسعه ای ، عملا محصول اسیدکلریدریک و کلر مایع را که حاشیه سود اندکی دارند به محصولات با ارزش تری با بازاری انحصاری در داخل و جذاب برای صادرات تبدیل خواهد شد که قطعا پس از بهره برداری از طرحهای توسعه ای پرکلرین و MCA، سودآوری شرکت را متحول خواهند کرد.

 

  • منبع خبر : نشریه بورس امروز