ثمسکن برای تامین مالی پروژه های ساختمانی خود صندوق زمین و ساختمان تاسیس می کند.

اعظم هنردوست مدیر سرمایه گذاری گروه سرمایه گذاری مسکن در گفت و گو با خبرنگار بورس امروز، به انتظار افزایش نرخ تمامی کالاها در بازار در پی افزایش قیمت ارز اشاره کرد که در پی نوسانات نرخ ارز و اصلاح قیمت آن، همه بازار به موازات قیمت ارز از رشد قیمتی برخوردار  و مجدد با اصلاح قیمت مواجه شدند. اما بازار ملک به دلیل  چسبندگی قیمت تا سقف خود بالا رفت اما با اصلاح قیمت ارز ، قیمت آن پایین نیامد و همچنان در سقف قیمتی خود قرار دارد.

به گفته وی؛ با در نظر گرفتن عدم وجود قدرت خرید و رکود تورمی حاکم در کشور، در این صنعت معامله ها به سختی انجام می گردد و فروش برای صنعت ساختمانی سخت تر شده است؛ پس این انتظار وجود خواهد داشت که سفته بازی در خصوص این صنعت همراه با افزایش قیمت ارز رخ ندهد؛ هر چند هیجانات مردم به حدی زیاد است که امکان هر اتفاقی وجود دارد.

هنردوست با فرض افزایش قیمت ارز ، افزایش تورم و کاهش ارزش پول ملی را اجتناب ناپذیر دانست که در این شرایط مصالح مورد نیاز شرکت های انبوه ساز گرانتر خواهد شد. تنها اقدام شرکت های انبوه ساز در چنین شرایطی، در صورت برخورداری از نقدینگی، پیش خرید مصالح مورد نیاز خود است.

وی به شرکت های انبوساز توصیه کرد که با توجه به افزایش قیمت ها به دلیل رکود در این صنعت، نباید قیمتهای بالایی برای واحدهای آماده فروش خود در نظر گیرند.

مدیر سرمایه گذاری گروه سرمایه گذاری مسکن در خصوص پیش فروش شرکت های انبوه سازی  متذکر شد: فرض کنید در سال 1397 هستیم، و قیمت ارز در حال افزایش است. در این صورت پیش فروش واحدها به صلاح نیست چراکه با متصور بودن رشد قیمتی باید منتظر ماند تا بازار مسکن مسیر رشد خود را طی کند و  پس از آن فروش ها انجام گیرد.

وی در بیان استراتژی که شرکت های انبوه ساز در چنین شرایطی باید در پیش گیرند، گفت: همه چیز به نقدینگی شرکت ها بستگی دارد و در صورت عدم برخورداری یک شرکت انبوه ساز از نقدینگی مورد نیاز برای تکمیل پروژه های خود، باید دست به دامان راه های افزایش تامین مالی شد که این تامین مالی می تواند از محل اخذ تسهیلات باشد یا سایر ابزارهای تامین مالی.

هنردوست ادامه داد: در صورت زمان بر بودن تامین مالی و نیاز شرکت های انبوه ساز به تامین مالی کوتاه مدت، تنها راهکار موجود پیش فروش بخشی از واحدهاست، البته همه این مسائل به شرایط شرکت ها بستگی دارد.

وی معتقد است: شرکت ها اصولا بخشی از کمبود نقدینگی مورد نیاز خود را از طریق تسهیلات تامین می کنند اما در صورت انجام تامین مالی به صورت سنتی، باید دست به دامان پیش فروش و تهاتر با پیمانکاران گردند که در زمان حال بین انبوه سازان این مسئله بسیار رایج است.

وی در بیان استراتژی های گروه سرمایه مسکن اظهار داشت: این مجموعه با توجه به شرایط تورمی حاکم بر جامعه، بیشتر از ابزارهای تامین مالی موجود در بازار سرمایه بهره خواهد برد.

مدیر سرمایه گذاری ثمسکن با بیان اینکه این شرکت در حال پیگیری انتشار اوراق سلف است، ادامه داد: مجوز انتشار این اوراق متاسفانه هنوز از طرف سازمان بورس صادر نشده است.

وی اضافه کرد: برای تامین مالی پروژه های خود در تلاش برای ایجاد صندوق زمین و ساختمان، انتشار اوراق مرابحه و همچنین اوراق وکالت هستیم.

هنردوست تصریح کرد: همچنین ثمسکن، از ابزارهایی هم که قبلا در بازار سرمایه مورد استفاده بوده و یا استفاده نشده، بهره خواهد برد که می توان به اواق قرضه قابل تبدیل اشاره کرد.

وی ابراز داشت: رویکرد ثمسکن دقیقا استفاده از ابزارهای تامین مالی است و از ابزارهای نو استقبال خواهد کرد که برای اولین بار قصد انتشار دارند.

مدیر سرمایه گذاری ثمسکن تصریح کرد: استراتژی ما در حال حاضر برای تامین مالی پروژه ها، بسته به نوع پروژه، استفاده از ابزارهای جدید و موجود خواهد بود.