شاخص برنت دریای شمال حتی قیمت 36/73 دلاری یعنی بالاترین قیمت یک ماه اخیر و شاخص وست تگزاس اینترمدی ایت قیمت 64/63 دلاری یعنی بالاترین قیمت دو هفته اخیر را نیز لمس کردند. با وجود این، نا امیدی چین از مذاکرات تجاری پس از اخراج شرکت هوآوی و دیگر شرکت های چینی از آمریکا روند رشد قیمتی را متوقف کرد.

رضا اسماعیل زاده کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار بورس امروز عنوان کرد: بدون شک بزرگ ترین عامل محرک این هفته نفت، بالا گرفتن تنش میان دو ابر قدرت خاورمیانه به عنوان استراتژیک ترین نقطه تولید انرژی های فسیلی و احتمال وقوع درگیری های جدی تر در منطقه و هویدا شدن آتش زیر خاکستر بود، به طوری که شاخص برنت دریای شمال حتی قیمت ۳۶/۷۳ دلاری یعنی بالاترین قیمت یک ماه اخیر و شاخص وست تگزاس اینترمدی ایت قیمت ۶۴/۶۳ دلاری یعنی بالاترین قیمت دو هفته اخیر را نیز لمس کردند. با وجود این، نا امیدی چین از مذاکرات تجاری پس از اخراج شرکت هوآوی و دیگر شرکت های چینی از آمریکا روند رشد قیمتی را متوقف کرد.

وی افزود: دو حادثه نفتی – عملیات خرابکارانه در بندر الفجیره و حمله پهباد های حوثی به خطوط انتقال نفت عربستان – به فاصله یک هفته پس از اعمال محدودیت فروش نفت ایران توسط ایالات متحده در دو کشوری که به عنوان صادر کننده جایگرین نفت ایران مشخص شده اند، آن هم در دو منطقه ای که عمدتا به عنوان جایگزین عبور نفت از تنگه هرمز شناخته می شود، احتمال وقوع جنگ مستقیم یا نیابتی را در منطقه خاورمیانه بالا برده و باعث افزایش این طلای سیاه در هفته جاری شد. هر چند تهران دخالت در هر دو حادثه را قویا تکذیب و محکوم می کند ولیکن انگشت اتهام ابوظبی و ریاض هر دو به سمت ایران است.

کارشناس بازار سرمایه در انتها اشاره کرد: آمار هفتگی موسسه نفت ایالات متحده در مورد میزان عرضه این کشور در روز ۲۱ می، آمار هفتگی اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده در مورد میزان ذخایر نفت این کشور در روز ۲۲ می و همچنین آمار هفتگی موسسه بیکر هیوز از تعداد چاه های فعال در روز جمعه از جمله آمار های کلیدی هستند که این هفته نیز طبق معمول به بازار ارائه خواهند شد.

بیشتر بخوانید:  تلاش برای انجام عرضه اولیه مدار تا پایان سال