پالایش نفت تبریز» توانست بر عرضه ها غلبه نماید و صف خرید شد و از طرفی «پتروشیمی فناوران و پارس» هم در درصد مثبت معامله می شدند.

محمد هادی حمیدی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار بورس امروز عنوان کرد: روز گذشته گزارشات ۱۲ماهه متعددی روانه سامانه کدال شد که در این میان شرکت های گروه پتروشیمی و پالایشی توجه فعالین بازار را بسوی خود معطوف نمود. در این میان شرکت های «پتروشیمی پارس، فناوران و پالایش نفت تبریز» از بقیه بهتر بود و همین عامل روند مثبت معاملات امروز را انتظار می رفت. ولی عوامل دیگر نظیر زیان های سنگین گروه خودرویی مانند «سایپا» و همچنین برخورد چندین راکت در اطراف سفارت آمریکا در بغداد، بر جو بازار مستولی گردید و تا ساعات میانی بازار، عرضه بر تقاضا در اغلب نمادها غلبه کرد و شاهد منفی شدن نمادها بودیم.

وی افزود: این پایان ماجرا نبود تا اینکه «پالایش نفت تبریز» توانست بر عرضه ها غلبه نماید و صف خرید شد و از طرفی «پتروشیمی فناوران و پارس» هم در درصد مثبت معامله می شدند. از طرفی تقاضای مناسب در بورس کالا در نمادهای «فولاد و ذوب» سبب گردید که «فولاد» در ساعت آخر بازار با اقبال نسبی مواجه گردد.

کارشناس بازارسرمایه خاطرنشان کرد: موردی که در این دو روز ذهن فعالین بازار را درگیر خود نموده است، کاهش شدید نرخ ارز در بازار آزاد می باشد؛ به طوری که هر دلار آمریکا از محدوده ۱۵۰٫۰۰۰ ریال به ۱۳۸٫۰۰۰ ریال کاهش داشته است. به نظر می آید آغاز به کار بازار متشکل ارزی از ابتدای هفته و همچنین شناسایی سود فعالین بازار ارز از دلایل اصلی این کاهش قیمت می باشد.

حمیدی در انتها اضافه کرد: در مجموع بازار امروز از اواخر وقت، شاهد رونق نسبی بود که نوید بازار مثبت فردا را می دهد. عوامل بنیادی نظیر سود با کیفیت شرکت ها، نزدیکی به فصل مجامع شرکت های بزرگ و نهایی شدن نرخ تسعیر ارز بانک ها می تواند اهرم مثبت هفته های آتی بازار سرمایه باشد.

بیشتر بخوانید:  رشد ۲۷ درصدی تولید فولاد خام ایران