به نظر می رسد هنوز عواملی مانند ادامه و تشدید تحریم صادرات نفت ایران و ونزوئلا، آلودگی در خط انتقال نفت روسیه به اروپا و همچنین بالا رفتن تنش بین تهران واشنگتون همچنان مانع از افت بیشتر نفت شود.

رضا اسماعلیل زاده کارشناس بازارسرمایه در گفتگو با خبرنگار بورس امروز عنوان کرد: سومین کاهش پیاپی هفتگی شاخص نفت وست تگزاس اینترمدیایت و دومین کاهش پیاپی هفتگی شاخص نفت برنت دریای شمال حکایت از آن دارد که در حال حاضر معامله گران دلیلی برای ادامه روند صعودی چند ماه اخیر نیافته و بیشتر وارد فاز احتیاط شده اند.

وی افزود: در میان همه عوامل جهت دهی به بازار نفت در هفته پیش دو مسئله مهم توجه معامله گران را به خود جلب کرده است: تعرفه های جدید اعمال شده توسط ایالات متحده بر روی کالاهای بزرگ ترین مصرف کننده مواد خام دنیا یعنی کشور چین و احتمال افت سرعت رشد این کشور از همین ناحیه و تشدید تحریم های ایالات متحده بر روی نفت صادراتی کشور ایران که می تواند یکی از بزرگ ترین تحولات نفتی باشد.

کارشناس بازارسرمایه خاطرنشان کرد: پس از پیام های امیدوارکننده رهبر چین مبنی بر توافقات انجام شده در مورد تعرفه های اعمال شده بر روی محصولات صادراتی این کشور به ایالات متحده، بار دیگر ترامپ بر خلاف انتظارات میزان این تعرفه ها را از ۱۰% فعلی به ۲۵% افزایش داد. با وجود آن که تعرفه های بالاتر قاعدتا اثرات تخریبی خود را بر روی اقتصاد چین نشان خواهد داد، عدم اطمینان در مورد این که با وجود درگیری شدید بین دو اقتصاد برتر دنیا چه اتفاقاتی ممکن است به وقوع بپیوندد، تاثیر بیشتری بر روی معامله گران نفت خواهد داشت.

وی اظهار داشت: با این وجود به نظر می رسد هنوز عواملی مانند ادامه و تشدید تحریم صادرات نفت ایران و ونزوئلا، آلودگی در خط انتقال نفت روسیه به اروپا و همچنین بالا رفتن تنش بین تهران واشنگتون همچنان مانع از افت بیشتر نفت شود.

بیشتر بخوانید:  گزارش بازار بورس امروز یکشنبه 30 آبان ماه 1400/رشد 3 هزار و 479 واحدی شاخص کل بورس

اسماعیل زاده در انتها اشاره کرد: گزارش ماهانه اوپک و آمار هفتگی موسسه نفت ایالات متحده در مورد میزان عرضه این کشور در روز ۱۴ می، گزارش ماهانه آژانس بین المللی انرژی در مورد میزان عرضه و تقاضای نفت و آمار هفتگی اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده در مورد میزان ذخایر نفت این کشور در روز ۱۵ می و همچنین آمار هفتگی موسسه بیکر هیوز از تعداد چاه های فعال در روز جمعه از جمله آمار های کلیدی هستند که این هفته نیز طبق معمول به بازار ارائه خواهند شد.