سوزان کلاتن، ثروتمندترین زن آلمان، با ثروت ۱۰ میلیارد دلار در حال حاضر سی‌‌و‌پنجمین فرد ثروتمند دنیا نیز محسوب می‌شود. وی که نام اصلی‌اش سوزان‌هانا اورسولا کواندت است، دختر هربرت و جوانا کواندت و متولد ۲۸ آوریل سال ۱۹۶۲ در بدهامبورگ آلمان می‌باشد.

به گزارش بورس امروز، «سوزان کلاتن» زاده آوریل ۱۹۶۲ میلادی، کارآفرین، سرمایه‌دار و مدیر ارشد اجرایی آلمانی است. او که مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته مدیریت مالی و تبلیغات از دانشگاه باکینگهام انگلستان دریافت کرده است، از سهامداران اصلی شرکت ب‌ام‌و به‌شمار می‌آید. خانم کلاتن به همراه برادرش «استفان» در سال ۱۹۹۷ میلادی به عضویت هیئت سرپرستی این شرکت انتخاب شد.

سوزان کلاتن همچنین پس از مرگ پدرش، سهام ۱/۵۰ درصدی وی در شرکت مواد شیمیایی و دارویی آلتانا را به ارث برد. او در سال ۲۰۰۹ باقی مانده سهام این شرکت را که مالک آن نبود، خریداری کرد و هم اکنون، عضو هیئت سرپرستی این شرکت است. هم اکنون آلتانا، تحت مدیریت و درایت او، به شرکتی جهانی تبدیل شده و در فهرست ۳۰ شرکت برتر بازار سهام آلمان قرار گرفته است.

سوزان کلاتن، ثروتمندترین زن آلمان، با ثروت ۱۰ میلیارد دلار در حال حاضر سی‌‌و‌پنجمین فرد ثروتمند دنیا نیز محسوب می‌شود. وی که نام اصلی‌اش سوزان‌هانا اورسولا کواندت است، دختر هربرت و جوانا کواندت و متولد ۲۸ آوریل سال ۱۹۶۲ در بدهامبورگ آلمان می‌باشد. سوزان کلاتن پس از دریافت مدرک کارشناسی مدیریت مالی، از سال ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۳ برای یک آژانس تبلیغاتی به نام یانگ اند روبیکام در فرانکفورت مشغول به کار شد. وی همزمان با کار در رشته مدیریت و بازاریابی در دانشگاه باکینگهام مشغول به تحصیل شد و پس از آن نیز از IDM در لاوسان با مدرک MBA در شاخه تبلیغات فارغ‌التحصیل شد.

خانم کلاتن سپس برای کسب تجربه کاری بیشتر در بانک درسدنر در لندن، شعبه مونیخ مشاوران مدیریتی مک کنزی و بانک روشل اند کمپانی مشغول به کار شد. از آنجا که وی اعتقاد داشت ثروت برایش باعث دردسر می‌شود، همواره به شکل گمنام و با نام سوزان کانت کار می‌کرد. پلیس در سال ۱۹۷۸ از تلاشی برای ربودن خانم کلاتن جلوگیری کرد.

بیشتر بخوانید:  رمپنا کم ریسک و جذاب

خانم کلاتن پس از مرگ پدرش سهام ۱/۵۰ درصدی وی در شرکت مواد شیمیایی و دارویی آلتانا را به ارث برد. وی در حال حاضر عضو هیات سرپرستی این شرکت است. تحت هدایت او این شرکت به شرکتی در سطح جهانی تبدیل شده و در لیست ۳۰ شرکت برتر بازار سهام آلمان قرار گرفته است.

شرکت آلتانا AG یک شرکت محصولات شیمیایی در وسل آلمان است. این شرکت کار تولید، توسعه، بهبود و توزیع محصولات خاص شیمیایی برای تامین نیاز تولید‌کنندگان را انجام می‌دهد. این شرکت در بیش از ۱۵ کشور در سرتاسر دنیا، آزمایشگاه، زیربخش‌های تولیدی و فروش دارد.

این شرکت از سال ۱۹۷۷ وارد بازار مبادلات سهام فرانکفورت شده و تا سال ۲۰۰۷ در فهرست ۳۰ شرکت برتر بازار سهام آلمان قرار داشت. این شرکت همچنین از سال ۲۰۰۲ تا ماه مه ‌سال ۲۰۰۷ در بازار مبادلات سهام نیویورک حضور داشت. شرکت آلتانا در سال ۲۰۰۸ دارای بازگشت سرمایه‌ای در حدود ۳۴/۱ میلیارد یورو و بیش از ۴۷۰۰ کارمند بود.

گروه آلتانا شامل آلتانا فارما AG و آلتانا شیمی (با دفاتر مرکزی شان در وسل) بود. آلتانا AG در سال ۲۰۰۶ بخش فعالیت‌های داروسازی شرکت را به شرکت نیکامد به مبلغ ۵/۴ میلیارد یورو فروخته و تنها بخش مواد شیمیایی برای شرکت باقی ماند. این ۵/۴ میلیارد دلار بین سهامداران شرکت تقسیم شد. مبادلات سهام آلتانا به قوت خود باقی ماند و سوزان کلاتن نیز همچنان سهامدار عمده شرکت بود. خانم کلاتن در سال ۲۰۰۹ تقریبا تمام سهام آلتانا را که قبلا نخریده بود، خرید.

پدر خانم کلاتن همچنین ۵/۱۲ درصد سهام شرکت BMW را در اختیار داشت که برای خانم کلاتن به ارث رسید. خانم کلاتن به همراه برادرش استفان کواندت در سال ۱۹۹۷ به عضویت هیات سرپرستی این شرکت انتخاب شد.

بیشتر بخوانید:  فرصت تاریخی بودجه برای بازار سرمایه

خانم کلاتن با همسر خود جان کلاتن، در زمانی که در BMW در رگزنبورگ دوره کارآموزی خود را به عنوان مهندس می‌گذراند، آشنا شد. وی در ابتدا خود را کانت معرفی ‌کرد و زمان زیادی طول کشید تا هویت اصلی خود را فاش کرد. وی در سال ۱۹۹۰ ازدواج کرده و در حال حاضر در مونیخ زندگی می‌کند و سه فرزند دارد. وی همچنین به بازی گلف و اسکی در کوه‌های اتریش علاقه دارد. او مثل اعضای دیگر خانواده کواندت در خفا زندگی کرده و از انظار عمومی دوری می‌کند.

خانم کلاتن از سال ۲۰۰۵ یکی از اعضای شورای دانشگاه فنی مونیخ بوده است. وی در سال ۲۰۰۷ جایزه نشان لیاقت باواریا را از سوی نخست وزیر باواریا، برای تقدیر از مشارکت شایان توجه وی در امور ایالت مستقل باواریا و مردم باواریا اهدا شد، دریافت کرد.