محمد حسن صدرایی با انتشار نامه‌ای در فضای مجازی از مدیرعاملی صندوق توسعه بازار سرمایه خداحافظی کرد. به گزارش بورس امروز، صدرایی که دارای مدرک دکتری اقتصاد است، سوابقی از جمله ریاست هیئت مدیره و مدیرعاملی در صندوق سرمایه‌گذاری مشترک توسعه بازار سرمایه را در کارنامه خود دارد. در متن پیام خداحافظی محمدحسن صدرائی آمده […]

محمد حسن صدرایی با انتشار نامه‌ای در فضای مجازی از مدیرعاملی صندوق توسعه بازار سرمایه خداحافظی کرد.

به گزارش بورس امروز، صدرایی که دارای مدرک دکتری اقتصاد است، سوابقی از جمله ریاست هیئت مدیره و مدیرعاملی در صندوق سرمایه‌گذاری مشترک توسعه بازار سرمایه را در کارنامه خود دارد.

در متن پیام خداحافظی محمدحسن صدرائی آمده است: مستحضر باشید اینجانب از بهار ۱۳۹۵ به عنوان هیات مدیره “صندوق توسعه بازار سرمایه” انتخاب شدم. این انتخاب در راستای مصوبه مجمع مورخ دوم آذرماه ۱۳۹۴ که اِشعار داشت صندوق توسعه به صورت مستقل در قالب یک نهاد مالی فعالیت کند، بود.

منطبق بر مذاکرات انجام شده با ریاست وقت سازمان بورس و اوراق بهادار، اینجانب مسئولیت ایجاد زیرساخت‌های اجرایی و طی نمودن فرایند استقلال صندوق را بر عهده گرفتم.

با استقرار هیات مدیره و انتخاب اینجانب به عنوان ریاست آن در دی ماه ۱۳۹۵ برخی امور اجرایی نظیر تدارک مکان صندوق، ملزومات اداری، جذب موردی نیروی متخصص همگام با بزرگ شدن صندوق، تهیه و تصویب کلیه آیین نامه های اجرایی و مهمترین آن آیین نامه داخلی “نحوه ی عملیات صندوق توسعه بازار سرمایه در بازار سهام، استراتژی های معاملاتی و مدیریت نقدینگی” و نظام نامه‌های مدیریت روابط ذینفعان و … در صندوق انجام شد.

در ادامه و با شکل گیری ساختار اجرایی، مجمع مورخ ۲۶ خرداد ۹۶ با اکثریت آراء اینجانب را به عنوان مدیریت سرمایه گذاری صندوق توسعه بازار انتخاب نمود. وظیفه ای که تا به امروز در صندوق توسعه بازار سرمایه با حجم منابع تحت مدیریت بیش از ۱۴ هزارمیلیارد تومانی، بر عهده داشته ام.

در طول دوره مدیریت ۵ ساله، همواره دو اصل تقدم منافع ملی و منافع دارندگان واحدهای سرمایه گذاری در اولویت کاری اینجانب قرار گرفت؛ حمایت از سرمایه های مردم و حاکمیت در بزنگاه هایی چون حمله انتحاری به مجلس شورای اسلامی، خروج آمریکا از برجام و شهادت مظلومانه سپهد سلیمانی، روزهای سخت و جانسوز شهریور ۹۹ به بعد، روزهای پرافتخاری از عملکرد حقیر است که همواره در ذهن من و ان شالله بازار سرمایه به عنوان اصالت تقدم منفعت ملی ماندگار خواهد بود.

همچنین بازارگردانی اصولی و بازار محور با راه اندازی سامانه های مختلف (سامانه ارسال سفارشات پربسامد مبتنی بر نامک، سامانه آیین نامه معاملاتی صندوق، سامانه معاملات نیمه خودکار اختیار)، اولویت گذاری در انجام معاملات صندوق در کارگزاری دارندگان واحدهای سرمایه گذاری، اخذ ۳۶۰۰ میلیارد ریال معافیت از هزینه های قطعی صندوق مشتمل بر معافیت کارمزد معاملات، اخذ معافیت مالیات بر فروش سهام، اخذ معافیت مالیات بر اعمال اختیارهای خرید و …، راه اندازی، مدیریت و توسعه بازار اختیار معامله (به عنوان تنها بازار مشتقه قابل اتکا در این روزهای بازار که تاریخ شفاهی توسعه آن و تلاش های همکاران خود بحثی مفصل است) و انتفاع بیش از ۲۲۰۰ میلیارد ریالی صندوق از اختیارهای خرید اعمال نشده و اداره صندوق با حداقل هزینه ممکن، صحه ای بر اصالت حفظ و تقدم منافع دارندگان واحدهای سرمایه گذاری نزد اینجانب است.

فعالان محترم بازار سرمایه

مستحضرید اداره چنین صندوقی در این ابعاد و این حد از وظایف و مسئولیت های حاکمیتی امری سهل نبوده و نیست. صندوق گِره ای عجیب از روابط فی مابین سازمان بورس و ارکان، کارگزاران، دارندگان واحدهای سرمایه گذاری، ناشران و فعالان بازار است.

تلاش من برای حل این گرهِ تعارضِ منافع، استقرار حاکمیت قانون، اصالتِ ضوابط بر روابط، مرزبندی با ذینفعان و تلاش جهت حداکثر کردن منافع دارندگان واحدهای سرمایه گذاری بوده است.

نتیجه این تلاش ها ساخت یک “نماد” قابل اتکا در سلامت و مهارت از صندوق در اذهان فعالان بازار، دارندگان واحدهای سرمایه گذاری، سازمان بورس و اوراق بهادار، ارکان و سایر ذینفعان بوده است.

اینک در این برهه زمانی با یقین دل برای وجود چنین ساختاری و ثبت عملکردی مورد تایید مجامع چهار سال اخیر و خصوصاً مجمع سالانه مورخ ۲۷ مهر ۱۴۰۰ که با حضور فعالانه شرکت های کارگزاری، بانک ها و سایر ذینفعان برگزار شد، خرسندم و امیدوارم همه ی عزیزان نیز از عملکرد اینجانب که قطعا کامل و کافی نبوده و با ضعف هایی همراه، رضایت مکفی داشته باشد.

رجاء واثق من سربلندی بازار محترم سرمایه و فعالان دلسوز و قابل احترام آن و موفقیت روزافزون صندوق توسعه بازار سرمایه در انجام وظایف مصرح در اساسنامه خود است.