مجید عشقی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار چندی پیش به ضرورت راه‌اندازی صندوق بازارگردانی اختصاصی برای سهام عدالت اشاره کرده بود. با توجه به اهمیت این موضوع به منظور تحقق حکمرانی بازار سرمایه و حفظ حقوق منصفانه و شفاف تمام سرمایه‌گذاران به‌خصوص سهامداران سهام عدالت و سایر شرکت‌های سرمایه‌گذار در بورس، لازم است اداره امور دارایی این گروه از سهامداران زیر نظر صندوق‌های بازارگردانی انجام پذیرد.

به گزارش بورس امروز، فردین آقا بزرگی کارشناس ارشد بازار سرمایه در مورد اثرات تأسیس صندوق اختصاصی بازرگردانی سهام عدالت، اظهار کرد: برخی از قوانین و مقررات پایه و مرتبط با بازار سرمایه و صندوق‌های بازارگردانی باید اصلاح شود، زیرا در زمان تصویب قانون بازار درسال 1384 تنها نهاد مالی فعال در بازار سرمایه کارگزاران رسمی بورس اوراق بهادار بودند بنابراین دیدگاه بسیاری از فعالان فعلی بازار در قوانین و مقرارات دیده نشده و در برخی ابعاد با فضای کنونی اقتصاد و بازار سرمایه کشور تطابق ندارد.

او بیان کرد: طی یک دهه گذشته با توجه به افزایش فعالان بازار، نهادهای مالی و صندوقهای سرمایه گذاری در دوسال اخیر سهامداران سهام عدالت نیز به جرگه ذینفعان و سهامداران بورس افزوده شدند، اکنون این گروه از اشخاص منابع قابل توجهی به میزان تقریبی 80 درصد از بودجه عمومی دولت در سال 1401 که معادل 1100 هزار میلیارد تومان است را در اختیار دارند .

این کارشناس ارشد بازار سرمایه تاکید کرد: به همین منظور و در راستای تحقق حکمرانی بازار سرمایه و حفظ حقوق منصفانه و شفاف تمام سرمایه گذاران به‌خصوص سهامداران سهام عدالت و بخش خصوصی، اداره امور دارایی این گروه از سرمایه گذاران لازم است به ترتیبی باشد که براساس قوانین و ضوابط خاص در قالب صندوقهای سرمایه گذاری قرار گیرد .

آقا بزرگی بیان کرد: برای ایجاد ثبات در بازار و همچنین پیشگیری از ایجاد هیجانات فروش سهام لازم است صندوق‌هایی با موضوعیت بازارگردانی، پرتفوی این گروه از سهامداران را اداره کنند. از سوی دیگر نیز ساز و کارهای قانونی و هدفمندی که از سال 99 نیاز به آن به‌شدت مورد توجه مسئولین قرار گرفت و وظیفه افزایش نقدشوندگی پرتفوی سهامداران بر عهده داشت مورد بررسی قرار گیرد.

بیشتر بخوانید:  بورس های آسیایی به رنگ قرمز درآمدند

این کارشناس ارشد بازار سرمایه در پایان گفت: دارندگان سهام عدالت با تاسیس صندوق بازارگردانی سهام عدالت آسودگی خیال بیشتری نسبت به قبل خواهند داشت زیرا چنانچه به هر دلیل بورس دچار رکود و یا کاهش تقاضای خرید شود، برای حفظ ثبات در بازار و کاهش بخشی از ریسک‌های بازار این صندوق‌ها به‌طور سیستماتیک بازارگردانی خواهند کرد که این امر موجب افزایش ضریب تثبیت بازار می‌شود.

  • منبع خبر : سنا