بر اساس فهرست و اطلاعات بنگاه های قابل واگذاری، در سال 1400 باید 105 شرکت واگذار شوند که بر اساس آن، ۲۵ شرکت دولتی باید در سال جاری به صورت کامل به بخش خصوصی واگذار شوند و سهام دولت در ۱۰5 شرکت حداقل تا ۸۰ درصد کاهش یابد.

به گزارش بورس امروز، آمار واگذاری به تفکیک نوع واگذاری نشان می دهد که در سال 99 بالغ بر 1,225,339 میلیارد ریال عرضه انجام شده است، اما از فروردین تا آذرماه سال 1400 هیچ فروشی از این محل انجام نشده است.

از سوی دیگر آﻣﺎر واﮔﺬاريی ﺑﻪ ﻋﻤﻮم ﻣﺘﻘﺎﺿﯿﺎن که توسط سازمان خصوصی سازی منتشر شده است، نشان می دهد تا آذرماه سال 99 بالغ بر 471,779 میلیارد ریال بوده است که این رقم تا آذرماه 1400 صفر بوده است.

  • سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنايع معدنی ايران

بنا بر برنامه، مقرر شده بود که سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنايع معدنی ايران در سال 1400 سهام 16 شرکت زیرمجموعه خود را واگذار کند که از این تعداد 12 شرکت فلزی و یک شرکت سیمان، آهک و گچ و یک شرکت خدمات فنی مهندسی خواهد بود.

بر همین اساس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنايع معدنی ايران، 12.05 درصد سهام شرکت ملي صنايع مس ايران، 17.2 درصد سهام فولاد مباركه اصفهان، 100 درصد سهام آلومينای ايران (آلوميناي جاجرم)، فولاد آذربايجان به همراه طرح توسعه فولاد ميانه،  گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران، 40 درصد سهام صنعتی معدنی اپال پارسیان سنگان، 35 درصد سهام  فولاد سفید دشت چهارمحال بختیاری، 20 درصد سهام احیای استیل فولاد بافت، 15 درصد از سهام پارس فولاد سبزوار، 35 درصد از سهام فولاد غدیر نیریز، 35 درصد از سهام صنعتی فولاد شادگان، 96.5 درصد از سهام توسعه خدمات بازرگاني نورد ايران، 49 درصد از جنوب مجتمع صنايع آلومينيوم جنوب را تا پایان سال جاری در بازار سرمایه عرضه کند.

همچنین سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنايع معدنی ايران شرکت 41 درصد از سهام بین‌المللی مهندسی ایران (ایریتک) که در حوزه خدمات فنی مهندسی فعال است و 100 درصد از سهام شرکت احداث صنعت که در حوزه سیمان، آهک و گچ فعال است را باید در سال جاری عرضه کند.

  • سازمان خصوصی سازی

این گزارش می‌افزاید: سازمان خصوصی سازی باید در سال جاری سهام 6 شرکت خود را در بازار سرمایه عرضه کند؛ که بر اساس آن 4.3 درصد از سهام روغن نباتی جهان (مواد غذایی)، 28 درصد از سهام كشت و صنعت شهريار (زراعت و خدمات وابسته)، 2.94 درصد از سهام شرکت لوازم برق اتومبیل (خودرو و ساخت قطعات)، 33 درصد از سهام شرکت جامکو (منسوجات) و حدود 24 درصد از سهام شرکت نساجی (منسوجات) در فهرست واگذاری قرار دارند.

  • سازمان صنايع كوچك و شهرك‌های صنعتی ايران

بر اساس فهرست منتشر شده از سوی سازمان خصوصی سازی، باید سازمان صنايع كوچك و شهرک‌های صنعتی ايران باید سهام 16 شرکت خود را در سال جاری در بازار سرمایه عرضه کند که شامل شرکت های خدماتی، خودرویی، فلزات اساسی، ماشین‌آلات و صنایع، خودرو و ساخت قطعات، خدمات فنی مهندسی و محصولات شيميايی می‌شود.

بر همین اساس 16 درصد سهام شهرک صنعتی فيروزكوه (خدمات)، 7 درصد سهام نمايشگاه‌های خراسان رضوی (خدمات نمایشگاهی)، 19 درصد از سهام گروه صنعتی شيرآلات نيك گستر (ماشین آلات و صنایع)، 40 درصد از سهام (پيمانكاري عمومی گسترش انرژی نوين جنكو (خدمات فنی مهندسی)، 100 درصد سهام کشت و صنعت نیشکر هفت تپه (زراعت و خدمات وابسته)، 5.716 ایران خودرو (خودرو و ساخت قطعات)، 17.31 درصد از سهام ساپیا (خودرو و ساخت قطعات)، 100 درصد سهام لوله گستر اسفراين (فلزات اساسی)، 76.01 درصد از سهام مجتمع صنعتی اسفراين (فلزات اساسی)، 26.8 درصد از سهام گسترش چراغ دانش (ماشین آلات و صنایع)، 98.28 درصد از سهام ماشین سازی تبریز (ساخت محصولات فلزي)، 40 درصد از سهام گسترش منيزيم آريا (فلزات اساسی)، 49 درصد از سهام بهینه گستر آریا طب (ماشین آلات و صنایع)، 40 درصد از سهام گسترش سنگ کرد (فلزات اساسی)، 7.18 درصد از سهام گسترش كاتاليست ايرانيان (محصولات شیمیایی) را در بازار بورس عرضه کند.

  • ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران

این ارگان دولتی باید 8 شرکت زیر مجموعه خود را در سال 1400 در بازار سرمایه عرضه کند که شامل عرضه 0.003 درصد از سهام پالایش نفت تهران، 87.56 درصد از سهام پالايش نفت امام خميني(ره) _شازند، 100 درصد از پالايش نفت آبادان، 20 درصد از سهام پالايش نفت کرمانشاه، 17.9 درصد از سهام پالایش نفت ستاره خلیج فارس، 20 درصد از سهام پالايش نفت آناهیتا و پالایش نفت بهمن گنگو  و 100 درصد از پالايش نفت خوزستان را در بازار سرمایه عرضه کند.

  • ملی صنايع پتروشيمی

از سوی دیگر شرکت ملی صنایع پتروشیمی باید شرکت 18.96 درصد از سهام صنايع پتروشيمي خليج فارس (محصولات شیمیایی)، 32 درصد از پتروشيمی هگمتانه (محصولات شیمیایی) و 20 درصد از صنايع پتروشيمي ابن سينا همدان را در فرابورس عرضه کند.

  • وزارت امور اقتصاد و دارايي

وزارت اقتصاد و دارایی باید 8.72 درصد از  10.15سهام بانک صادرات، 10.15 درصد از سهام بانک ملت و 11.16 درصد از سهام بانک تجارت را عرضه کند. در این بین نیز باید 0.01 درصد از سهام بیمه البرز را نیز در بورس عرضه کند.

گفتنی است که سازمان خصوصی سازی در اردیبهشت ماه سال 1400 سهام 8 شرکت ملی کشت و صنعت و دامپروری پارس (2)، مجتمع صنعتی اسفراین، مجتمع صنایع چوب، فلز، پلاستیک و الکترونیک سیما چوب، مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب، پتروشیمی هکمتانه، تولید و بهره برداری از سد و نیروگاه شهید عباسپور، گوشت یزد و گسترش کاتالیست ایرانیان را آگهی کرد. اما هیچ کدام به فروش نرسید. در میان این شرکت های آگهی شده، عرضه مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب و گوشت یزد لغو شد.

سازمان خصوصی سازی نیز در تیرماه آگهی عرضه 5 شرکت و بانک که شامل شرکت ملی کشت و صنعت و دامپروری پارس، ایران ترانسفو، بانک صادرات ایران، بانک ملت، بانک تجارت را منتشر کرد که عرضه دو بانک ملت و تجارت و همچنین شرکت ایران ترانسفو لغو شد و مابقی انجام نشد.

در دی ماه نیز آگهی صنایع پتروشیمی خلیج فارس فاز بلوک یک درصدی، بلوک دو درصدی و بلوک 15 درصدی منتشر کرد که برای بلوک های یک و دو درصدی مشتری وجود نداشت و اگهی بلوک 15 درصدی به علت ابهام در تضامین خریدار به تعویق افتاد.

  • منبع خبر : نشریه بورس امروز